REKLAMA

Emilewicz: Celem są nowe preferencje dla biznesu

2019-12-09 07:08
publikacja
2019-12-09 07:08

Ulga automatyzacyjna nie będzie stała w opozycji do dotychczasowej ulgi B+R. Naszym celem jest, by możliwe było korzystanie z obu, a dodatkowo jeszcze z ulgi prowzrostowej - mówi w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Emilewicz pytana przez gazetę, czy celem zapowiedzianych przez nią zmian jest rozszerzenie ulgi badawczo-rozwojowej, odpowiedziała: "Będzie to raczej jej uzupełnienie. Dotychczasowa ulga służy bowiem wsparciu „wewnętrznych” prac firmy nad nowymi rozwiązaniami, których przygotowanie jest często bardzo czasochłonne. Jest ona zazwyczaj zorientowana na główny produkt przedsiębiorstwa, o charakterze nowatorskim".

Jak mówiła nowością ma być ulga przy zakupie zaawansowanych technologicznie, już istniejących rozwiązań zewnętrznych, które sprzyjają wzrostowi produktywności, a jednocześnie mają w przedsiębiorstwie charakter pomocniczy. "Z tego powodu ulga ta nie będzie stała w opozycji do dotychczasowej ulgi B+R" - mówiła.

Dopytywana, czy będziemy mieć ulgę badawczo-rozwojowo-automatyzacyjną, która pozwoli dwukrotnie obniżyć dochód do opodatkowania również w związku z zakupami maszyn i urządzeń, które zautomatyzują produkcję, stwierdziła, że celem jest to, by możliwe było korzystanie z obu preferencji. "Biorąc pod uwagę cel i charakter ulgi, mówiłabym raczej o nowej uldze, czerpiącej, przynajmniej częściowo, z działających już mechanizmów, funkcjonującej równolegle do ulgi B+R i uzupełniającej ją, co tworzyłoby efekt synergii dla podatników" - powiedziała w "DGP".

Minister rozwoju dodała, że "projektowana ulga nie będzie nastawiona na zwykłą wymianę urządzeń, ale raczej na wzrost produktywności, rozumiany jako zmniejszenie zapotrzebowania na materiały, energię itp., przy wyprodukowaniu pojedynczej sztuki jakiegoś dobra lub towaru. Chodzi nam o usprawnienie produkcji. Rozważamy również aspekt związany z ochroną środowiska, jeśli np. automatyzacja produkcji przyczyni się do spadku jednostkowego zapotrzebowania na energię elektryczną o 10 proc. Widzimy tutaj synergię korzyści". (PAP)

nmk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Od tych preferencji biznes już ledwie zipie. Nie licząc oczywiście państwowych czeboli i zagranicznych korpo.
carlito1
Przestańcie już przeszkadzać, a przedsiębiorcy sami sobie poradzą... choć w takim łajnie jakie nam zgotowaliście będzie ciężko..

Dlaczego nie można brać przykładu z UK czy Szwajcarii ??? proste przepisy....

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki