REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

ZDROWIEDepresja Polaków kosztuje gospodarkę już 2 mld zł rocznie

2023-02-03 06:42
publikacja
2023-02-03 06:42

Pogorszenie stanu psychicznego wykazuje już dużo ponad połowa Polaków, a sytuacja gospodarcza tylko wzmacnia ten trend. 47 proc. zauważyło takie objawy dopiero po fali podwyżek cen czy rat kredytów. Dlatego stan ten szybko się nie poprawi - pisze w piątek w "Rzeczpospolita".

Depresja Polaków kosztuje gospodarkę już 2 mld zł rocznie
Depresja Polaków kosztuje gospodarkę już 2 mld zł rocznie
fot. tadamichi /

Jak wynika z badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza, w ciągu roku odsetek Polaków odczuwających symptomy pogorszenia stanu psychicznego wzrósł o 10 pkt proc.

Gazeta zwraca uwagę, że autorzy badania szacują, że straty dla gospodarki wywołane depresją mogą nad Wisłą sięgać pułapu nawet ok. 2 mld zł rocznie. Tylko w 2021 r. zaburzenia psychiczne były powodem blisko 26 mln dni absencji pracowniczych w Polsce. Wtedy było to niemal 11 proc. wszystkich zarejestrowanych nieobecności.

"Problem może jeszcze się nasilić na przełomie II i III kwartału br. Polacy mogą coraz mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki, zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne rodaków, w tym na występowanie syndromów depresji" – mówi gazecie psycholog i współautor badania Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl. "Wkrótce do tego zestawu mogą też dołączyć nowe czynniki, tj. uśpiony od dłuższego czasu lęk o własną pracę zawodową" - dodaje. (PAP)

dka/ pad/

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Cokolwiek chcesz robić to mnóstwo regulacji, obowiązków, zezwoleń, przepisy to kilkaset lub tysiące stron drobnym maczkiem, napisane niezrozumiałym językiem....
Napiszesz do władzy, odpowiedzi nie ma. A w druga stronę, zawsze (!) konieczność odpowiedzi lub decyzji w 7-14 dni. Stres może zabić.
prawda_
Nie przejmujcie sie Polacy, do wyborow jeszcze ponad pol roku. Rzad ma jeszcze prawo sie wykazac co moze spieprzyc by ulatwic Wam zycie. Proponuje dodatkowe podatki, dodatkowe socjale by bardziej podzielic spoleczenstwo, wieksze zaangazowanie w wojne na wschodzie by calkowicie rozbroic armie i zwiekszyc poczucie bezpieczenstwa, 15-Nie przejmujcie sie Polacy, do wyborow jeszcze ponad pol roku. Rzad ma jeszcze prawo sie wykazac co moze spieprzyc by ulatwic Wam zycie. Proponuje dodatkowe podatki, dodatkowe socjale by bardziej podzielic spoleczenstwo, wieksze zaangazowanie w wojne na wschodzie by calkowicie rozbroic armie i zwiekszyc poczucie bezpieczenstwa, 15-sta emeryture i wprowadzenie nowego kalendarza z 15misiacami w roku, a dla malych i srednich przedsiebiorstw lad podatkowy rev. 3 by utopic ich biznesy i PKB Polski.
nostsherlock
Potrzebna jest 6 dawka przypominająca o ostatniej prostej

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki