REKLAMA

GUS: rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii

2021-08-02 14:17
publikacja
2021-08-02 14:17
GUS: rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii
GUS: rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii
fot. Daniel Jedzura / / Shutterstock

Wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń wzrasta optymizm, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii – wynika z opublikowanych w poniedziałek przez GUS rezultatów lipcowego badania wpływu pandemii na koniunkturę.

GUS w poniedziałek opublikował wyniki lipcowego badania wpływu pandemii na koniunkturę. Pokazują one, że spadek odsetek podmiotów wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii.

„Najbardziej wyraźna poprawa nastąpiła w przypadku największych podmiotów handlu detalicznego (spadek wskazań w porównaniu z poprzednim miesiącem o 19,6 p.proc.), a także w branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 31,3 p.proc.) i pojazdy samochodowe1 (spadek o 18,8 p.proc). Znaczna poprawa wystąpiła również w przypadku jednostek budowlanych zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków (spadek o 20,0 p.proc.) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 13,6 p.proc)” – napisano w informacji GUS.

Z danych zaprezentowanych przez GUS widać, że w lipcu spadł odsetek pracowników, wykonujących pracę zdalną. Największe zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem wystąpiły w przypadku podmiotów z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek o 8,0 p.proc.) oraz jednostek usługowych o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (spadek o 5,5 p.proc.). Inaczej sytuacja wygląda w mniejszych firmach usługowych, w których nastąpił niewielki wzrost odsetka osób, pracujących z domu.

„Wyniki lipcowej ankiety wskazują na ograniczenie skali spadku zamówień składanych przez klientów w niektórych obszarach gospodarki. Pozytywnie wyróżniają się przedsiębiorstwa budowlane zajmujące się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków, które prognozują wzrost zamówień o 1,5 proc. (poprawa o 5,7 p.proc. względem ubiegłego miesiąca). Na zmniejszenie skali spadku zamówień w porównaniu z czerwcem br. wskazują przede wszystkim najmniejsze jednostki usługowe (poprawa o 5,4 p.proc.) oraz podmioty z sekcji obsługa rynku nieruchomości (poprawa o 5,2 p.proc.)” – napisano w informacji GUS.

Wpływ pandemii nadal widoczny jest w deklaracjach dotyczących inwestycji. Większość sygnalizowała, że zamierza utrzymać nakłady na środki trwałe w tym roku na poziomie z roku 2020. Najwięcej podmiotów, które deklarują brak zmian w inwestycjach, jest w wśród firm zajmujących się handel detalicznym w branży pojazdy samochodowe (88,8 proc. podmiotów) oraz tych, które zajmują się robotami specjalistycznymi (88,0 proc. podmiotów).

„Spadek poziomu inwestycji najczęściej zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26,9 proc. przedsiębiorstw) oraz podmioty handlu detalicznego z branży żywność (26,3 proc. podmiotów). Wzrost poziomu inwestycji sygnalizują przede wszystkim jednostki o liczbie pracujących 250 i więcej osób w usługach (30,9 proc. podmiotów) oraz przetwórstwie przemysłowym (30,4 proc. przedsiębiorstw)” – napisano w informacji GUS.

Autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dariuszpiasecki
Ktoś jeszcze bierze na poważnie badania państwowego instytutu będącego tubą PiSowskiej propagandy? Za PiS mamy najwyższą inflację od 20 lat i najwyższy w historii wzrost podatków. Złoty został zeszmacony, tak jak siła nabywcza Polaków, pieniądze zaś topnieją w oczach. No ale optymizm rośnie, prawda? Chyba u PiSowskiego Ktoś jeszcze bierze na poważnie badania państwowego instytutu będącego tubą PiSowskiej propagandy? Za PiS mamy najwyższą inflację od 20 lat i najwyższy w historii wzrost podatków. Złoty został zeszmacony, tak jak siła nabywcza Polaków, pieniądze zaś topnieją w oczach. No ale optymizm rośnie, prawda? Chyba u PiSowskiego suwerena który leży pijany pod płotem, zadowolony że udało mu się przepić kolejny zasiłek...
the_mind_renewed
Czy to nie cudowne? Świat przeszedł do strefy wirtualnej. światowe gospodarki egzystują na bazie euforii, optymizmu i dodruku kredytu. Czy ja śnię? Z cyklu „je, pije, nie działa i żyje” co to takiego ?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki