REKLAMA

Buczek: Dynamika wyników Quercus TFI w II kw. może być jeszcze lepsza niż za I kw.

2021-04-20 19:14
publikacja
2021-04-20 19:14
Puls Biznesu

Dynamika wyników Quercus TFI w drugim kwartale, ze względu na niedawny wzrost aktywów pod zarządzaniem, powinna być jeszcze lepsza niż w pierwszym kwartale, kiedy zysk netto wzrósł ok. 30 proc. rdr - ocenił podczas wtorkowej konferencji wynikowej prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

"Mamy nadzieję, że wzrost aktywów pod zarządzaniem w ostatnich miesiącach będzie wpływał pozytywnie również na wyniki drugiego kwartału. Przypomnę, że w zeszłym roku II kw. był pod wpływem wydarzeń I fali koronawirusa i z niskimi aktywami pod zarządzaniem. Mam nadzieję, że ta dynamika wyników w II kw. będzie jeszcze lepsza niż to, co widzieliśmy w pierwszych trzech miesiącach tego roku" - ocenił prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

Jak podano w raporcie zysk netto Quercus TFI, oczyszczony o zdarzenia jednorazowe, wyniósł w I kw. 2021 r. 2,7 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 30 proc. rdr.

Na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy tego roku aktywa pod zarządzaniem (NAV) wzrosły o ok. 560 mln zł. do 3.448 mln zł. Na koniec marca 2020 r. spółka zarządzała środkami o wartości 2.151,6 mln zł.

Buczek wskazał, że wysoka sprzedaż netto w okresie od grudnia do lutego związana była z pozyskaniem środków od inwestorów instytucjonalnych. Dodał, że nie spodziewa się powtórzyć tego wyniku w kolejnych kwartałach. Jednocześnie podtrzymał, że długofalowym celem jest coroczna sprzedaż netto na poziomie 500 mln zł, który to cel w tym roku może być zrealizowany z nawiązką.

Buczek szacuje napływy netto do krajowych funduszy inwestycyjnych w 2021 r. na poziomie 40 mld zł.

Prezes Quercusa przypomniał o trwającym procesie przejęcia DI Xelion, a także o planowanej na czerwiec/lipiec wypłacie akcjonariuszom do 100 proc. zysku, w postaci dywidendy lub buy backu.

Buczek pozytywnie ocenił rezerwę na success fee na poziomie 6,7 mln zł po pierwszym kwartale. W całym 2020 r. wynagrodzenie za wynik wyniosło blisko 13 mln zł. Zwrócił uwagę, że coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się fundusz Agresywny, który jest jednym z największych kontrybutorów do pobieranych opłat za zarządzanie, co może mieć pozytywne przełożenie na wyniki.

"Mam nadzieję, że w kolejnych kwartałach będziemy w stanie jeszcze nad tym success fee pracować i że znowu będzie to rok udany" - dodał.

Raportowany w I kw. 2021 r. zysk netto Quercus TFI wyniósł 3,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem. W raporcie zwrócono uwagę, że zawiera on dwa zdarzenia o charakterze jednorazowym: 0,8 mln zł zysku związanego z ekspozycją na obligacje GetBack S.A. oraz 0,4 mln zł wpływu kosztów związanych z emisją akcji serii D. Tym samym zysk netto bez zdarzeń jednorazowych wyniósł 2,7 mln zł wobec 2,1 mln zł przed rokiem.

Wynik z działalności operacyjnej wyniósł w raportowanym okresie 1,6 mln zł wobec 3,1 mln zł rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży wzrosły w I kw. do 13,7 mln zł z 13,1 mln zł przed rokiem. Jak podano największy udział w przychodach netto ze sprzedaży miała opłata stała za zarządzanie funduszami, liczona od wartości aktywów. W I kw. 2021 r. wyniosła ona 13,4 mln zł wobec 13 mln zł w I kw. 2020 r. (PAP Biznes)

kk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Dynamika wyników, hehe - uwielbiam ten slang :)

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki