REKLAMA

EBC znów zamiesza? Draghi: Nie poddajemy się

Michał Żuławiński2016-01-21 13:45analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-21 13:45
EBC znów zamiesza? Draghi: Nie poddajemy się
EBC znów zamiesza? Draghi: Nie poddajemy się
/ FORUM

Mario Draghi znów zasiał ziarno niepewności w sercach inwestorów. Prezes EBC zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja w marcu dokona rewizji swojej polityki.

Stopy procentowe w strefie euro pozostają bez zmian – poinformował Europejski Bank Centralny. Oznacza to, że stopa kredytu refinansowego wciąż wynosi 0,05%, stopa oprocentowania depozytów -0,30%, a stopa kredytu 0,30%. Są to najniższe stopy procentowe w historii strefy euro.

Ostatni raz EBC dokonał zmiany stóp procentowych miesiąc temu. Rada Prezesów, organ decydujący o polityce monetarnej EBC, obniżyła stopę depozytową oraz wydłużyła program skupu obligacji (QE) do końca marca 2017 r. Inwestorzy byli wówczas ewidentnie zawiedzeni umiarkowaną skalą tamtej decyzji, co w połączeniu z wciąż niską inflacją, nakłada na EBC dodatkową presję.

Dzisiejsza decyzja nie zaskoczyła analityków - rynkowy konsensus zakładał pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Zgodnie z wprowadzonym od początku ubiegłego roku mechanizmem rotacyjnym, w głosowaniu udziału nie brali dziś prezesi banków centralnych Hiszpanii, Estonii, Irlandii i Grecji.

Draghi każe czekać do marca

- Szczęśliwego Nowego Roku – tymi słowami Mario Draghi przywitał reporterów na pierwszej w 2016 r. konferencji prasowej. Ze słów prezesa EBC wynika, że póki co rok ten jest przede wszystkim burzliwy.

- Ryzyko w gospodarce znów wzrosło. Narastają niepewności co do rynków wschodzących, zmienność na rynkach finansowych i surowcowych jest wysoka, wciąż istnieją ryzyka geopolityczne – powiedział Draghi.

Prezes EBC stwierdził, że chociaż polityka przyjęta przez kierowaną przez niego instytucje „daje pozytywne efekty”, to wobec zmieniających się warunków, EBC dokona przeglądu założeń swojej polityki. Ewentualne zmiany maja być przedstawione na następnym posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

- Mamy szereg instrumentów. Nie chcemy dziś o nich mówić w szczegółach, ale raczej zaznaczyć, że możemy w marcu zastanowić się nad naszą polityką – powiedział.

Marcowe posiedzenie decyzyjne Rady Prezesów zaplanowano na 10 marca 2016 r. Tego dnia zaprezentowane zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne EBC.

- Jest oczywiste, ze dostosowujemy nasze instrumenty do zmieniających się warunków. Warunki się zmieniają bo w grze są czynniki globalne. Nie poddajemy się przed tym. Robimy wszystko co potrzebne, aby wypełniać nasz mandat, którym jest dążenie do utrzymywania inflacji w średnim okresie poniżej, ale blisko 2% - powiedział Draghi.

Obecnie inflacja w strefie euro daleka jest od celu inflacyjnego EBC. W grudniu ceny wzrosły zaledwie o 0,2%, do czego przede wszystkim przyczyniły się taniejące paliwa.

Słowa prezesa EBC wywołały sporą reakcję rynków finansowych. Kurs euro spadł z ponad 1,09 USD do poniżej 1,07 USD. W górę poszły natomiast indeksy na głównych europejskich giełdach z niemieckim DAX-em na czele (2,5%).

Za euro płacimy mniej niż poranne 4,50 zł, natomiast dolar znów sięga kolejnych szczytów. Europejska waluta w trakcie przemówienia prezesa EBC kosztowała 4,47 zł, amerykańska zaś 4,15 zł.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~foster
Decyzja Draghiego pokazuje definitywnie gdyby dołożyli ze swojej rezerwy mieliby więcej pieniążków a tak to może i być tak że definitywnie będziemy mieli wszyscy w portfelach ich mniej... no niestety tak to już bywa ale ten Dragi to rzuci jak rzuci hasło, czasem nic nie można zrozumieć co on powie.
~Mandos_the_Ainur
Podsumuję tę zapowiedź dalszego "cyrku" w eurozonie i kontynuacji zaprzeczenia zdrowemu rozsądkowi następującymi słowami Cycerona (106-43 p.n.e.), rzymskiego mówcy i męża stanu:

"Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego
Podsumuję tę zapowiedź dalszego "cyrku" w eurozonie i kontynuacji zaprzeczenia zdrowemu rozsądkowi następującymi słowami Cycerona (106-43 p.n.e.), rzymskiego mówcy i męża stanu:

"Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać."

Może jeszcze dodam- także za Cyceronem: "o tempora, o mores!"
~Viracocha
„"Nie wystarczy zdobywać mądrości” Niestety kompletnie to nie pasuje do naszych Elit, oni są za bardzo aroganccy aby zdobywać mądrości. Moje wnioski : Arogancja polityków i banksterów zawsze kroczy tuż przed upadkiem ich władzy i systemu.
~as
Ryszard Swetru i KOD wam pomorze.
~plutarch
Pomogą nam jaszczury-iluminaty, nie? Jak jest, Tania?
~Dżejms odpowiada ~plutarch
Człowieku - co Ty masz z głową? No chyba że pracujesz na zlecenie - to rozumiem. Nie pochwalam ale przynajmniej wtedy logiczne.
~Dżejms
as - Pomorze Zachodnie? ;) Jakich Wy używacie przeglądarek że takie byki lecą?
~Jan
Ten Draghi musi brać jakieś dragi. Dla tego całego towarzystwa z EBC najrozsądniej by było zastrugać pal.
~Daniel
Zgadzam się szykuje się kolejny dodruk, odsunięcie problemów w czasie.Coś czuje że kroi się kolejny kryzys :( .
~bankierr
Decyzja Draghiego załamała nie tylko kurs EUR. Nie potrafią NICZEGO, oprócz dodrukowywania EUR i... kierują Unia Europejską?!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki