REKLAMA

Drastyczne podwyżki cen prądu w Niemczech od nowego roku

2022-11-25 18:58
publikacja
2022-11-25 18:58

Kryzys energetyczny wpływa nie tylko na rynek gazu, ale również na rynek energii elektrycznej. Coraz więcej przedsiębiorstw użyteczności publicznej przenosi teraz podwyższone ceny hurtowe na swoich konsumentów – pisze w piątek portal magazynu „Spiegel”.

Drastyczne podwyżki cen prądu w Niemczech od nowego roku
Drastyczne podwyżki cen prądu w Niemczech od nowego roku
fot. btppmy / / Shutterstock

„Z tego powodu dla wielu gospodarstw domowych nadchodzący rok rozpocznie się drastyczną podwyżką cen” – podkreśla „Spiegel” i podaje przykład Rheinenergie z Kolonii, gdzie od stycznia ceny za podstawowe dostawy wzrosną o prawie 130 proc. Rheinenergie nie jest wyjątkiem.

„Nowy rok zacznie się od ogromnej fali podwyżek cen energii elektrycznej” – potwierdził Thorsten Storck, ekspert ds. energii w portalu porównawczym Verivox. „Dostawcy zaczęli stopniowo przenosić wyższe ceny rynkowe na swoich klientów”.

„W porównaniu do poprzedniego roku ceny na giełdach energii elektrycznej wzrosły o ponad 300 procent, w szczytowym momencie wzrosły ponad dziesięciokrotnie. Ponadto rosną również opłaty sieciowe” – wyjaśnił skok cen przedstawiciel Rheinenergie.

„Za jedną z głównych przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej uznawany jest ekstremalny wzrost cen gazu, wywołany rosyjską agresją na Ukrainę. W obrocie hurtowym kosztowne wytwarzanie energii elektrycznej, pochodzącej z elektrowni gazowych, często determinuje cenę energii elektrycznej dla wszystkich innych jej rodzajów wytwarzania” – podkreśla „Spiegel”.

Według danych porównywarki Check24 już ponad 580 niemieckich dostawców zapowiedziało podwyżki cen podstawowych usług na przełomie roku. „Dotkniętych zostanie prawie 7,3 miliona gospodarstw domowych” – dodaje Check24. Wg firmy, podwyżki wyniosą średnio 60,5 proc. Verivox, korzystając z inne bazy danych, szacuje je na 54 proc.

„Podwyżki cen energii elektrycznej na przełomie roku bywają drastyczne” – potwierdził Udo Sieverding, ekspert ds. energii w centrum doradztwa konsumenckiego w Nadrenii Północnej-Westfalii. „Niestety, taryfy dla nowych klientów za pośrednictwem portali brokerskich są jeszcze wyższe, więc zmiana dostawcy nie przyniesie oszczędności w większości obszarów taryfowych.”

Podwyżki cen będą różnić się w poszczególnych regionach kraju. Na przykład Stadtwerke w Poczdamie (Brandenburgia) podnosi ceny o ok. 21 proc. - do 46,5 centa za kilowatogodzinę. Duży wzrost poza Kolonią zapowiada również Monachium, gdzie kilowatogodzina będzie kosztować od Nowego Roku 61,9 centa – zamiast wcześniejszych 25 centów. 

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
blind-oln
Tymczasem u nas Energa podnosi w 2023 taryfę z 0,41 zł za kWh na 1,5 zł za kWh, czyli prawie 400% i nikt o tym nie mówi.
and00
no zaobacz, a ja, podam mniej tendencyjne wyliczenie
Źródło: GLOBENERGIA

2022 -72gr/kwh
2023 -85/gr/kwh
2023 -1,28zł/kwh

Do obliczeń wysokości rachunku za prąd w 2022 r. i 2023 r. przy zużyciu energii równym 3 000 kWh rocznie, przyjęto poniższe założenia:

Roczne zużycie prądu - 3000 kWh
Cena prądu
no zaobacz, a ja, podam mniej tendencyjne wyliczenie
Źródło: GLOBENERGIA

2022 -72gr/kwh
2023 -85/gr/kwh
2023 -1,28zł/kwh

Do obliczeń wysokości rachunku za prąd w 2022 r. i 2023 r. przy zużyciu energii równym 3 000 kWh rocznie, przyjęto poniższe założenia:

Roczne zużycie prądu - 3000 kWh
Cena prądu w 2022 r. (energia czynna 0,41 zł/kWh, VAT 5%, zniesiona akcyza) - 0,72 zł
Cena prądu w 2023 r. do 2000 kWh (energia czynna 0,41 zł/kWh, VAT 23%, obowiązująca akcyza) - 0,85 zł
Cena prądu w 2023 r. powyżej 2000 kWh (energia czynna 0,699 zł/kWh, VAT 23%, opłaty dystrybucyjne powiększone o 20 proc.) - 1,28 zł
blind-oln odpowiada and00
Ale ja nie robiłem żadnych wyliczeń. Ja wziąłem stawkę wprost z taryfy Energi, które jest dostępna na ich stronie internetowej. To, ze cena będzie niższa to efekt tarcz, ale taryfa jest taka, że 1,5 zł za kWh.
serdeli
Jesli od 2023 wzrosna ceny energii to w 2024 to sie przelozy na wzrost cen wszystkich produktow zywnosciowych do produkcji ktorych uzyto tej drozszej energii.
To bedzie dopiero szok cenowy dla zwyklych ludzi.
Co wtedy? Kupowac dzialeczke i uprawiac wlasne warzywa, hodowac pare kur na jajka? Sam nie wiem!?!
koperytko
O Niemcy jestem spokojny - i tak wykażą inflacje cPI na poziomie 10%, chociaz PPI mają 45% i ceny energi o 200% wyzszą
ministerprawdy
Drastyczne podwyżki energii są niezbędne aby zielona rewolucja się nie wywrócił. Panele nie dają prądu w nocy a wtedy potrzeba go najwięcej. Poza tym inwestycje w OZE są drogie i tylko dzięki dopłatom efektywne. Źródłem dopłat są opłaty nakładane na energetykę tradycyjną która nie wyrabia bo wszystko się przestawia na prąd którego Drastyczne podwyżki energii są niezbędne aby zielona rewolucja się nie wywrócił. Panele nie dają prądu w nocy a wtedy potrzeba go najwięcej. Poza tym inwestycje w OZE są drogie i tylko dzięki dopłatom efektywne. Źródłem dopłat są opłaty nakładane na energetykę tradycyjną która nie wyrabia bo wszystko się przestawia na prąd którego w nocy nie ma więc musi być drogi aby raz ograniczyć jego zużycie w nocy a dwa uzbierać na dopłaty do OZE.
serdeli
W nocy to trzeba spac, a nie gapic sie w TV, telefon czy treptac po chacie bez sensu
samsza odpowiada serdeli
o 09:51 on śpi, inna strefa czasowa....
sloneczkodzg odpowiada serdeli
Nie spać tylko zabawiać się z żoną . Dzietność w Polsce wreszcie się poprawi .
usuniete_przez_moderatora odpowiada sloneczkodzg
I w czasie fikołków zagrzeje się mieszkanie czy dom.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki