REKLAMA

Gigantyczne kolejki na polskich granicach. Rząd organizuje prowiant

2020-03-18 13:42
publikacja
2020-03-18 13:42

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy. W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda - przekazał w środę wydział prasowy MSWiA.

/ fot. Robert Neumann / Forum

Jak poinformowano w komunikacie przesłanym PAP, minister Mariusz Kamiński zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy.

"W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda. W zależności od województwa w rozdawanie produktów zaangażowana jest Straż Graniczna, Policja, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozstawiane są również przenośne toalety" - zaznaczono.

W komunikacie przekazano, że prowadzona jest również współpraca ze stroną niemiecką, aby usprawnić dostarczanie prowiantu i wody podróżnym. "Z inicjatywy wojewody dolnośląskiego w pomoc podróżnym włączył się również powiat Görlitz" - wskazano.

"Już wczoraj podróżnym oczekującym na wjazd do Polski przed Jędrzychowicami i Świeckiem pracownicy Orlen Deutschland na prośbę MSWiA rozdawali kanapki, wodę, napoje energetyczne i batony. Natomiast dziś w akcję pomocy włączyły się stacje Orlenu zlokalizowane po stronie polskiej, które w miarę możliwości również przekazują żywność i napoje" - dodano.

We wtorek wieczorem MSWiA podjęła decyzję o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Granicę z Czechami podróżni mogą przekroczyć trzema nowymi przejściami, natomiast na granicy z Litwą otwarto dodatkowe przejście w Ogrodnikach. Z kolei na granicy z Niemcami na czterech przejściach drogowych rozszerzony został zakres ruchu.

Straż graniczna: setki tirów na ukraińskiej granicy z Polską

Najdłuższe kolejki samochodów ciężarowych na granicy z Polską są na przejściu Jagodzin-Dorohusk - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna. Na wyjazd z Ukrainy czeka tam 950 ciężarówek, a na wjazd do kraju - 450. Ukraiński urząd celny zapewnia, że towarów w sklepach nie zabraknie.

Na przejściu Krakowiec-Korczowa na wjazd na Ukrainę czeka 470 ciężarówek, a 450 - na wyjazd; w punkcie Rawa Ruska-Hrebenne w kolejce do wyjazdu stoi 250 ciężarówek, do wjazdu - 100.

"Produkty na półkach supermarketów będą, a ciężarówki z towarami kursują między państwami bez przeszkód" - podkreślił w środę na Facebooku urząd celny Ukrainy. Przypomniał też, że zamknięcie granicy państwowej nie dotyczy transportu towarowego.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa 17 marca zamknięto ukraińskie przejścia graniczne dla "regularnego ruchu pasażerskiego", tj. transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego.

Uspokajając mieszkańców Ukrainy, urząd celny zaznaczył, że 90 proc. artykułów konsumowanych przez Ukraińców jest produkcji krajowej.

Patrole żołnierzy "Błękitnej" Brygady na granicy z Niemcami

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera od środy wspierają policję i straż graniczną w uszczelnieniu granicy z Niemcami. Na terenie woj. zachodniopomorskiego zorganizowali stałe posterunki i patrole mobilne.

"Żołnierze są odpowiedzialni za odcinek ponad 120 km – od Myśliborza Wielkiego do Osinowa Dolnego. Zorganizowali kilkanaście posterunków stałych, a także realizują patrole mobilne, aby możliwie jak najbardziej umocnić granicę państwową, żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa" – powiedział PAP w środę oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej por. Błażej Łukaszewski.

Kilkuset żołnierzy będzie strzegło przed nielegalnym przekraczaniem granicy w trudnym terenie.

"To ze względu na ukształtowanie zachodniej części Pomorza: granica to nie tylko Odra; trzeba wziąć pod uwagę, że jest tu mnóstwo pagórków, lasów – ten teren również trzeba bardzo dokładnie patrolować" – wyjaśnił por. Łukaszewski.

Od północy w niedzielę w Zachodniopomorskiem otwarte dla ruchu drogowego są trzy przejścia graniczne: w Kołbaskowie, Krajniku Dolnym i Świnoujściu. Wszyscy podróżni wjeżdżający z Niemiec poddawani są na nich kontroli sanitarnej – Polacy po niej kierowani są na 14-dniową kwarantannę.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim (w tym przypadku w Niemczech), i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Zwolnieni z kwarantanny są także kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary.

Wtorkowa decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o otwarciu kolejnych przejść granicznych nie dotyczy Zachodniopomorskiego. Zamknięte dla ruchu pozostaną granice m.in. w miejscowości Buk, w Gryfinie, Osinowie Dolnym, Rosówku, a także w Lubieszynie.

Na granicy w Chyżnem coraz większy ruch; dwie godziny oczekiwania

Maksymalnie dwie godziny muszą czekać kierowcy tirów na odprawę przy przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Największy ruch tirów, powstaje tu w godzinach popołudniowych – poinformowała PAP mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

W ciągu minionej doby granicę w Chyżnem przekroczyło w kierunku do Polski 1049 osób, odprawiono 1023 pojazdy w tym jedynie 12 samochodów osobowych i 1011 tirów.

Na małopolskim odcinku granicy z Słowacja nie doszło do żadnych incydentów.

Straż graniczna przy wsparciu policji, WOT i żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa zabezpiecza cały odcinek granicy ze Słowacją w Małopolsce. Zabezpieczane są czasowo zamknięte przejścia graniczne, a także przejścia turystyczne łączące np. górskie szlaki oraz ścieżki rowerowe po obu stronach granicy.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Żołnierze uszczelniają granicę... głupota tego rządu nie zna granic. Po co to robią? Nie żadnego racjonalnego powodu, po za propagandą dla Ciemnego Luda. Obchodzą się z ludźmi jak z bydłem. Bez auta jesteś teraz bezdomnym za granicą. O Litwinach, Ukraińcach, Łotyszach lepiej nie wspominać. Wysłali ich w kosmos.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki