REKLAMA

George Magnus dla Bankier.pl: W Pekinie mówi się o samowystarczalności

Maciej Kalwasiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
George Magnus dla Bankier.pl: W Pekinie mówi się o samowystarczalności
George Magnus dla Bankier.pl: W Pekinie mówi się o samowystarczalności
/ Bankier.pl

Po przezwyciężeniu gospodarczych skutków pandemii koronawirusa Chiny będą musiały  skonfrontować się ze strukturalnymi problemami. – Najbardziej palącym z nich jest wysokie zadłużenie – mówi George Magnus z Oxford University w rozmowie z Bankier.pl.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o Chinach.

– Oczywiście obecnie kluczowe jest przezwyciężenie wpływu pandemii koronawirusa. Wygląda na to, że Chińczycy poradzili sobie z tym relatywnie dobrze. Teraz będą musieli się skonfrontować ze strukturalnymi problemami, które istniały wcześniej. Najbardziej palącym z nich jest wysokie zadłużenie. Wraz z niską produktywnością, starzeniem się społeczeństwa i nieadekwatną jakością instytucji będzie hamowało wzrost gospodarczy Chin w średnim terminie – uważa autor książki "Red Flags: Why Xi's China Is in Jeopardy".

Wyzwaniem dla Pekinu jest także oczywiście spór ze Stanami Zjednoczonymi, wykraczający poza sam konflikt handlowy.

– Nie mam wątpliwości, że w tej dekadzie otoczenie zewnętrzne Chin będzie zdecydowanie różniło się od tego z lat 90. czy 2000., będzie bardziej wrogie – mówi Magnus. Między innymi dlatego władze w Pekinie przedstawiły w ostatnich miesiącach strategię podwójnego obiegu, w ramach której podkreślają znaczenie rynku wewnętrznego i samowystarczalności w opozycji do polegania na "niestabilnej zagranicy". – Łatwiej to powiedzieć, niż zrobić – komentuje ekonomista.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Marcin Daniec ... jak żywy :)
Raffmo
@sol

Bzdura. Chiny mają mnóstwo konfliktów i sporów o granice z sąsiadami. Np. z Wietnamem, Indiami, Filipinami etc.
demeryt_69
A co taki sel może wiedzieć o świecie ... tyle co mu w Polsacie i TVN bajgle pokażą :)
sel
Chiny nie mają z nikim sporów , to jest atak USA ci muszą stale mieć kogoś do niszczenia bo tylko nas tym zarabiają...
sel
Co tak się martwią o Chiny ? USA dwa razy bardziej zadłużone..a pkb o 10 bln $ mniejsze od Chin. i deficyt handlowy od wielu lat a CHINY NAJWIĘKSZE nadwyżki handlowe na świecie od wielu lat..Tam chyba mają już góry złota i srebra nie tylko obligacji USA.
demeryt_69
T o ile wynosi dług USA czy CHRL ...wiesz coś?

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki