Gigantyczne kolejki na polskich granicach. Rząd organizuje prowiant

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy. W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda - przekazał w środę wydział prasowy MSWiA.

(fot. Robert Neumann / Forum)

Jak poinformowano w komunikacie przesłanym PAP, minister Mariusz Kamiński zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy.

"W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda. W zależności od województwa w rozdawanie produktów zaangażowana jest Straż Graniczna, Policja, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozstawiane są również przenośne toalety" - zaznaczono.

W komunikacie przekazano, że prowadzona jest również współpraca ze stroną niemiecką, aby usprawnić dostarczanie prowiantu i wody podróżnym. "Z inicjatywy wojewody dolnośląskiego w pomoc podróżnym włączył się również powiat Görlitz" - wskazano.

"Już wczoraj podróżnym oczekującym na wjazd do Polski przed Jędrzychowicami i Świeckiem pracownicy Orlen Deutschland na prośbę MSWiA rozdawali kanapki, wodę, napoje energetyczne i batony. Natomiast dziś w akcję pomocy włączyły się stacje Orlenu zlokalizowane po stronie polskiej, które w miarę możliwości również przekazują żywność i napoje" - dodano.

We wtorek wieczorem MSWiA podjęła decyzję o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Granicę z Czechami podróżni mogą przekroczyć trzema nowymi przejściami, natomiast na granicy z Litwą otwarto dodatkowe przejście w Ogrodnikach. Z kolei na granicy z Niemcami na czterech przejściach drogowych rozszerzony został zakres ruchu.

Straż graniczna: setki tirów na ukraińskiej granicy z Polską

Najdłuższe kolejki samochodów ciężarowych na granicy z Polską są na przejściu Jagodzin-Dorohusk - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna. Na wyjazd z Ukrainy czeka tam 950 ciężarówek, a na wjazd do kraju - 450. Ukraiński urząd celny zapewnia, że towarów w sklepach nie zabraknie.

Na przejściu Krakowiec-Korczowa na wjazd na Ukrainę czeka 470 ciężarówek, a 450 - na wyjazd; w punkcie Rawa Ruska-Hrebenne w kolejce do wyjazdu stoi 250 ciężarówek, do wjazdu - 100.

"Produkty na półkach supermarketów będą, a ciężarówki z towarami kursują między państwami bez przeszkód" - podkreślił w środę na Facebooku urząd celny Ukrainy. Przypomniał też, że zamknięcie granicy państwowej nie dotyczy transportu towarowego.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa 17 marca zamknięto ukraińskie przejścia graniczne dla "regularnego ruchu pasażerskiego", tj. transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego.

Uspokajając mieszkańców Ukrainy, urząd celny zaznaczył, że 90 proc. artykułów konsumowanych przez Ukraińców jest produkcji krajowej.

Patrole żołnierzy "Błękitnej" Brygady na granicy z Niemcami

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera od środy wspierają policję i straż graniczną w uszczelnieniu granicy z Niemcami. Na terenie woj. zachodniopomorskiego zorganizowali stałe posterunki i patrole mobilne.

"Żołnierze są odpowiedzialni za odcinek ponad 120 km – od Myśliborza Wielkiego do Osinowa Dolnego. Zorganizowali kilkanaście posterunków stałych, a także realizują patrole mobilne, aby możliwie jak najbardziej umocnić granicę państwową, żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa" – powiedział PAP w środę oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej por. Błażej Łukaszewski.

Kilkuset żołnierzy będzie strzegło przed nielegalnym przekraczaniem granicy w trudnym terenie.

"To ze względu na ukształtowanie zachodniej części Pomorza: granica to nie tylko Odra; trzeba wziąć pod uwagę, że jest tu mnóstwo pagórków, lasów – ten teren również trzeba bardzo dokładnie patrolować" – wyjaśnił por. Łukaszewski.

Od północy w niedzielę w Zachodniopomorskiem otwarte dla ruchu drogowego są trzy przejścia graniczne: w Kołbaskowie, Krajniku Dolnym i Świnoujściu. Wszyscy podróżni wjeżdżający z Niemiec poddawani są na nich kontroli sanitarnej – Polacy po niej kierowani są na 14-dniową kwarantannę.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim (w tym przypadku w Niemczech), i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Zwolnieni z kwarantanny są także kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary.

Wtorkowa decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o otwarciu kolejnych przejść granicznych nie dotyczy Zachodniopomorskiego. Zamknięte dla ruchu pozostaną granice m.in. w miejscowości Buk, w Gryfinie, Osinowie Dolnym, Rosówku, a także w Lubieszynie.

Na granicy w Chyżnem coraz większy ruch; dwie godziny oczekiwania

Maksymalnie dwie godziny muszą czekać kierowcy tirów na odprawę przy przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Największy ruch tirów, powstaje tu w godzinach popołudniowych – poinformowała PAP mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

W ciągu minionej doby granicę w Chyżnem przekroczyło w kierunku do Polski 1049 osób, odprawiono 1023 pojazdy w tym jedynie 12 samochodów osobowych i 1011 tirów.

Na małopolskim odcinku granicy z Słowacja nie doszło do żadnych incydentów.

Straż graniczna przy wsparciu policji, WOT i żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa zabezpiecza cały odcinek granicy ze Słowacją w Małopolsce. Zabezpieczane są czasowo zamknięte przejścia graniczne, a także przejścia turystyczne łączące np. górskie szlaki oraz ścieżki rowerowe po obu stronach granicy.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 jarekzbyszek

Żołnierze uszczelniają granicę... głupota tego rządu nie zna granic. Po co to robią? Nie żadnego racjonalnego powodu, po za propagandą dla Ciemnego Luda. Obchodzą się z ludźmi jak z bydłem. Bez auta jesteś teraz bezdomnym za granicą. O Litwinach, Ukraińcach, Łotyszach lepiej nie wspominać. Wysłali ich w kosmos.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil