Firmy zapłacą mniej za wywóz śmieci

Na zmianach w opłatach za odpady skorzystają zarządcy biurowców i galerii handlowych. Mieszkańcy dostaną po kieszeni. Czekają ich podwyżki - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Alex Stemmer / Shutterstock)

"Miasta protestują. Swoim mieszkańcom muszą windować opłaty za śmieci. A właścicielom sklepów, biurowców, hoteli czy restauracji – obniżać. Ci mogą również podjąć decyzję, czy chcą, by gminy odbierały od nich śmieci czy nie" - pisze "Rz".

Chodzi o nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 r.

"Nowe przepisy przewidują, że to właściciele nieruchomości niezamieszkanych, np. biurowców, galerii handlowych czy hoteli, decydują, czy chcą, aby gmina odbierała od nich śmieci. Przed zmianą przepisów było inaczej. To samorządy decydowały, czy chcą odbierać od nich odpady, czy nie. Uchwały w tej sprawie podejmowały na ogół duże miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Małe gminy nie były zainteresowane włączaniem nieruchomości niezamieszkanych do komunalnego systemu odbioru odpadów" - czytamy.

Jak podaje "Rz", teraz samorządy uważają, że stary system odbioru odpadów, obowiązujący przed wejściem w życie zmian, będzie obowiązywał aż do wejścia w życie nowych regulaminów, czyli maksymalnie 12 miesięcy. Nie wszyscy tak uważają.

aop/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 harry51

System jest chory ale o jakich obnizkach piszecie?
Dostalem nowe oferty kilkadziesiat procent wyzsze od dotychczasowych

! Odpowiedz
0 2 kapitan_rakieta

Firmy zapłacą mniej, obywatel zapłaci więcej.

! Odpowiedz
2 21 dr_zweig

Z tego miejsca apeluję do rządu Morawieckiego o likwidację ustawy śmieciowej wprowadzonej przez PO. Podatek smieciowy do likwidacji, przywrócic wolny rynek i swobodę podpisywania umów na wywóz śmieci przez włascicieli nieruchomości.
Samorządom zostawić tylko prawo kontrolowania czy umowa na wywóz jest podpisana

! Odpowiedz
0 10 nanader1

Ustawa śmieciowa ratowała chorą sytuację z paleniem śmieci i wyrzucaniem ich do lasu, tyle że teraz sytuacja nadal jest chora. Chora inaczej. Normy recyklingowe i formuła prowadzenia recyklingu jest bez sensu. Dobrze byłoby rozwiązać problem kompleksowo - robiąc recykling bez sortowania śmieci w domu - a dobrą technologię do tego w Polsce mamy (wybija się firma Bioelektra)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 johny_kielbasiany

Powinni kary nakladac na firmy smieciowe za te podwyżki cen oszaleli czy co .Zaden dom nie zuzywa tyle smieci co firmy moja rodzina liczy 5osob i nigdy kubły na smieci nie sa pelne .Zlodzieje

! Odpowiedz
0 17 mlody_123

Cała ta ustawa śmieciowa była wprowadzona pod pretekstem śmieci w lasach i rowach.
Była konkurencja, ceny były niższe od obecnych o przynajmniej połowę.
Segregowane odbierali za darmo.
Śmieci jak były tak są, choć liczba osób płacących wzrosła jak również wzrosły opłaty.
Wiem, że były wcześniej osoby, które nie płaciły za odbiór śmieci - po prostu segregowali śmieci na te, które można palić w ciągu dnia i te, które można palić w nocy.
Smog jak był tak jest.
Mam wrażenie, że zostaliśmy oszukani, mafie śmieciowe wyeliminowały konkurencję i mogą teraz windować stawki ile im się tylko podoba.
Czemu przetargów na wywóz śmieci nie może wygrać kilka firm albo czemu nie możemy sami podpisać umów z firmami, tylko musi być pośrednik w postaci Urzędu miasta/gminy?

Pozdrawiam forumowiczów.

Rąbią nas na śmieciach chyba najdrożej w Europie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 17 eagleeye

Szkoda że wymieniane sa miasta w których to POKOMuna rządzi i brakuje jeszcze Piły. Wmawianie ludziom iż musi być "drogo" to cała hipokryzja tych samorządów a do tego wmawiają iż winny jest Rząd RP choc dobrze wiedzą ze to uwielbiana przez te samorządu "komuna UE" i ich niby nastawienie na ekologie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne