Dolar znów po cztery złote

główny analityk Bankier.pl

Wtorkowy poranek przyniósł kontynuację osłabienia złotego. Po krótkim świątecznym rajdzie polska waluta znów znalazła się w odwrocie, czego efektem jest kosztujący cztery złote amerykański dolar.

O 10:40 za dolara płacono 4,004 zł, czyli o 3,6 grosza więcej niż w poniedziałek i o ponad osiem groszy więcej niż na zamknięciu 2015 roku. Euro drożało o niespełna dwa grosze, osiągając cenę 4,3146 zł. Frank szwajcarski zyskiwał prawie dwa grosze, dochodząc do poziomu 3,9770 zł.

Noworoczne osłabienie złotego dość powszechnie wiązane jest z wydarzeniami w Chinach, gdzie w poniedziałek doszło do załamania cen akcji.

We wtorek sytuacja na chińskich parkietach wciąż była nerwowa, a manipulowane przez władze rynki akcji w Państwie Środka pozostają tykającą bombą.

To skłania globalnych inwestorów do unikania ryzyka i sprzedaży aktywów na rynkach wschodzących, do których zaliczana jest także Polska. Wczoraj warszawska giełda zanotowała najgorszy początek roku w historii, ze spadkiem WIG-u 20 o prawie 3%.

Po 90 minutach wtorkowej sesji WIG20 tracił 0,37%. Odwrót inwestorów zagranicznych widać też na rynku papierów skarbowych, gdzie rentowność polskich obligacji 10-letnich przekroczyła 3%. Wzrost rentowności obligacji oznacza spadek jej ceny.

Waluty w 2016 roku: słaby złoty się umocni

Waluty w 2016 roku: słaby złoty się umocni

Rok 2015 zapisał się w historii jako okres słabego złotego, z frankiem, dolarem i funtem bijącymi wieloletnie rekordy. Analitycy walutowi prognozują, że rok 2016 przyniesie umocnienie złotego wobec euro i franka.

Jeśli sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych prędko się nie uspokoi, to złoty ma spore szanse wyznaczyć nowe rekordy słabości. W przypadku kursu EUR/PLN najbliższym przystankiem może być poziom 4,37 zł (roczne maksimum z 15 grudnia), a dla USD/PLN celem jest 11-letnie maksimum na poziomie 4,062 zł osiągnięte 3 grudnia.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 1 ~Piotr

Żałuję że w grudniu s nie kupiłem $.
Ale teraz polecam 2 ciekawe lokaty dla nowych klientów:
4% w Idea Banku:
http://www.okazjeinternetowe.pl/finanse/10-lokata-happy-na-4-z-idea-banku
3.2% w BGZ Optima:
http://www.okazjeinternetowe.pl/finanse/12-lokata-bezkarna-3-2-do-100-000-zl
Niestety, nie ma nic (lokat) obecnie lepszego na rynku.
Ponieważ sam już wykorzystałem, zakładam teraz na rodzinę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Happy

Zapowiadano w 2014 roku ze USD w gore, w marcu 13, 2015 USD/PLN byl powyzej 4. Jednak rok pozniej znowu wracamy do 4+ poprostu USD i USA ma to co potrzebne Polsce. Kilka milionow Polakow ktorzy ciezko pracuja w Chicago, NY itp i mysla o powrocie do ojczyzny.
Teraz w Polsce trzeba sie podobnie nastawic ze nie znajdziemy lepszego kraju do narzekania i imprezowania i zawsze mozna marzyc o wyjezdzie by lepiej zarobic w obcej walucie i wrocic na emeryture z workiem $$. Lub ciagle szukac szczescia w nieszczesciu.
EUR/USD parity!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~rippe

Wszystko przez sędziów TK. Ledwie pojechali na wycieczkę do Chin i już kryzys ekonomiczny. Może wysłać kogoś bardziej znaczącego np. prof. Pawlowicz (koniecznie z wachlarzem), żeby tym Chińczykom im wytłumaczyła co i jak. Wtedy w Chinach wróci do normy.
A w ogóle w Polsce trzeba wprowadzić sztywny kurs naszej narodowej waluty, zakazać handlu i sprzedaży za waluty i przywrócić bony Pekao i sklepy pewex. Źle było?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Zmiana

Jak na moje rozeznanie dolar juz nie spadnie dlugotrwale na 2-3zl dlatego ze usa potrafi juz wydobywac ekonomicznie to od czego najbardziej zalezy jej cala gospodarka czyli rope i gaz. Ceny ropy na swiatowych rynkach ustabilizuja sie na granicy oplacalnosci wydobycia ze zloz lupkowych.

! Odpowiedz
0 8 ~Amokowcy

No jak tam analytyky zloty sie umocnil na tych waszych "solidnych" fundamentach o ktorych pleciecie od lat? Chyba wam sypia cos do zacia.

! Odpowiedz
0 1 ~wizzy

Analityk JPMorgan - zbliża się koniec hossy: http://fxmag.pl/artykul/i/analityk-jpmorgan-zbliza-sie-koniec-hossy

! Odpowiedz
5 7 ~znalezione_w_necie

" Z tymi 4 mld zł to przeklamanie. W istocie Patroszenko dostał od Dudy 1 mld EURO. którego kurs wynosi ok 4zł30gr,. co daje kwote darowizny 4,3mld zł. Tych pieniędzy Polska nie ma i zostały dopisane do naszego deficytu budżetowego, a to oznacza, że 1 mld EURO zaciągniemy w Banku Światowym lub innym lombardzie. Razem z odsetkami będziemy więc zadłużeni o dodatkowe ok 5 mld zł i taka jest faktyczna wysokość naszej darowizny dla Ukrainy. Dlaczego Ukraina nie zaciągnęła pożyczki w Banku Światowym? bo jest niewypłacalna i żaden bank im nie udzieli kredytu, zwłaszcza amerykański, czy niemiecki. Ale od tego właśnie są polaczki ze swoim głupim rządem zorganizowanym przez ukraińskiego Żyda."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~Viracocha

Pieniądze służą do przechowywaną owoców pracy. Praca jest częścią życia. Kiedy Bankierzy z politykami dodrukowują ( rozcieńczają) pieniądze, to powodują dewaluacje i degradacje samego życia. Ot i dlatego co rusz mamy niepokoje społeczne biedę i wojny. Ekonomia – jakie to proste.

! Odpowiedz
5 3 ~Viracocha

Warto tam skoczyć. I jest poza zasięgiem moderatorów. Zapraszam
http://pokazywarka.pl/l0z0a2/

! Odpowiedz
1 7 ~Viracocha

Pieniądze służą do przechowywaną owoców pracy. Praca jest częścią życia. Kiedy Bankierzy z politykami dodrukowują ( rozcieńczają) pieniądze, to powodują dewaluacje i degradacje samego życia. Ot i dlatego co rusz mamy niepokoje społeczne biedę i wojny. Ekonomia – jakie to proste. Chyba będę się narkotyzować, co ja pisze doktoryzować w tej dziedzinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,66% 3,8206
2020-01-17 22:59:00
EUR/PLN 0,23% 4,2368
2020-01-17 22:59:00
EUR/USD -0,42% 1,1090
2020-01-17 22:59:00
CHF/PLN 0,32% 3,9449
2020-01-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil