Dlaczego warto rozważyć korzystanie z kart obciążeniowych przy częstych podróżach służbowych?

Karta charge, nazywana kartą obciążeniową, jest typem karty płatniczej, która łączy w sobie cechy karty kredytowej i debetowej. Może być stosowana zarówno do dokonywania transakcji gotówkowych, takich jak wypłaty środków z bankomatu, jak i transakcji bezgotówkowych -  internetowych, w restauracjach czy hotelach. 

Charakterystyka karty obciążeniowej

Karta charge nazywana jest inaczej kartą z odroczonym terminem płatności, ponieważ wszystkie dokonane transakcje obciążają rachunek posiadacza karty tylko raz w ciągu całego okresu rozliczeniowego. Zwykle okres rozliczeniowy trwa 30 dni, co oznacza, że bank obciąża rachunek raz w miesiącu.

Posiadacz karty obciążeniowej ma możliwość  dokonywania transakcji niezależnie od stanu salda swojego rachunku pod warunkiem wyrównania stanu konta przed rozliczeniem wszystkich transakcji w danym okresie rozliczeniowym. Nie wiąże się to z naliczeniem odsetek, ponieważ bank weźmie pod uwagę jedynie stan konta w dniu obciążenia wszystkimi transakcjami.

Kliknij, aby przejść do porównywarki kantorów internetowych na Bankier.pl
Kliknij, aby przejść do porównywarki kantorów internetowych na Bankier.pl (Bankier.pl)

Powszechnie stosuje się miesięczne limity wydatków kartami obciążeniowymi. Jednak istnieje możliwość jego podwyższenia w razie wystąpienia takiej potrzeby, a także ustalenia dziennego limitu wydatków dokonywanych kartą. Karty obciążeniowe obecnie wydawane są najczęściej w technologii zbliżeniowej, która umożliwia dokonywanie płatności niewymagających autoryzacji kodem PIN.

Czym różni się karta obciążeniowa od kredytowej?

Główna różnica między kartą obciążeniową a kartą kredytową polega na tym, że posiadacz karty z odroczonym terminem płatności (karty obciążeniowej) ma obowiązek spłaty całej sumy zadłużenia w dniu rozliczenia transakcji. Natomiast posiadacz karty kredytowej ma możliwość spłaty zadłużenia w ciągu kilkunastu dni od dnia rozliczenia transakcji. Co więcej, nie musi spłacać całości zadłużenia, a jedynie kwotę minimalną. Należy pamiętać, że kiedy spłaca tylko kwotę minimalną, może nadal korzystać z kredytu, który jest wtedy oprocentowany.

Następną różnicą pomiędzy kartą kredytową a obciążeniową jest prowizja za transakcje bezgotówkowe. Podczas dokonywania takich płatności kartą kredytową bank nie pobiera prowizji, natomiast w przypadku dokonywanych kartą obciążeniową bank każdorazowo pobiera prowizję. Niektóre z banków oferują kartę obciążeniową z odroczoną spłatą. Oznacza to, że po terminie zakończenia miesięcznego okresu rozliczeniowego, posiadacz karty charge ma możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego, który trwa zazwyczaj maksymalnie do 25 dni.

Dobra karta dla firm

Karty obciążeniowe zazwyczaj stosuje się w bankowości dla firm, ponieważ stanowią optymalny sposób regulacji wydatków służbowych przez pracowników, zwykle przez kadrę zarządzającą. Dzięki temu, że spłata zadłużenia odbywa się w ustalonym przez firmę terminie, z większą łatwością można kontrolować miesięczne wydatki firmy na podróże firmowe. Dodatkowo, stosując indywidualne limity na kartach, firma ma możliwość ograniczenia kosztów obrotu gotówkowego. To sprawia, że obieg informacji na temat wydatków podczas podróży służbowych jest dużo sprawniejszy, a duże ryzyko, które wiąże się z przekazaniem zaliczek gotówkowych dla pracowników jest zredukowane.

Z perspektywy posiadacza karty obciążeniowej, którym może być przykładowo przedstawiciel wyjeżdżający w podróż służbową za granicę, jest to wygodny i swobodny sposób opłacenia kosztów przebywania w delegacji bez obaw o nagły brak środków na koncie. Karta obciążeniowa eliminuje także problem wymiany walut podczas przebywania za granicą.

Dodatkowe korzyści

Powszechnym zjawiskiem jest dołączanie pakietów do kart obciążeniowych. Banki do kart charge zazwyczaj dodają pakiety ubezpieczeń, które zawierają m.in ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które obejmuje ochroną zdrowie i życie człowieka, gwarantując świadczenie finansowe w przypadku urazu ciała lub śmierci w następstwie wypadku komunikacyjnego), poniesionych kosztów leczenia za granicą, bagażu podróżnego, nieuprawnionego użycia karty czy nawet usług concierge. Kartom obciążeniowym mogą również towarzyszyć programy lojalnościowe, które bardzo często polegają na gromadzeniu punktów i ich późniejszej wymianie na bilety lotnicze czy zakup paliwa, a także innych produktów dostępnych na stacji benzynowej.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~ch

Obciążeniowe potrzebne jak pięść do nosa.
Zwykła kredytowa z ustawiona automatyczną spłatą calości jest lepsza.
Dinners Club może ma jakis sens, bo bywa akceptowana w miejscach, gdzie inne nie działają.

! Odpowiedz
3 2 ~Ben

Same wady - zgadzam się. Jak nie chcesz się zadłużać to bierzesz kredytówkę i spłacasz wszystko w okresie bezodsetkowym więc masz więcej czasu niż na karcie charge. Prowizje od transakcji to zdzierstwo - ani debetówki ani kredytówki tego nie mają. Do transakcji zagranicznych Citi się nie nadaje - złodziejskie kursy; warto oszukać kart z niższymi opłatami za przewalutowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~zez

kolejny kant banków - bo płacąc kartą kredytową płaci się pieniędzmi banku więc np w przypadku skradzenia lub wyłudzenia transakcji to bank ponosi stratę. A karta charge to debetówka udająca kartę kredytową - klient ma wszystkie wady kredytówki i debetówki razem wzięte. Dziękuję, ale dziękuję!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Mason

Używam Diners'a obciążeniowego i jest on bardzo wygodny - przy przekroczeniu terminu płatności odsetki są minimalne, a kursy wymiany przy transakcjach zagranicznych bardziej atrakcyjne niż np. na kartach kredytowych Citi. Jedyne co mnie wkurza to wysoka opłata roczna.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl