REKLAMA

Gdzie rozpływają się miliardy z NFOŚiGW?

2018-04-11 09:05
publikacja
2018-04-11 09:05
NFOSiGW

Teoretycznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce około 10 mld zł. W praktyce dwa lata temu zatrzymano kluczowe programy wymiany starych pieców a Fundusz dopiero myśli jak je zastąpić

/ NFOSiGW

Wiosna przyszła na dobre, ale my kontynuujemy nasz serial poświęcony rządowym zmaganiom ze smogiem. Przyjrzeliśmy się temu, co robi najbogatsza instytucja finansująca ochronę środowiska w Polsce, czyli NFOŚiGW.

Wśród rekomendacji programu "Czyste powietrze" przyjętych w ub. r przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów znalazł się punkt dotyczący finansowania inwestycji. NFOŚiGW został zobowiązany do "priorytetyzacji" środków na działaniach prowadzących do "jak najszybszej poprawy jakości powietrza w celu osiągnięcia maksymalnego efektu ekologicznego". Miało się to stać do końca września 2017 roku.

Tymczasem NFOŚiGW nadal nie wspiera bezpośrednio likwidacji tak zwanej niskiej emisji, która jest podstawowym źródłem smogu w Polsce. To zanieczyszczenia sektora komunalno-bytowego czyli głównie indywidualnych domów, korzystających z przestarzałych pieców grzewczych i kominków.

"Resort środowiska w walce o czyste powietrze prowadzi działania w sposób systemowy. NFOŚiGW koncentruje swoje działania na inwestycjach o szerszym zasięgu, pozostawiając realizację likwidacji tzw. niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych samorządom i wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej" - informuje Ministerstwo Środowiska.

Wodą termalną w smog?

Samorządy mogą szukać unijnego dofinansowania w Regionalnych Programach Operacyjnych. Na OZE i efektywność energetyczną, w tym na działania związane z likwidacją niskiej emisji, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wieloletnim programie Region mają 366 mln zł. Pieniądze są przeznaczone na pożyczki.

Tymczasem NFOŚiGW dysponuje miliardami z funduszy unijnych i źródeł krajowych. Według NFOŚiGW, optymalnymi i systemowymi rozwiązaniami "problemu smogowego" w Polsce są kogeneracja i efektywne ciepłownictwo, w tym małe ciepłownie.

"W tym obszarze ważną rolę pełnią Badania geotermalne, ciepłownie i elektrociepłownie geotermalne - dlatego szczególne miejsce w działaniach NFOŚiGW w tym obszarze stanowią programy dla rozwoju energetyki geotermalnej, w tym również badania geologiczne i środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz możliwościami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał" - zaznaczył rzecznik funduszu Sławomir Kmiecik.

Rozwój kogeneracji jest jak najbardziej potrzebny, tyle, że w wielu małych miejscowościach dotkniętych smogiem w ogóle nie ma sieci ciepłowniczej. Trudno więc mówić, że poszukiwanie wód termalnych zastąpi program wymiany pieców i docieplenia domów.

NFOŚiGW oczywiście wspiera termomodernizację, ale pieniądze idą głównie na budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne (np. spółdzielnie, wspólnoty). Brak jest natomiast ogólnopolskiego programu dotacyjnego skierowanego do indywidualnych osób, które chciałyby wymienić piec i ocieplić dom. A takie programy istniały przecież w przeszłości.

Z jakich ważnych programów zrezygnował NFOŚiGW i jak zamierza wydawać pieniądze podatników? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marekzu
Nie ma woli politycznej aby na poważnie zabrać się za polepszanie jakości powietrza w Polsce. Pieniądze pójdą zapewne w pierwszej kolejności na obronę interesów państwowego sektora górniczego.
Na rozwój małej hydroenergetyki , OZE, czy energetyki jądrowej , które w oczywisty sposób polepszają jakość powietrza
Nie ma woli politycznej aby na poważnie zabrać się za polepszanie jakości powietrza w Polsce. Pieniądze pójdą zapewne w pierwszej kolejności na obronę interesów państwowego sektora górniczego.
Na rozwój małej hydroenergetyki , OZE, czy energetyki jądrowej , które w oczywisty sposób polepszają jakość powietrza i jakość życia brak jest szans . W tym względzie dalej tkwimy w minionej epoce węgla i stali

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki