REKLAMA

Evergrande donosi, że dogadał się z niektórymi wierzycielami

2021-09-22 07:55, akt.2021-09-22 09:07
publikacja
2021-09-22 07:55
aktualizacja
2021-09-22 09:07
Evergrande donosi, że dogadał się z niektórymi wierzycielami
Evergrande donosi, że dogadał się z niektórymi wierzycielami
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

Evergrande poinformował, że dogadał się z inwestorami w sprawie wypadającej w czwartek zapłaty odsetek od obligacji juanowych. Tymczasem chiński bank centralny zasilił system finansowy zastrzykiem płynności, a tamtejsze media "przypomniały" sobie o problemach gigantycznego dewelopera. Główny indeks giełdy w Szanghaju wyszedł na plus, mimo że parkiety za Murem były zamknięte przez ostatnie dwa dni, gdy w USA czy Europie zanotowano istotne spadki.

Hengda Real Estate Group, czyli centralna spółka należąca do grupy Evergrande, wystosowała komunikat giełdowy dot. spłaty odsetek od obligacji denominowanych w juanach przypadającej 23 września. Agencja Reutera donosi, że firma zapłaci kupon w terminie, natomiast Bloomberg twierdzi, że gigant deklaruje porozumienie z wierzycielami, ale nie określa, czy i kiedy ureguluje należność. Jak szacuje Refinitiv, deweloper ma w czwartek przekazać inwestorom ponad 230 mln juanów (czyli równowartość ok. 36 mln dolarów).

Jutro przypada również termin płatności 83,5 mln dol. odsetek od obligacji denominowanych w amerykańskiej walucie - spółka nadal nie poinformowała, czy ma zamiar zapłacić wierzycielom. Kolejne 47,5 mln dol. firma ma przekazać inwestorom za tydzień. W tych przypadkach trudno o optymizm. Gdy minie 30 dnia od wyznaczonych terminów, a do spłaty nie dojdzie, będzie można mówić o niewypłacalności spółki.

Wczoraj, zgodnie z zapowiedziami z kręgów rządowych, na rynek napłynęły wieści, że Evergrande nie uregulowała w poniedziałek należności względem przynajmniej dwóch dużych banków.

Środa przyniosła więcej pozytywnych doniesień zza Muru. Mimo że władze nadal nie przedstawiły klarownej ścieżki wyjścia potężnie zadłużonego dewelopera z kryzysu, to widać już pewne uspokajające rynek ruchy. Ludowy Bank Chin zasilił rynek finansowy zastrzykiem płynności w wysokości 90 mld juanów netto. Sprawę Evergrande na tapet wziął m.in. China Business News, choć wcześniej chińskie media informowały o niej niezwykle, zważywszy na skalę problemu, wstrzemięźliwie. Dość optymistyczne nastroje umacnia przekonanie, że władze nie dopuszczą do niekontrolowanego upadku giganta i wywołania reakcji łańcuchowej wykraczającej poza sektor nieruchomości.

Dzisiejsze informacje zostały pozytywnie przyjęte przez inwestujących na parkietach za Murem. Mimo że chińskie giełdy były przez poprzednie dwa dni zamknięte z okazji Święta Środka Jesieni, dzięki czemu ominęła je fala głębokich poniedziałkowych spadków obserwowana w USA, Azji czy Europie, to w środę uniknięto masowej wyprzedaży. Shanghai Composite zyskał nawet 0,4 proc. Shenzhen Component stracił 0,6 proc., a zrzeszający największe spółki z obu parkietów CSI300 spadł o 0,7 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
Niech to w koncu upadnie,a Rynek sie troche wyczysci,niech te nieruchomosci w koncu troche spadna.bo Ich wzrost nie jest nikomu na reke,pomimo,ze sam posiadam nieruchomosc to co mi to daje,ze ona rosnie???wieksze oplaty za ubezpieczenie,wiekszy podatek,drozsza Firma remontowa,bo jak kiedys mieszkanie bylo warte 100 tys to maks za Niech to w koncu upadnie,a Rynek sie troche wyczysci,niech te nieruchomosci w koncu troche spadna.bo Ich wzrost nie jest nikomu na reke,pomimo,ze sam posiadam nieruchomosc to co mi to daje,ze ona rosnie???wieksze oplaty za ubezpieczenie,wiekszy podatek,drozsza Firma remontowa,bo jak kiedys mieszkanie bylo warte 100 tys to maks za remont wolali 20 tys,a teraz jak warte 500 tys to i 100-150 tys moga zadac,a ja i tak musze gdzies mieszkac,a jak chce wymienic na wieksze to musze wiecej doplacic niz kiedys.....itp itd
A im mniej Ludzie sie zadluza na nieruchomosci to tym wiecej beda mieli pieniedzy na inne rzeczy i to przez 30 lat,a tak dzisiaj jednorazowo jest boom,na kupnie,duzo Vatu itp,ale co potem przez 30 lat.....?
clochard
Skoro utracili płynność, to bankructwo i tak będzie. Tym "dogadywaniem się" mogą co najwyżej rozwlec katastrofę w czasie. Nie ma co się pocieszać, że wierzycielami są niemal wyłącznie chińskie banki, bo tam z pewnoscią leży również zachodni kapitał. Ich gospodarka spowolni, a wraz z nią USA i Europa.Skoro utracili płynność, to bankructwo i tak będzie. Tym "dogadywaniem się" mogą co najwyżej rozwlec katastrofę w czasie. Nie ma co się pocieszać, że wierzycielami są niemal wyłącznie chińskie banki, bo tam z pewnoscią leży również zachodni kapitał. Ich gospodarka spowolni, a wraz z nią USA i Europa. Wystarczy sprawdzić za jaką część przychodów VW czy Mercedesa odpowiadają Chiny. Kiedyś jak USA kichnęło, to reszta świata miała grypę, a dzisiaj jak Chiny kichną, to reszta świata ma gangrenę i sraczkę.
bialy_kruk
Jutro na tym samym portalu przeczytamy że się jednak nie dogadał.
A w piątek że jest światełko w tunelu.
Z kolei w niedzielę świat obiegnie informacja o bankructwie vergranda.
Media i jak wam nie wierzyć?
trolley
Dokładnie. Dzisiaj widzą światełko w tunelu. Jutro spanikowani zauważą że to pociąg hehe.
qwertas
Cisza przed burzą raczej. Niech to już upadnie.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki