REKLAMA

"FT" publikuje ostatni artykuł nieżyjącego prezesa NBP

2010-04-13 13:53
publikacja
2010-04-13 13:53
13.04. Londyn (PAP/Media) - Wtorkowy "Financial Times" publikuje ostatni artykuł nieżyjącego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Został on przekazany pismu na krótko przed tragiczną śmiercią Skrzypka w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na publikację wyraziła zgodę wdowa i NBP.

Skrzypek odniósł się m.in. do wprowadzenia w Polsce euro. "Konieczne reformy strukturalne w dłuższym czasie poprawią kondycję polskiej gospodarki tak, by spełniła kryteria członkostwa w Europejskiej Unii Monetarnej. Dążąc do wprowadzenia euro musimy kierować się mądrością. Nie powinniśmy wiązać sobie rąk terminami, które mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego" - napisał.

Według niego przykład peryferyjnych państw eurostrefy: Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii, których gospodarka wytraciła konkurencyjność powinien dać do myślenia. "Nic nie zastąpi (członkowstwo w eurostrefie - PAP) samodzielnych działań rządu nad poprawą konkurencyjności, wzmocnieniem fiskalnej dyscypliny, uelastycznieniu rynku pracy i rynku produktów" - stwierdził.

"Solidny wzrost gospodarki i rozsądna polityka ws. długu i deficytu są możliwe zarówno w ramach eurostrefy, jak i poza nią. Kraje, którym spieszno do euro mogą rozminąć się ze swoimi najważniejszymi celami. Te zaś, które tak, jak Polska, przedkładają należyte wykonanie prac domowych nad wejściem do euro w krótkim czasie, będą miały odporną strukturę gospodarki i będą lepiej przygotowane do euro w dłuższym czasie" - wskazał.

Skrzypek uważał, iż rząd w kryzysowym 2009 r. postąpił słusznie poluzowując politykę fiskalną, ale ekspansja fiskalna poszła zbyt daleko: "Z punktu widzenia stosunkowo prężnej gospodarki deficyt finansów publicznych na poziomie ok. 7 proc. PKB w 2010 r. wobec 2 proc. w 2007 r. jest zbyt wysoki" - stwierdził.

Wśród czynników, które pomogły polskiej gospodarce w stawieniu czoła kryzysowi lat 2008-09, prezes NBP wymienił elastyczny kurs wymiany złotego oraz niezależny bank centralny, a więc instrumenty, z których kraje członkowskie UE nie mogą korzystać. "Polska jako państwo nie będące w eurostrefie skorzystała z elastycznego kursu wymiany złotego, w taki sposób, iż okazał się on wsparciem dla wzrostu i obniżył ujemne saldo rachunku obrotów bieżących bez importowania inflacji" - zaznaczył.

"W latach 2008-09 realny, efektywny kurs wymiany złotego (uwzględniający jednostkowe koszty pracy - PAP) obniżył się o blisko 20 proc., co było ważnym czynnikiem zmniejszenia ujemnego salda rachunku obrotów bieżących. W trakcie tego procesu Polska dokonała postępu w dościganiu innych państw UE. PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce na poziomie 60 proc. średniej UE wobec 49 proc. w 2004 r." - zaznaczył.

Sławomir Skrzypek zginał w sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Jego obowiązki przejął Piotr Wiesiołek.(PAP)

asw/ bos/ pad/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~piotrunio.bpl
Tak, ten cytat dla prasy, kiedy człowiek jest zdenerwowany to najważniejszy wyznacznik merytoryczności Sławomira Skrzypka. A nie faktyczne działania NBP. Oderwijcie głowy od telewizora i czytajcie słowo pisane!
~PKK
Okrągłe zwroty i nic odkrywczego. Ciekawe czy napisał to sam, czy może Gilowska, która na ostatniej konferencji prasowej poprawiała jego kolejne wpadki.
~stasieczek34
Dnia 2010-04-13 o godz. 16:33 ~PKK napisał(a):
> Okrągłe zwroty i nic odkrywczego. Ciekawe czy napisał to
> sam, czy może Gilowska, która na ostatniej konferencji
> prasowej poprawiała jego kolejne wpadki.

Jeżeli "okrągłe zwroty", to po co miałby szukać gdzieś pomocy?
Myślę,
Dnia 2010-04-13 o godz. 16:33 ~PKK napisał(a):
> Okrągłe zwroty i nic odkrywczego. Ciekawe czy napisał to
> sam, czy może Gilowska, która na ostatniej konferencji
> prasowej poprawiała jego kolejne wpadki.

Jeżeli "okrągłe zwroty", to po co miałby szukać gdzieś pomocy?
Myślę, że był jednak bystrzejszy od tych wiekowych profesorów ekonomii, którzy, niestety, wiele lat swojego życia zmarnowali na apologetyce marksizmu ( np. Winiecki - 18 lat w PZPR). To była dla nich intelektualnie ślepa uliczka.

To "nic odkrywczego" było półtora roku temu przedstawiane jako skończona głupota.

Kto by chciał czytać coś wyrafinowanego w gazecie codziennej adresowanej do świata biznesu, czyli w FT. Zresztą, o ile się orientuję, to nikt z prominentnych ekonomistów nie ma nic specjalnie odkrywczego do powiedzenia o gospodarce Polski.
Ale może Autor poprzedniego wpisu ma?
~CCIM11061
' Skrzypek jak King, lepszy niż Bernanke '
pb.pl, 29. września .2009 -Magazyn Global Finance opublikował już XV ranking szefów banków
centralnych.

" Sławomir Skrzypek jest najwyżej oceniany na tle innych szefów banków centralnych "
~wyzwolony
następny niedoceniany, co ta propaganda robi z tym krajem, tylko miernoty z PO nam wciskają.
~perkusista odpowiada ~wyzwolony
Widzielismy i slyszeliśmy jak temu wybitnemu ekonomiście myliła sie deprecjacja z aprecjacja.Ale szkoda chlopa.
~Egon
Wprowadzanie wspólnej waluty w Europie jest dla słabszych i średnich państw bardzo niekorzystne.
Najpierw zostają ograne i opędzlowane na wszystkie możliwe sposoby.
A następnie uzależnione i ubezwłasnowolnione ,bo nigdy nie dorównają np. Niemcom w porzadku ,zorganizowaniu się ,skrupulatności i sumienności.
Wprowadzanie wspólnej waluty w Europie jest dla słabszych i średnich państw bardzo niekorzystne.
Najpierw zostają ograne i opędzlowane na wszystkie możliwe sposoby.
A następnie uzależnione i ubezwłasnowolnione ,bo nigdy nie dorównają np. Niemcom w porzadku ,zorganizowaniu się ,skrupulatności i sumienności.

Za to przebywając w takiej Europie ,ale posiadając własną walutę ,ma się ogromne mozliwości rozwoju i ściągania inwestycji i produkcji do siebie.
Trzeba tylko utrzymywać nieco słabszą swoją walutę poprzez skup obcych walut.
Oraz nie wystawianie swoich stóp zbytnio powyżej obcych.


~Merid
Dokładnie Egon i to właśnie dzieję się obecnie w Polsce dzięki POLSKIEJ ZŁOTÓWCE. Taką przewagę konkurencyjną będziemy mieli zawsze do momentu kiedy cwaniaki reprezentujące NA PEWNO nie polskie interesy będą chcieli wprowadzić u nas euro. Dziś te cwaniaki pokazują się na tle zielonej mapy polski i twierdzą że Dokładnie Egon i to właśnie dzieję się obecnie w Polsce dzięki POLSKIEJ ZŁOTÓWCE. Taką przewagę konkurencyjną będziemy mieli zawsze do momentu kiedy cwaniaki reprezentujące NA PEWNO nie polskie interesy będą chcieli wprowadzić u nas euro. Dziś te cwaniaki pokazują się na tle zielonej mapy polski i twierdzą że to ich zasługa i ich polityki a naiwne społeczeństwo w to wierzy. Nie wiedzą że wzrost PKB na poziomie 2-3% udało się uratować tylko dzięki mocnemu osłabieniu złotówki w ostatnich latach.
~radonis
Nic dodać nic ując. Z dedykacją dla wszystkich, którzy uważają, że Euro to panaceum na zło wszelakie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki