Europa rzuca palenie. Produkcja papierosów spada

Na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano w 2016 roku o 1/3 mniej papierosów niż jeszcze dziesięć lat temu. Polska wciąż jednak należy do ścisłej czołówki producentów tych używek nikotynowych wśród państw członkowskich – wynika z wczorajszej publikacji Eurostatu.

Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Bez Papierosa (31 maja). Z tej okazji Eurostat przygotował grafikę prezentująca skalę produkcji tradycyjnych papierosów. Liderem pozostają Niemcy, którzy odpowiadają za 1/3 europejskiej produkcji używek dla amatorów przysłowiowego dymka. Polska plasuje się na drugim miejscu z udziałem wynoszącym 19 proc., a podium zamyka Rumunia produkująca 15 proc. europejskich papierosów.

(fot. Leonhard Foeger / Reuters)

Europa produkuje 50 paczek papierosów na mieszkańca

Więcej niż 10 mld szt. papierosów produkowała rocznie jeszcze Grecja, Portugalia, Serbia i Bułgaria. W sumie na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano w 2016 roku 527 mld papierosów – to średnio 50 standardowych paczek (po 20 szt. papierosów) na Europejczyka. To o 36 mld sztuk papierosów mniej niż rok wcześniej i o 33 proc. mniej niż 10 lat temu.

Ostatnie analizy konsumpcji produktów tytoniowych w krajach UE  były sporządzane w 2014 roku – wtedy według szacunków średnio co 5. obywatel (w grupie wiekowej od 15 lat) Unii Europejskiej sięgał po papierosy codziennie. Najwięcej palaczy odnotowano w Grecji (27 proc.), Bułgarii (27 proc.), na Węgrzech (26 proc.), Cyprze (25 proc.) oraz w Chorwacji (24,5 proc.). W Polsce odsetek regularnie palących papierosy sięgnął 22 proc. (połowa z nich deklarowała, że wypala więcej niż paczkę papierosów dziennie).

Według szacunków Komisji Europejskiej palenie wciąż jest najczęstszą przyczyną śmierci możliwych do uniknięcia w Unii Europejskiej. 59 proc. Europejczyków próbowało rzucić palenie, ale sukces dotyczył tylko 20 proc.

Udział raka płuc w śmiertelnych przypadkach raka w Unii Europejskiej wyniósł w 2015 roku 21 proc. Polska niestety plasowała się powyżej tej średniej (niecałe 25 proc.) wraz z Węgrami, Grekami, Duńczykami, Holendrami, Belgami, Brytyjczykami i Luksemburczykami.

Papierosy stają się passe?

Choć sama Unia część środków przeznacza na kampanie antynikotynowe, sprawy w swoje ręce biorą też pojedyncze państwa – i wcale mowa tu nie tylko o taki środkach perswazji jak wyższa akcyza.

Francuzi dopiero co świętowali spadek liczby palących o 1 mln osób w relacji rok do roku. Tamtejszy rząd zaakceptował w ubiegłym roku plan stopniowego sztucznego zawyżania cen paczki papierosów do 10 euro – czyli równowartości mniej więcej 40 zł. – Moim celem jest to, żeby pokolenie urodzone dzisiaj było pierwszym bez tytoniu – zapowiedziała w weekend minister w rozmowie z serwisem Hospimedia. – Walka z paleniem tytoniu, który jest głównym powodem zgonów, zostanie zintensyfikowana – tłumaczył wtedy Edouard Philippe, premier Francji. Średnia cena paczki papierosów we Francji kosztowała w zeszłoroczne wakacje ok. 6,5 euro za sztukę, czyli ok. 27 zł.

Na bardziej nietypowy sposób walki z uzależnieniem Francuzi wpadli kilka miesięcy później. Ministerstwo Zdrowia znad Sekwany ogłosiło pod koniec ubiegłego roku prace nad projektem zakazującym pokazywania papierosów w filmach. Według planu minister Agnes Buzyn ma to działać na zasadzie „marketingu społecznego”. Powoływano się m.in. na badania League Against Cancer, według których w 70 proc. nowych filmów produkcji francuskiej co najmniej jeden z bohaterów pali podczas swojej sceny.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 13 prosefor

Akcyza na papierosy powinna zostać podniesiona, albo do ceny papierosów powinna zostać doliczona kwota przeznaczona na późniejsze leczenie palaczy. Tak samo z alkoholem.

! Odpowiedz
3 26 niepelnosprawny_org

za kilka lub bardziej kilkanascie ludzie beda sobie robic zdjecia palaczami, taka to bedzie rzadkosc... oby ludzie nie wynalezli cos bardziej trujacego, czy trawisk niepokoju...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil