Filipiny są w stanie wojny? Facebook przeprasza za błąd

Facebook chciał uczcić Dzień Niepodległość na Filipinach. Z tej okazji portal Marka Zuckerberga przygotował specjalny baner z flagą tego kraju. Miły gest niestety okazał się wpadką. Ułożenie kolorów na fladze Filipin sugerowało, że azjatycki kraj jest w stanie wojny.

Facebook niechcący zamienił kolory na fladze Filipin
Facebook niechcący zamienił kolory na fladze Filipin (fot. Dado Ruvic / Reuters)

„Czy Filipiny toczą wojnę z jakimś krajem?” – zaczęli się zastanawiać internauci. To, co w zamyśle administratorów Facebooka miało być radosną grafiką, wywołało rozbawienie, a nawet oburzenie. Na banerze, który wyświetlał się filipińskim użytkownikom Facebooka, radośni ludzie rozrzucają wstążki i niosą filipińską flagę. Obrazek został przygotowany na Dzień Niepodległości Filipin, który przypadał w niedzielę, 12 czerwca.

Niestety, to co miało być miłym gestem, przerodziło się w nieprzyjemną wpadkę. Problem w tym, że grafik, który przygotował wspomniany baner, odwrócił kolory na fladze: kolor czerwony znalazł się u góry, zamiast u dołu. Wbrew pozorom, nie jest to zwykły błąd, który zdarzał się już nie raz w różnych krajach, choćby z polskimi flagami wywieszanymi przy okazji uroczystości (czerwono-białej flagi używa Monako). Odwrócone kolory na fladze Filipin wskazują bowiem obywatelom, że kraj ten jest w stanie wojny.

Facebook wystosował już przeprosiny: „Nasze działanie nie było celowe i przepraszamy za nie. Bardzo nam zależy na filipińskiej społeczności i chcąc umożliwić ludziom lepszą komunikację w Dzień Niepodległości popełniliśmy błąd – czytamy w oświadczeniu przesłanym do agencji AFP.

Przypomnijmy, że w przeszłości podobną wpadkę zaliczyła amerykańska administracja. Gdy w 2010 r. w Nowym Jorku Barack Obama spotykał się z delegacjami z krajów Azji Południowo-Wschodniej, wśród wywieszonych z tej okazji flag ta należąca do Filipin również miała odwrócone kolory.

Niektórych internautów wpadka Facebooka mocno zdenerwowała. Inni podeszli do niej z humorem, nawiązując do ostatnich wyborów prezydenckich. Wygrał w nich Rodrigo Duerte, który „wypowiedział wojnę” przestępczości w swoim kraju.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~Dominick1982

Pewnie dali ctrl-c ctrl-v tej flagi z 2010. Administracja rzadowa nie mogla sie pomylic...

! Odpowiedz
1 21 ~Bożena

Ale news...aż mi cyce opadły.....

! Odpowiedz
0 4 ~autor

Już wróciły na miejsce czy tak pozostaną? :)
A co do newsa to fakt, a raczej przedrukowane z Faktu.

! Odpowiedz
1 1 ~a2 odpowiada ~autor

news jak news, ale reklamę obejrzeliśmy i bankier zarobił.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.