REKLAMA
PIT 2023

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: Podobne do tych ze szwedzkiej strefy

2022-11-24 21:31
publikacja
2022-11-24 21:31

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: Podobne do tych ze szwedzkiej strefy
Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: Podobne do tych ze szwedzkiej strefy
fot. DADO RUVIC / / Reuters

"Eksplozje wyglądają tak samo. Po prawej stronie rury występują deformacje. (...) Można wyciągnąć ostrożny wniosek, że brał w tym udział ten sam podmiot" - podkreślił w rozmowie z TV2 Jens Wenzel Kristoffersen, analityk wojskowy z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Według Kristoffersena, "nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze skoordynowanym sabotażem".

Wcześniej w połowie października film pokazujący rozerwany gazociąg Nord Stream 1 w szwedzkiej strefie ekonomicznej opublikował w internecie sztokholmski dziennik "Expressen".

Według lokalnej telewizji TV2 Bornholm zdjęcia uszkodzeń Nord Stream 2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej są pierwszymi pokazanymi publicznie z tego miejsca. Ekipa filmowców na wykorzystanie podwodnego robota uzyskała zgodę na nurkowanie od Duńskiego Urzędu Morskiego.

Pod koniec ubiegłego tygodnia szwedzka prokuratura, która wraz ze służbami specjalnymi SAPO prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń gazociągów Nord Stream, poinformowała, że odnalezione ślady materiałów wybuchowych świadczą o dokonaniu sabotażu. Szwecja jako pierwsze państwo dokonało badań miejsc, gdzie doszło do uszkodzeń gazociągów Nord Stream w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na północny wschód od Bornholmu. Oddzielne śledztwo dotyczące uszkodzenia NS 2 w duńskiej strefie prowadzi kopenhaska policja. Duńskie władze na razie nie ujawniły postępów dochodzenia. (PAP)

zys/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
men24a
NS i most krymski wysadzili Rosjanie tak jak i nasz samolot w Smoleńsku. Tylko prawda wyzwoli.
polonu
Niemcy wiedzą wszystko dokładnie , jedno jest pewne ten co to zrobił to zapłaci , tak płazem tego nie puszczą . wewnętrzne porachunki po cichu .
jer65
To są żarty że nie wiedzą kto ,są zapisy radarowe , nasłuchy podwodne , przez cieśniny duńskie nic się nie przeciśnie nie zauważalnie , samoloty obserwują każdy ruch ruskich , tylko polityka powoduje że nie ujawniają sprawców .
ministerprawdy
NATO nie wie co się stało w wodach terytorialnych NATO w strefie zagrożenia przy strategicznych elementach infrastruktury? No musi bardzo, bardzo nie chcieć wiedzieć. Bałtyk to kałuża - płytka, mała, mocno monitorowana gdzie nic się nie przeciśnie niezauważone.
Raffmo
Cieśniny duńskie nic nie wyłapały, bo zagrożenie przypłynęło z innego kierunku.

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki