REKLAMA

Ekspert: Jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii

2021-03-29 06:08
publikacja
2021-03-29 06:08
Ekspert: Jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii
Ekspert: Jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii
fot. Jakub Steżycki / / Reuters

Podejrzewam, że w tym momencie dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie – powiedział PAP dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ekspert podkreślił także, że "większość z tych mutacji jest nieszkodliwa". "Czasami jednak mutacje pomagają wirusowi zakażać i przy kilku takich mutacjach powstaje nowy wariant" - dodał. Przykładem wariantu jest brytyjska odmiana koronawirusa.

Jak wyjaśnił naukowiec, duża liczba nowych mutacji wynika z tego, że każda z tych mutacji jest konsekwencją mnożenia swojego ładunku genetycznego przez wirusa SARS-CoV-2 – im więcej na Ziemi jest komórek wirusa, tym szybciej się one mnożą. Oznacza to również, że im więcej zakażonych, tym więcej mutacji i tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowego wariantu.

„Teraz sytuacja różni się od tej sprzed roku. Teraz mamy do czynienia z całą armią wariantów i prawie codziennie słyszymy o nowych mutacjach. To nie powinno zaskakiwać. Tak działa ewolucja, to jest proces biologiczny komórek. Większość z tych mutacji jest bezużyteczna, nieszkodliwa i szybko jest usuwana przez dobór naturalny. Ale niektóre mutacje są groźne" – powiedział dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Jego zdaniem trudno prognozować, jaki będzie dalszy przebieg pandemii, ponieważ – jak mówił – nie wiemy, jak dokładnie będą się zachowywać nowe szczepy koronawirusa, w tym jak będą reagować na szczepionkę, oraz jak szybko uda się zaszczepić większość populacji.

"Nie wiemy, czy nowe, znane szczepy, np. brytyjski, uspokoją się latem – tak jak rok temu. Mamy powody przypuszczać, że w lecie pandemia zwolni, ale nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością" – powiedział ekspert.

Według niego jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii, ale "można przypuszczać, że obecna fala jest najgorszą i ewentualne kolejne będą łagodniejsze".

Biolog wyraził nadzieję, że po obecnej fali będzie możliwy stopniowy powrót do normalności, ale – w jego ocenie – jeszcze długo będą obowiązywały rygory sanitarne, przede wszystkim noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowywanie dystansu.

"Myśląc o chorobach ewolucyjnych mogę spekulować, że po epidemii covid pozostanie z nami jak grypa. Jeden ze scenariuszy jest taki, że SARS-CoV-2 pozostawi nam zestaw różnych wariantów koronawirusa, które będą krążyć, ale nie będą tak groźne, bo te najbardziej zjadliwe wyeliminujemy za pomocą szczepionek" – powiedział dr Rafał Mostowy.

Dodał też, że przygotowanie szczepionek chroniących przed kolejnymi wariantami koronawirusa nie jest dla naukowców problemem i takie prace już trwają. Wyzwaniem jest przede wszystkim czas – czy uda się nowe preparaty przetestować i wyprodukować na tyle szybko, by zdążyć zaszczepić ludzi przed następnymi falami.

Zdaniem biologa z UJ nie należy także unikać szczepionek sugerując się doniesieniami, że nie działają one tak skutecznie na którąś odmianę koronwirusa, ponieważ nawet mniejsza skuteczność w zatrzymywaniu zakażenia może przekładać się w dalszym ciągu na wysoką skuteczność w zapobieganiu ciężkiego przebiegu choroby.

Dr Mostowy zapytany przez PAP o zasadność kolejnych obostrzeń odpowiedział, że są one potrzebne, ale – jak ocenił – "lockdowny mają większy sens, kiedy są wprowadzane wcześniej, ponieważ wtedy krócej trwają i są bardziej skuteczne". "Teraz u nas jest już późno na lockdown, a to oznacza, że może on trwać długo, dłużej niż dwa tygodnie, zanim zobaczymy jego efekty".(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (21)

dodaj komentarz
samsza
Wirusy, także koronawirusy są z ludzkością od tysięcy lat.
Spoko.
Nie będzie nas, będzie las...
itso_tea_earl_grey_hot
wszczepić stado i lokdowny tytyrytyty Bonazaaa tytyrytyty
pozhoga
Proponuję obstawianie ile będzie fal wirusa. Ja obstawiam coś tak ze 13. Czyli paranoja, która ogarnęła jaśnie oświeconych polityków i te, no, wolne media w modelowych demokraturach potrwa jeszcze coś tak z 5 lat.
shadow_xx
Covid wprowadził lub zmienił pewne definicje i tak zamiast sezonowości mamy fale, więc obstawiam, że tych fal będzie nieskończona ilość.
zenonn
Mutacji wirusów nie zabraknie.
Szczepienia na kowid, grypę, COV ID -23,24,25,... co kwartał, do końca świata i o dzień dłużej.
Oznaczenie niewolnika widoczne dla funkcjonariusza, namordnik, kod w telefonie, na czole.
Plandemia.
carlito1
Powód numer 1. Kasa. Dużo kasy. Cyrk będzie jechał dalej puki szmal z tego będzie .
uczen_manueli_g
Mój uniwersalny komentarz pod każdym artykułem o pseudopandemii. Ważny do odwołania.

Kto dał się omamić to jego sprawa a kto ma wyjebkę na całe to szaleństwo i błazenadę niechaj trwa w tym stanie. Wystarczy przestać o tym myśleć i realizować swoje pomysły.

Ebola czy Covid?


PS. Dawniej w
Mój uniwersalny komentarz pod każdym artykułem o pseudopandemii. Ważny do odwołania.

Kto dał się omamić to jego sprawa a kto ma wyjebkę na całe to szaleństwo i błazenadę niechaj trwa w tym stanie. Wystarczy przestać o tym myśleć i realizować swoje pomysły.

Ebola czy Covid?


PS. Dawniej w poniedziałek bankier.pl z automatu roztaczał opowieści o dobrych deweloperach.
A dziś absurdalne podtrzymywanie paranoi covidowej.
eagleeye
Właśnie kiedyś lekarz moją chorobę (potwierdzona wynikami badać) nazywałzaburzeniami psychosomatycznymi.

Teraz ta cała propaganda takowe zaburzenia psychosomatyczne wywołuje.
demeryt_69
Tak przypuszcza dr Mostowy. Ciekawe czy dr Nie.do.Rzeczny przewiduje 5. falę wraz z roztopami wiosennymi?
petrolnuts
Kto będzie chorował na tej czwartej fali?

1. zaszczepieni
2. ozdrowieńcy
3. zmarli
4. noworodki/uchodźcy

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki