REKLAMA

Erdogan wezwał Turków w Niemczech, by głosowali przeciw Merkel

2017-08-18 16:05
publikacja
2017-08-18 16:05

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nazwał w piątek niemiecką kanclerz Angelę Merkel nieprzyjaciółką Turcji i zaapelował do żyjących w Niemczech Turków, by głosowali przeciwko niej i wszystkim głównym partiom w wyborach do Bundestagu 24 września.

/ fot. Osman Orsal / Reuters

"Wzywam wszystkich moich rodaków w Niemczech: chrześcijańscy demokraci, SPD, Zieloni są nieprzyjaciółmi Turcji. Wspierajcie te partie polityczne, które nie są nieprzyjaciółmi Turcji" - powiedział Erdogan po piątkowych modłach w Stambule.

"Wzywam ich, by nie głosowali na te partie, które uczestniczą w agresywnych, poniżających działaniach przeciwko Turcji i by dali tym partiom politycznym lekcję przy urnie wyborczej" - dodał.

Jak zaznacza Reuters, jest to jedno z najostrzejszych z dotychczasowych wystąpień Erdogana przeciwko Merkel, co ukazuje rosnące rozdźwięki między obu złączonymi przynależnością do NATO i rozległą wymianą handlową państwami.

Stosunki turecko-niemieckie pogorszyły się po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, czego następstwem było aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w aparacie państwowym. Wywołało to krytykę ze strony państw europejskich, na co Erdogan zareagował oskarżeniem Niemiec o antytureckie uprzedzenia.

Gabriel i Schulz krytykują apel o bojkot wyborów

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel i kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz ostro skrytykowali w piątek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za apel do Turków mieszkających w Niemczech, by w wyborach parlamentarnych nie głosowali na chadeków, SPD i Zielonych.

Gabriel nazwał wypowiedź Erdogana "bezprecedensową ingerencją w suwerenność" Niemiec. Postępują w ten sposób prezydent Turcji chce "szczuć na siebie" ludzi w Niemczech. Polityk SPD wezwał niemieckich wyborców do przeciwstawienia się próbom wpływania przez Erdogana na wynik wyborów. Jak zaznaczył, wszyscy ludzie, niezależnie od pochodzenia, mogą znaleźć w Niemczech te wartości, które Erdogan niszczy w Turcji: "wolność, praworządność i demokrację".

Schulz napisał na Twitterze, że Erdogan "stracił wszelki umiar". "Tym bardziej stoimy po stronie tych, którzy walczą o wolną i demokratyczną Turcję" - zaznaczył.

Sekretarz generalny bawarskie CSU, Andreas Scheuer zarzucił Erdoganowi "przekroczenie wszelkich granic". W wywiadzie dla sobotniego wydania "Bilda" Scheuer powiedział, że prezydent Turcji usiłuje stworzyć ze swoich rodaków w Niemczech "piątą kolumnę". "Nie pozwolimy na to" - podkreślił polityk CSU.

Stosunki turecko-niemieckie pogorszyły się po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, czego następstwem było aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w aparacie państwowym. Wywołało to krytykę ze strony państw europejskich, na co Erdogan zareagował oskarżeniem Niemiec o antytureckie uprzedzenia i stosowanie "nazistowskich" metod.

W tureckich więzieniach przebywa dziewięć osób, w większości dziennikarzy, którzy posiadają obywatelstwo niemieckie lub dwa paszporty - niemiecki i turecki. Władze tureckie oskarżają aresztowanych o kontakty z terrorystami.

dmi/ mal/ lep/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1as
Turasy i wszyscy kolorowi będą głosować na tych co teraz rządzą, bo dzięki temu robią z Niemiec totalne bagno, a którym tylko oni dobrze się czują.
skaurus
Nie przepadam za tym politykiem (chociaż ma jaja i i nie boi się dążyć do celu o czym ciepłe kluchy z Brukseli mogą tylko pomarzyć) ale mam za to propozycję do redakcji: czy moglibyście jeszcze bardzie ubarwić zdjęcie? Żeby daleko nie szukać pomysłu proponuję ulizanie na lewą stronę i photoshop wąsików, grafik Nie przepadam za tym politykiem (chociaż ma jaja i i nie boi się dążyć do celu o czym ciepłe kluchy z Brukseli mogą tylko pomarzyć) ale mam za to propozycję do redakcji: czy moglibyście jeszcze bardzie ubarwić zdjęcie? Żeby daleko nie szukać pomysłu proponuję ulizanie na lewą stronę i photoshop wąsików, grafik powinien sobie z tym poradzić.
wizytator
No przecież Merkel tak nie pokażą nawet jak mają takie zdjęcie, czysta polityka.
silvio_gesell
Zastanawia mnie tylko która partia w Niemczech jest chrześcijańsko-demokratyczna. Przecież nie CDU/CSU, bo to są partie laicko-nomokratyczne.
ajwaj
Jest jedna partia korytowo-systemowa u wladzy (karuzela), tez media - jak wszedzie w "wolnym swiecie"..
karbinadel
Mimo wszystko CDU/CSU jest najbliżej normalności, Miejmy nadzieję, że po tych wyborach nie będzie już zmuszona do koalicji z czerwonymi
trooper
Turcy w Niemczech to nie idioci! Merkel dla nich to najlepszy wybór ze wszystkich, chyba że chcą wracać do kraju służyć swoim Panom (np Erdoganowi)
karbinadel
Tak naprawdę z mniejszością turecką w Niemczech nie było żadnych problemów, dopóki nie pojawił się Erdogan. Większość to spokojni i pracowici ludzie (nie należy mylić Turków z Arabami), pracujący w fabrykach lub prowadzący drobne biznesy - i nie zajmujący się polityką
ajwaj
Dodac trzeba - czego PAPu pewnie nie wie :)
Niemcy dali schronienie zamachowcom (250 zabitych, tysiace rannych + ruiny = pelen program)
karbinadel
Najlepiej niech głosują na AfD, lub inną partię, która każe im się wynosić z powrotem do Turcji

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki