REKLAMA

Dane KNF nie pozostawiają złudzeń. Zatrudnienie w bankach topnieje, a to jeszcze nie koniec

Wojciech Boczoń2022-08-16 12:07analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-16 12:07
Dane KNF nie pozostawiają złudzeń. Zatrudnienie w bankach topnieje, a to jeszcze nie koniec
Dane KNF nie pozostawiają złudzeń. Zatrudnienie w bankach topnieje, a to jeszcze nie koniec
fot. gnepphoto / / Shutterstock

W ciągu ostatniego roku liczba pracowników sektora bankowego zmniejszyła się o 3 tys. osób – wynika z nowych danych opublikowanych przez KNF. Tradycyjnie też ubyło placówek bankowych. Od czerwca 2021 zniknęło ponad 800 tego typu punktów.

We wtorek rano na łamach Bankier.pl zamieściliśmy tekst o tym, że po okresie pandemii część klientów wraca do starych przyzwyczajeń i ponownie zaczyna odwiedzać placówki bankowe. Jak wynika z danych firmy Kearney, aż jedna piąta ankietowanych respondentów wciąż regularnie korzysta z oddziałów. Najczęściej potrzebujemy obsługi fizycznej przy bardziej skomplikowanych produktach, takich jak np. kredyt hipoteczny.

Mimo tego statystyki publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego nie pozostawiają złudzeń – placówek bankowych ubywa i to w szybkim tempie. Z najnowszych danych możemy wyczytać, że oddziałów jest 10 475, czyli o 800 mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Dane te obejmują placówki własne oraz partnerskie i inne punkty obsługi klienta. Dla porównania dekadę temu sieć oddziałów bankowych liczyła ponad 14 tys. punktów.

Wraz z kurczącą się siecią placówek ubywa zatrudnionych w bankowości. W ciągu ostatniego roku – porównując dane za czerwiec 2021 i 2022 – zatrudnienie w branży bankowej spadło o 3 tys. osób. Obecnie w bankowości pracuje 142,5 tys. osób, podczas gdy jeszcze dekadę temu było to 180 tys. Więcej osób zatrudnionych jest dziś w centralach banków (81 tys.) niż w placówkach na terenie kraju (61 tys.). A to jeszcze nie koniec zwolnień – niedawno zamiar redukcji zatrudnienia ogłosił na przykład największy bank w kraju. W PKO BP pracę może stracić do 500 osób.

Banki redukują zatrudnienie, bo zmieniają się preferencje klientów. Coraz więcej osób korzysta na co dzień z elektronicznych kanałów obsługi, takich jak bankowość internetowa i mobilna. Cyfrowi klienci nie potrzebują już fizycznego kontaktu z pracownikiem, bo większość spraw załatwiają samodzielnie. Pandemia przyspieszyła jeszcze ten trend. Firma Kearney podaje, że popularność kanałów cyfrowych wzrosła w czasie pandemii z 20 do 50 procent. To wynik, na który w normalnych okolicznościach musielibyśmy czekać nawet dekadę.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
-zbyszek1
Banki muszą ciąć koszty. Chyba najłatwiej ciąć właśnie na kosztach osobowych. Do tego mniej ludzi to jednocześnie mniej i mniejsze lokale. Po co płacić za wiejące pustką lokale? W sumie od groma kasy do zaoszczędzenia. Wakacje kredytowe to też i wakacje dla pracowników. Niech też odpoczywają.
bha
Mało jeszcze zarabiają od lat to i topnieje.
itso_rozszczepici_umysl
w końcu lepiej późno niż wcale
tak_sobie_pisze
W WIG20 banki stanowią 24%, jeśli dodać PZU to 33%, jeśli jedna trzecia największych firm w Polsce się zwija to mamy rozwój czy może nie do końca??
zgadujzgadula
automatyzacja odsetek...
msp
W banku nie ma ludzi do pracy ! Ludzi z doświadczeniem się wywala !! Zostają pociotki z PiS bez pojęcia i ich harpagany do napierd ludzi !! Jest gorzej niż kiedykolwiek ! Potwierdzi każdy klient nie tylko wkur pracownicy !! Pewnej skrzywdzę pare osob, ale wszytkich przyjętych na stanowiska kierownicze w ostatnich 24 mies wywaliłbym W banku nie ma ludzi do pracy ! Ludzi z doświadczeniem się wywala !! Zostają pociotki z PiS bez pojęcia i ich harpagany do napierd ludzi !! Jest gorzej niż kiedykolwiek ! Potwierdzi każdy klient nie tylko wkur pracownicy !! Pewnej skrzywdzę pare osob, ale wszytkich przyjętych na stanowiska kierownicze w ostatnich 24 mies wywaliłbym na zbity pysk !! Powstaje nisza dla zachodniego Banku … już niedługo Nasze zaczną tonąc .. historia się powtarza .. sprzedamy za grosze i odkupimy z kredytami Frankowymi itp na gorce! Ye bunny system !
milykolezka
niewątpliwie świetna informacja dla banków, czym mniej ludzi tym lepiej.
zlomufka
A w administracji państwowej odwrotnie. Co może pójść nie tak?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki