REKLAMA

Draghi wspomógł giełdy. GPW jednak w ogonie

Adam Torchała2016-01-21 17:16redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-01-21 17:16
Draghi wspomógł giełdy. GPW jednak w ogonie
Draghi wspomógł giełdy. GPW jednak w ogonie
fot. REUTERS/Kacper Pempel / / FORUM

Czwartek był dniem odrabiania strat po fatalnej środowej sesji. Wydatnie pomógł w tym Mario Draghi, który dostarczył paliwa do popołudniowych wzrostów. Na tle europejskich indeksów znów wyróżniał się WIG20, tym razem jednak negatywnie.

- Mamy szereg instrumentów. Nie chcemy dziś o nich mówić w szczegółach, ale raczej zaznaczyć, że możemy w marcu zastanowić się nad naszą polityką – tymi słowami Mario Draghi zasugerował możliwe zmiany w polityce ECB. Inwestorzy przełożyli te słowa ponad zapowiedź możliwego spowolnienia w strefie euro i mając nadzieję na dopływ świeżej gotówki na rynki ruszyli na zakupy. DAX, IBEX i CAC zyskały 2%, MIB ponad 4%.

Od stawki wyraźnie odstawał jednak WIG20, który jeszcze na pół godziny przed końcem handlu znajdował się pod kreską, mimo iż przez niemal całą sesję znajdował się on ponad 1% powyżej poziomu zamknięcia ze środy. Indeksowi wydawały się nawet nie pomagać lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

fot. / / Bankier.pl

Koniec końców blue chipom udało się powrócić ponad kreskę. WIG20 sesję zakończył 0,55% na plusie. Słabiej wypadły pozostałe flagowe indeksy, sWIG i mWIG straciły odpowiednio 0,5% i 1,1%. W konsekwencji WIG zakończył dzień 0,1% pod kreską. Obroty wyniosły 746 mln zł

Eurocash w górę, ciekawie na bankach

Liderem wzrostów wśród blue chipów był Eurocash (+4,5%). Spółka podpisała z sześcioma osobami fizycznymi przedwstępną umowę zakupu 100 proc. udziałów w spółce Polska Dystrybucja Alkoholi. Za jego plecami znalazła się Energa (+2,9%), która po słowach ministra Tchórzewskiego o utrzymaniu programu dywidendowego rosła także wczoraj. Na podium znalazło się miejsce także dla PGNiG (+2,3%). Spółka zależna paliwowego giganta dostała dwie koncesje na Morzu Norweskim i po jednej - na Morzu Północnym i Morzu Barentsa.

Najsłabszą spółką indeksu było CCC (-3,3%), które wciąż osuwa się w stronę psychologicznego poziomu 100 zł. W gronie działających na niekorzyść firmy z Polkowic czynników należy wymienić m.in. słabość złotego. Para USD/PLN znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym, dziś dolar przebił kolejny niewidziany od 2002 roku poziom - 4,15. Dla spółki jest to o tyle istotne, że część towaru zakupuje właśnie za dolary.

Słabo prezentowały się również banki, także te spoza indeksu blue chipów.  Getin Noble, taniejąc o 6,3%, pogłębił swoje historyczne minima. O ponad 3% osunęły się papiery Handlowego, ING oraz Idei. Ponad 2,5% spadki notowały mBank i Alior. Równoważyć próbowali to sektorowi giganci: akcje Pekao i PKO podrożały o ponad 1%, WIG-Banki dzień zakończył kosmetycznym wzrostem.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~RICO
Po pierwsze nie ma polskiej gospodarki ,która generuje zyski.To firmy obce w Polsce zysk generują i go wywożą.Po drugie poziom dochodów pracujących u tych obcych jest zbyt niski by myśleć o rozwoju,chyba,że zaciągną kredyty ,bo o to tu chodzi ! Dlatego kasyna gry nie generują prawdziwych wycen i rozwoju.W poniedziałek Po pierwsze nie ma polskiej gospodarki ,która generuje zyski.To firmy obce w Polsce zysk generują i go wywożą.Po drugie poziom dochodów pracujących u tych obcych jest zbyt niski by myśleć o rozwoju,chyba,że zaciągną kredyty ,bo o to tu chodzi ! Dlatego kasyna gry nie generują prawdziwych wycen i rozwoju.W poniedziałek padaczka,skali trudno przewidzieć,Draguś przecież dalej może drukować i mogą być kolejne wydmuszki !
~miro
światowe gieldy sterowane przez kilku pejsatych wataszków nie mają nic wspólnego z inwestycjami, są mniej obliczalne niż kasyno
~tadek_smart_trader
EUR powyżej 5 PLN. kiedy? proszę o rekomendacje jaką zajać ekspozycję na FX? tylko poważne komentarze.
~antol
Tak naprawdę, to wie to tylko karzeł z Żoliborza. Pytanie brzmi na ile PIS spuści z tonu i wycofa się ze swoich populistycznych planów gospodarczych (franek, górnicy, emeryci, 500+) i dewastowania instytucji państwa (KNF, NBP, samorządy). Jeżeli będą szli w zaparte, to euro po 5PLN to kwestia nieodległej przyszłości.Tak naprawdę, to wie to tylko karzeł z Żoliborza. Pytanie brzmi na ile PIS spuści z tonu i wycofa się ze swoich populistycznych planów gospodarczych (franek, górnicy, emeryci, 500+) i dewastowania instytucji państwa (KNF, NBP, samorządy). Jeżeli będą szli w zaparte, to euro po 5PLN to kwestia nieodległej przyszłości. Wszystko w rękach polityków.
~Antony
największym wyzwaniem dla rynku kapitałowego, ue i nato jest jak najszybsze wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej i godne upamiętnienie ofiar w postaci pomnika
~doradca_Macierewicza
Racja! Po co komu ta giełda, jakieś cyferki, rysunki, to chyba dla dzieci. Polska potrzebuje przede wszystkim pomnika najlepszego prezydenta wszechczasów, najlepiej tuż obok pomnika Jezusa w Świebodzinie. Pomnik Leszka powinien być oczywiście wyższy o głowę od pomnika Jezusa. A druga sprawa to sprowadzenie wraku Tupolewa Racja! Po co komu ta giełda, jakieś cyferki, rysunki, to chyba dla dzieci. Polska potrzebuje przede wszystkim pomnika najlepszego prezydenta wszechczasów, najlepiej tuż obok pomnika Jezusa w Świebodzinie. Pomnik Leszka powinien być oczywiście wyższy o głowę od pomnika Jezusa. A druga sprawa to sprowadzenie wraku Tupolewa i zbrojna inwazja na Rosję.
~TK
Zostały mu już tylko interwencje słowne.QE się skompromitowało i nie może trwać wiecznie.Przyszedł czas na zjazd i to baaaardzo ostry.
~antol
I to jest szansa do Nowej Wielkiej Polski i Złotego jako waluty rezerwowej. Narodzie zrzuć kapitalistyczne homonto!
~frak
A kiedy my bedziemy drukowac ,aby odbudowac gospodarke PO burzy nie zostalo nic co przynosi wplywy do budrzetu tylko vat,rolnictwo I PO wszystkim
~dofrak
Jak nam za awanturnictwo PISu odbiorą dotacje z UE to rolnicy Kaczora z maronetkami na taczkach wyniosą. I będziesz wtedy miał swoją pisowaska Polskę w ruinie

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki