REKLAMA

Dane milionów Holendrów w rękach cyberprzestępców

2021-03-25 11:46
publikacja
2021-03-25 11:46
Dane milionów Holendrów w rękach cyberprzestępców
Dane milionów Holendrów w rękach cyberprzestępców
fot. vs148 / / Shutterstock

Prywatne adresy i numery telefonów milionów mieszkańców Królestwa Niderlandów wpadły w ręce przestępców - poinformowały media w tym kraju. Tymczasem holenderskiemu Urzędowi Ochrony Danych Osobowych grozi paraliż.

Jak podał w czwartek portal NOS dane zostały skradzione firmie, która świadczy usługi teleinformatyczne warsztatom samochodowym. Cyberprzestępcy oferują już te dane za pieniądze na popularnych forach dla hakerów.

Według NOS może chodzić o dane nawet 7 mln Holendrów. Oprócz nazwisk i miejsc zamieszkania skradzione dane obejmują również adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzenia i numery rejestracyjne pojazdów.

„Gangi oszustów, które zdobędą te dane, mogą teraz jednym kliknięciem sprawdzić, gdzie znajdują się drogie samochody” - uważa cytowany przez portal John Fokker, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w firmie McAfee.

Według holenderskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych w 2020 roku doszło do większej liczby takich zdarzeń. Tymczasem jak donosi dziennik „NRC” sam Urząd ma kłopoty i narzeka na niski budżet oraz braki w zatrudnieniu.

Szef tej instytucji Aleid Wolfsen twierdzi, że Urzędowi grozi paraliż. „Nie jesteśmy w stanie w wystarczającym stopniu wykonywać naszych zadań ze względu na niski budżet i braki kadrowe” - oświadczył Wolfsen i dodał, że na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 9800 zgłoszonych spraw. „Rozpatrzenie skargi obywatela może zająć ponad sześć miesięcy” - napisał dziennik “NRC".

Urząd poinformował na swej stronie internetowej, że w zeszłym roku otrzymał 25 590 zgłoszeń dotyczących niewłaściwego postępowania z danymi osobowymi.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki