GUS: inflacja uderzyła w emerytów

Wzrost cen staje się coraz bardziej dotkliwy. Emeryci i renciści za swoje świadczenia mogą kupić coraz mniej. Realna wartość ich świadczeń spada i uderza po kieszeni - informuje Główny Urząd Statystyczny. Wiele wskazuje na to, że to ostatni tak zły dla nich miesiąc.

W lutym przeciętna miesięczna realna emerytura i renta w systemie pracowniczym była niższa niż w takim samym okresie ubiegłego roku o 0,6%. Spadek siły nabywczej świadczeń najbardziej dotkliwy był na początku tego roku. W okresie pierwszych dwóch miesięcy tego roku ich realna wartość spadła o 0,4% - podaje w dzisiejszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Najbardziej dotyka rolników

Jednak najbardziej po kieszeni spadek realnej siły nabywczej przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto odczuwają rolnicy indywidualni. W lutym realna wartość świadczeń zmniejszyła się dla nich w skali roku o 2,0%. Najbardziej w okresie dwóch miesięcy. Tylko od początku roku siła nabywcza ich świadczeń spadła o 1,8%. 

(GUS)

To pierwsza tak zła sytuacja dla portfeli emerytów i rencistów od 2011 roku. Dotychczas coroczna waloryzacja emerytur i rent powodowała niewielki, ale jednak realny wzrost wartości świadczenia. Oznaczało to, że emeryci mogli kupić więcej. Od początku tego roku jest jednak inaczej, a ich sytuacja się pogarsza.   

Inflacja problemem

Za spadek realnej wartości emerytur i rent odpowiedzialna jest inflacja. Przez ponad dwa lata Polacy mogli cieszyć się okresem deflacji, czyli spadku cen. Od grudnia zeszłego roku sytuacja się jednak zmieniła. Na sklepowych półkach pojawił się zauważalny wzrost cen. W zaledwie trzy miesiące inflacja skoczyła do 2,2%.

(Opracowanie własne na podstawie danych GUS)

Niestety ostatnia projekcja inflacji Narodowego Banku Polski wskazuje, że okres inflacji utrzyma się w gospodarce na dłużej. Konsumenci powinny spodziewać się rokrocznej inflacji do 2020 roku w okolicy 2% - wynika z dokumentu NBP.

Przewidywania banku centralnego wydają się mieć potwierdzenie we wskaźniku cen produkcji sprzedanej w przemyśle (PPI). Po czterech latach wzrost cen zaczyna być również dotkliwy dla przedsiębiorstw. W lutym inflacja PPI wyniosła 4,4%. Ostatni raz taka wartość była notowana przez Główny Urząd Statystyczny w czerwcu 2012 roku.

Od marca zmiany

Sytuacja dla emerytów i rencistów ma zmienić się od tego miesiąca. Pierwszego marca nastąpiła waloryzacja wypłacanych świadczeń.  Wzrost świadczeń emerytalno rentowych w tym roku wynosi 0,44%, ale jak dodaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, minimalna wartość wzrostu świadczenia ma wynieść 10 zł dla emeryta i 7,50 zł brutto dla rencisty. Resort polityki społecznej szacuje, że minimalną podwyżkę dostanie 5,2 mln osób.

Od marca została wprowadzona także minimalna emerytura, renta oraz renta rodzinna w wysokości 1000 zł brutto.

Rafał Mundry

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 11 ~Az

Emeryci to siła przy urnach! Zapamiętany zlodziejska waloryzacje "dobrej zmiany" i NIE zagłosuje my na nich!

! Odpowiedz
6 20 ~Janusz

Przepracowałem 53 lata z czego 37 lat zaliczonych na stanowiskach i dostałem za to 10 zł podwyżki .Natomiast "dobra zmiana" dała sobie podwyżki zgodnie z inflacją od 7000 do 16000 tysięcy zł i niektórzy po 23000 tyś zł a jeszcze na to nie zapracowali, wręcz przeciwnie dewastują Polskę którą ja i inni budowali. Jeżeli za dewastację Kraju dostaje się tak duże podwyżki to ile ja powinienem dostać podwyżki ? Czy kiedyś będzie sprawiedliwość ? Czy tylko sprawiedliwość dla wybrańców ? Jeżeli Polacy się nie przebudzą, będzie jeszcze gorzej. Młodzi nie chcą pracować za marne grosze ale Emeryt czy Rencista który ciężko pracował dla odbudowy Polski został zapomniany i tak jak powiedziała K. Pawłowicz (z sejmu) emeryci i renciści to nieroby, ( tylko na głos nie dodała żeby ich eksterminować lub poddać cichej eutanazji)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 ~qwerty

Naucz się pisania liczebników

! Odpowiedz
2 15 ~emeryt

"dobra zmiana",chyba dla barana.

! Odpowiedz
6 25 ~emeryt

Emeryci dołączają do frankowiczów, jako zrobieni w PIS. Ciepła woda wam przeszkadzała:)

1 marzec 2008 r. waloryzacja - 106,5 %
1 marzec 2009 r. waloryzacja - 106,1 %
1 marzec 2010 r. waloryzacja - 104,62 %
1 marzec 2011 r. waloryzacja - 103,1 %
1 marzec 2012 r. waloryzacja kwotowa - 71 zł brutto, 57 zł netto /zamiast waloryzacji procentowej 104,8 % /
1 marzec 2013 r. waloryzacja - 104,0 % / zamiast 104,48 % /
1 marzec 2014 r. waloryzacja - 101,6 % / zamiast 102,14 % /
1 marzec 2015 r. waloryzacja - 100,68 % wraz z gwarantowaną podwyżką o nie mniej niż 36 zł. brutto /29 zł netto /
1 marzec 2016 r. waloryzacja – 100,24 % i „ dodatek” dla niektórych który nie wlicza się do podstawy emerytury
1 marzec 2017 r. waloryzacja - 100,44 %

P.O przez pierwsze dwa lata rządów podwyższyło emerytury o 12,6% w czasie kryzysu gospodarczego.
PIS podwyższył o 0,68 % w pierwsze dwa lata, w czasie hossy na świecie !!!!!!!!!!
Gratuluje wyborcom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 14 ~Adam

Przecietna emerytura to ~ 1500 netto i z tego ma wyżyc 1 osoba, a jak sie ma sytuacja młodych.
Aby rodzina 2+2 miała równie bogate zycie co emeryt musiałaby miec mieszieczne dochody 6000 netto (4 osoby) i nie miec mieszkania w kredycie. Jak kredy to trzeba doliczyc ~ 1000 zl miesiecznie raty. I teraz pytanie, jaki % spoleczenstwa ma miesieczne dochody w rodzinie 7000 netto (10.000 brutto) ? 1% ? 2%? Emeryt to człowiek zwykle schorowany wiec wydaje 200-300 zl miesiecznie na lakarstwa - no dramat. Młodzi ludzie nie. Tylko ze emeryt w 1 butach, spodniach czy kurtce pochodzi 3-5 lat. A jak sie ma dzieci w wieku 3-15 lat to spodnie kupione wiosną są na jesien juz za małe, to samo buty, koszula, sweter, dres czy kurtka. Mlodzi nie maja wydatkow na leki ale maja wysokie wydatki na ubrania, materiały szkolne, zajecia pozalekcyjne, czesto aparat ortodentyczny lub/i okulary dla dzieci. Emeryt dostaje "z urzedu" waloryzacje emerytury, moze nie jest to wielka kwota ale zawsze jest. Osławione podwyzki wynagrodzen czesto sa zwiazane ze zmiana pracodawcy. Nikt juz w pracy nie daje podwyzek inflacyjnych. Chcesz zarabiac wiecej musisz sie zwolnic i poszukac nowej pracy. Tak wiec drogi emerycie, życzę wiecej empatii dla reszty społeczenstwa i mniej narzekania na swoją sytuacje. Inni wcale nie maja ani nie mieli za "wspaniałej PO" lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~qwerty

Dołącz tabelke z inflacją, bo nie liczy się ilosć pieniędzy, tylko ich wartosc.

! Odpowiedz
3 2 ~MacGawer odpowiada ~qwerty

Wytłumacz to emerytom, jak grochem o ścianę. Podobnie jak to, że sposób waloryzacji jest taki sam od lat oraz to, że jest dokonywana oddolnie.

! Odpowiedz
0 1 ~menorina odpowiada ~MacGawer

.Złodzieje i popychadła pisowskie okradają nas biednych emerytów. Przyjdzie na Was czas. Wam też da nowy rząd po 1000 zł. Łobuzy

! Odpowiedz
3 26 ~emeryt

A kogo obchodzą emeryci. Z drogi śledzie dobra zmiana jedzie. Prezes Orlen Jasiński z PIS bierze emerytury 6 tyś no i oczywiście pensje w Orlenie. Zarobił od 2015 roku do dzisiaj 3 miliony złotych. Pani prezes GPW nominowana przez PIS przez ostatnich 11 miesięcy 750 tysięcy zł, A ja idiota jeździłem do Warszawy popierać pis w marszu. Nigdy już nie zagłosuje na pisobolszewików.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz