Dziś szósta rocznica katastrofy w Smoleńsku

W Katyniu i Smoleńsku odbędą się dziś obchody rocznicowe: zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Przewidziano odprawienie mszy świętej, krótkie przemówienia i modlitwy, a także czas na spokojną refleksję dla rodzin ofiar obydwu tragedii, które będą stanowić większość uczestników udającej się tam z Warszawy delegacji. Leci ona samolotem do białoruskiego Witebska. Tam jej członkowie wsiądą do autokarów i pojadą do Rosji - do Katynia i Smoleńska.

Dziś szósta rocznica katastrofy w Smoleńsku
Dziś szósta rocznica katastrofy w Smoleńsku (fot. katarzyna urbanek / Bankier.pl)

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział IAR, że najpierw zostaną złożone kwiaty i wieńce w Katyniu, w dwóch częściach cmentarza - polskiej i rosyjskiej. Głos zabierze prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. W Katyniu zostanie też odprawiona msza święta z oprawą wojskową. Generalnie ta uroczystość będzie zgodna z ceremoniałem wojskowym, w takiej skali, jaka jest w tej chwili dopuszczalna w Rosji - zaznaczył Andrzej Kunert.

Później delegacja pojedzie do pobliskiego Smoleńska, gdzie głos zabierze przewodnicząca delegacji senator i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. Tam uroczystości będą krótsze, odbędzie się modlitwa ekumeniczna.

6 lat temu w wyniku katastrofy lotniczej w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką i inni najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W 1940 roku na rozkaz radzieckich władz rozstrzelano 21,5 tysiąca polskich jeńców wojennych i więźniów. Na cmentarzu w Katyniu spoczywa 4400 zabitych wtedy polskich oficerów. Pozostali są pochowani między innymi w Bykowni pod Kijowem i Piatichatkach pod Charkowem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~PogromcaPajaca

a ja sie pytam....ukradli księżyc.....dlaczego nie poszli siedzieć

! Odpowiedz
1 4 ~PogromcaPajaca

Proszę mi przypomnieć 10 kwietnia ta data mi nic nie mówi. Z tego co pamiętam nic szczególnego się nie wydarzyło.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~re

nie biczują się?lol

! Odpowiedz
3 3 ~ksiadz

Dlaczego zdetonowali bombe 50 m nad ziemia a nie 10.000 ale to mozna latwo wytlumaczyc gdyz hel latwiej rozylic nad ziemia niz 10 km na ziemia. Pewnie putin pedalowal a tusk latal z dmuchawa i rozpylal. Drugim niezbitym dowodem jest puszka po piwie i znajdujace sie w nim prowki serdelki initujace ciala ludzkie. I jeszcze jedno rosjanie krecili kula ziemska by zmienic kierunek i ustawienie pasa do loadowania. Na pewno kula ziemska sie obracala a kazdy obserwato wie chodzac po ziemi ze jest nieruchoma. Maciarewicz bedzie jak kopernik XXI wiek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~pantofelek

Dlaczego zdetonowali bombe 50 m nad ziemia a nie 10.000


A czy widziałeś kiedyś brzoze która by miała 10000 tyś metrów ? Pomyśl troche i nie zgrywaj leminga ,własnie dlatego lepiej wysadzić samolot ( biorąc pod uwagę hipoteze zamachu ) tuż nad drzewami ( mniej widać i łatwiej wytłumaczyć - przecież to normalne w swej nienormalności że złoczyńcy chowaja sie po lasach )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pantofelek odpowiada ~pantofelek

Miało być 10 000 m rzecz jasna .

! Odpowiedz
0 1 ~qaz odpowiada ~pantofelek

uuuu... to zes teraz podpadl ONR, bo zolnierze wykleci (a tak na prawde AK i inne oddzialy antykomunistyczne) po lasach sie chowali.

! Odpowiedz
1 0 ~pantofelek odpowiada ~qaz

Napisałem ,że złoczyńcy chowaja się po lasach co nie znaczy ,ze każdy kto chowa się po lasach jest złoczyńcą taka subtelność ,widać u nas w polsce logika i czytanie ze zrozumieniem trochę siada . Poza tym należy to rozumieć w cudzysłowie ,a nie dosłownie .

Kolejne prostsze w przekazie leśnicy pracują w lesie co nie znaczy ,że AK -owcy to lesnicy .

Takich błędów w logicznym rozumowaniu w katastrofie smoleńskiej jest bez liku ,a lemingi wszystko łykają ( po stronie PiS też są lemingi jednak w mniejszej skali )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty) odpowiada ~pantofelek

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil