REKLAMA
Tour de spółki

Gigantyczna elektrownia słoneczna w Maroku

2015-11-23 10:47
publikacja
2015-11-23 10:47

W przyszłym miesiącu w Maroku zostanie uruchomiona gigantyczna elektrownia słoneczna, zapowiadają miejscowi eksperci. Ma ona pomóc Marokańczykom przestawić się na energię odnawialną.

/ fot. REUTERS/Rafael Marchante / FORUM

Zestaw potężnych luster na pustyni będzie pozyskiwać energię światła słonecznego. W wysokiej temperaturze topiona będzie sól; zgromadzona ten sposób energia posłuży do napędzania turbiny i produkcji prądu elektrycznego.

System różni się więc od systemów fotowoltaicznych, w których panele bezpośrednio przetwarzają światło słoneczne na elektryczność. Marokańska elektrownia Warzazat będzie jedną z największych na świecie w swojej klasie, docelowo lustra zajmą taką powierzchnię jak cała stolica kraju, miasto Rabat. Rząd ma bardzo ambitny plan: zamierza pozyskiwać ponad 40 procent energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.

Marokańscy inżynierowie mówią, że w przyszłości będą nawet eksportować elektryczność do Europy.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/pbp

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Sopel
Nie ma takiego zwierzecia jak "za darmo" utrzymanie elektrowni kosztuje. Linii przesylowych kosztuje. A najbardziej kosztuje zapewnienie rezerwy zasilania. Bo moj drogi jak postawisz elektrownie dajaca niestabilne niepewne zasilanie to w rezerwie musisz miec druga porzadna najczesciej weglowa ktora ja w nocy zastapi. Bo Nie ma takiego zwierzecia jak "za darmo" utrzymanie elektrowni kosztuje. Linii przesylowych kosztuje. A najbardziej kosztuje zapewnienie rezerwy zasilania. Bo moj drogi jak postawisz elektrownie dajaca niestabilne niepewne zasilanie to w rezerwie musisz miec druga porzadna najczesciej weglowa ktora ja w nocy zastapi. Bo energia elektryczna to nie suchary ktore w kartoniku do wieczora przetrzymasz.Tyle w temacie darmowego pradu z elektrowni slonecznej
~MacGawer
Maroko leży w rejonie gdzie dostep do Słońca pzrez caly rok jest wyrownany. Ich el. będzie działała na stopionej soli co zapewni elektrycznośc na noc. Nie potrzebują żadnych rezerw bo nocami popyt na prad jest mniejszy. Gdy puszczą kabel do Europy moga tez wykorzystać mechanizm mijania się szczytów: np. gdy w maroku Maroko leży w rejonie gdzie dostep do Słońca pzrez caly rok jest wyrownany. Ich el. będzie działała na stopionej soli co zapewni elektrycznośc na noc. Nie potrzebują żadnych rezerw bo nocami popyt na prad jest mniejszy. Gdy puszczą kabel do Europy moga tez wykorzystać mechanizm mijania się szczytów: np. gdy w maroku będzie max. zapotrzebowanie w Niemczech będzie sie zmniejszało i odwrotnie. Owszem, nic nie ejst za darmo ale w ich przypadku prawdopodobnie podjęli słuszna decyzję.
~Tomek
Tutaj, wszystko dla wszystkich jest za darmo, inni maja lepeij itd. Trole ruskie. Jak mowił/pisał zyd Albercik, nic nie ma za darmo, energia tylko sie zamienia. Budowa farmy nigdy sie nie zwroci, tylko jakis czas bedzie testowana przy niskich kosztach..
~s6
Dla Afryki prąd ze słońca to wielka szansa. Słońca mają dużo i prąd będą mieli za darmo.
~cv
Potem będą znowu gadki, że tysiące hektarów farm słonecznych powodują zmiany klimatyczne.
Bo wszystko powoduje zmiany klimatyczne. Rolnictwo, miasta, gospodarka leśna, zbiorniki retencyjne. Wszystko.
~Dżejms
A gdzie ci "zieloni" od Rospudy- wysłać ich tam!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki