REKLAMA

"Czyste powietrze" przejdzie dobrą zmianę?

2019-06-28 08:42
publikacja
2019-06-28 08:42

Na początku lipca zapaść ma ostateczna decyzja w sprawie zmian w programie termomodernizacji i wymiany pieców "Czyste powietrze". Od tego Bruksela uzależnia przyznanie na ten program unijnych funduszy. Czy dojdzie do porozumienia z Komisją? Presja w rządzie jest duża.

fot. Slawomir Olzacki / / FORUM

Rozmowy Warszawy z Brukselą na temat finansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany pieców wchodzą w decydująca fazę. Uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku program "Czyste powietrze" ma być głównym orężem w walce ze smogiem, ale na razie działania toną w biurokracji Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o skorzystanie z dotacji złożyło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, jednak liczba podpisanych umów jest kilkakrotnie niższa, a wypłaty jeszcze mniejsze. Na ocenę wniosku czeka się miesiącami, w dodatku pieniądze mogą być wydawane nieefektywnie - wynika z najnowszego, skróconego raportu Banku Światowego.

To musi się zmienić i to jeszcze przed nowym sezonem grzewczym - Komisja Europejska postawiła sprawę na ostrzu noża.

Dyplomatyczna odpowiedź na list

Marc Lemaitre, dyrektor generalny Komisji Europejskiej do spraw polityki regionalnej i miejskiej, ocenił w liście do polskiego rządu, że obecny program "Czyste powietrze" nie kwalifikuje się do uzyskania funduszy unijnych. To fatalna wiadomość, bo w kolejnej perspektywie finansowej Polska będzie starała się o 6-8 mld euro na walkę ze smogiem. Aby unijne pieniądze na likwidację pieców i termomodernizację szły płynnie i szybko, Bruksela chce uwzględnienia rekomendacji Banku Światowego - m.in. uproszczenie procedur programu oraz włączenia gmin i banków do dystrybucji pieniędzy.

Lemaitre oczekiwał odpowiedzi do 21 czerwca i dostał ją z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale bardzo ogólną i zdawkową - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Wskazano, że Polska jest zdeterminowana walczyć ze smogiem, a za program "Czyste powietrze" odpowiada resort środowiska. Więcej ustaleń miało zapaść podczas wtorkowego spotkania ministra Jerzego Kwiecińskiego z Lemaitrem w Luksemburgu.

Na dywaniku Sasina

List Lemaitra, który wyciekł do mediów, postawił rząd na nogi. W tym tygodniu ma się odbyć narada, co dalej robić. Spotkanie zwołał Jacek Sasin. Ma w nim uczestniczyć nie tylko Kwieciński, ale i Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze", który popiera rozwiązanie proponowane przez ekspertów Banku Światowego. Z kolei kierujący resortem środowiska Henryk Kowalczyk był przeciwny, by do programu dopuścić banki. Jego stanowisko może jednak osłabnąć po gigantycznym zamieszaniu z Brukselą.

Woźny ma wsparcie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. "Jesteśmy gotowi, by program rozszerzyć" - stwierdziła we wtorek radiowej Trójce. Zapewniła, że nie chodzi o odebranie programu Czyste Powietrze NFOŚiGW, ale o rozszerzenie dystrybucji pieniędzy, by obsłużonych wniosków było więcej niż 20 tys.

Co trzeba zmienić? Czy jest możliwość aby zrobić to Szybko i prosto? Odpowiedź w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Smog

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wizytator
Żeby poprawić jakość powietrza dotacje powinny być tylko na wymianę źródla ciepla, a na termomodernizację zwrot podatku. Dotacja powinna być dla każdego minimum 40%, a to co ten program oferuje, a raczej komu i ile % to jakaś kpina. Trzeba być naprawdę biedny żeby dostać 50% zwrotu. Pewnie 80% posiadających własny Żeby poprawić jakość powietrza dotacje powinny być tylko na wymianę źródla ciepla, a na termomodernizację zwrot podatku. Dotacja powinna być dla każdego minimum 40%, a to co ten program oferuje, a raczej komu i ile % to jakaś kpina. Trzeba być naprawdę biedny żeby dostać 50% zwrotu. Pewnie 80% posiadających własny dom łapie się na śmieszne 20%.
Właściwie to jaki jest cel tego programu? Biedota która ledow się utrzymuje przy życiu ma dostać 90% zwrotu kosztów, a reszta najlepiej jakby nie zawracała głowy tylko wydała te 50 tys.zł i zagłosowała na tych mundrych którzy się pod tymi wymogami tak napocili.
1984
Termomodernizacja jest jak najbardziej OK. Jednak należy się dobrze zastanowić jak będą ogrzewane nasze domy oraz woda do mycia. Jeżeli będzie presja na likwidację paliw stałych i zastąpienie ich gazem będzie bardzo źle. Popatrzcie na naszych zachodnich sąsiadów. Tam powietrze zimą jest względnie czyste ale latem Termomodernizacja jest jak najbardziej OK. Jednak należy się dobrze zastanowić jak będą ogrzewane nasze domy oraz woda do mycia. Jeżeli będzie presja na likwidację paliw stałych i zastąpienie ich gazem będzie bardzo źle. Popatrzcie na naszych zachodnich sąsiadów. Tam powietrze zimą jest względnie czyste ale latem nie da się oddychać. Wymienili "nieekologiczne" diesle na benzyniaki, wstawili kotły gazowe do swoich domów (latem ogrzewają nimi wodę do mycia) etc... A na mapach zanieczyszczeń wygladają jak Polska zimą.

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings/details_alarm/10237

"Przyczyny przekroczenia: S19 Napływ zanieczyszczeń spoza granic strefy(...)"

I to jest prawda, większość ozonu pochodziła z importu! Żary leżą tuż przy granicy Niemiec gdzie w środę powietrze było wyjątkowo toksyczne.
heldbaum
Ltem wode mozna grzac solarami.
Po drugie, ile gazu potrzeba do podgrzania wody do mycia latem? Kilka kubikow na miesiac?
1984 odpowiada heldbaum
Znasz kogoś kto ma gaz i solary? Ja nie znam, wszyscy mówią, że to się nie opłaca. Ozon powstaje z tlenków azotu. Spalenie 3m3 gazu dostarcza ich tyle co przejechanie 1000 km nowym dieslem. Ignorowanie takich drobiazgów sprawia, że powietrze jest "czyste" bo regularnie ozonowane. Problem w tym, że czyste w tym Znasz kogoś kto ma gaz i solary? Ja nie znam, wszyscy mówią, że to się nie opłaca. Ozon powstaje z tlenków azotu. Spalenie 3m3 gazu dostarcza ich tyle co przejechanie 1000 km nowym dieslem. Ignorowanie takich drobiazgów sprawia, że powietrze jest "czyste" bo regularnie ozonowane. Problem w tym, że czyste w tym wypadku nie oznacza zdrowe...
jesion
Zanieczyszczenie ozonem nie pochodzi z pieców ogrzewanych w ten czy inny sposób, tylko z wysokiem temperatury powietrza i powierzchni ziemi.
1984 odpowiada jesion
Gdyby tak było na Saharze nie dałoby sie żyć. Ale to nie jest prawda, poza pogodą potrzebne są prekursory. Najważniejszy jest dwutlenek azotu który powstaje z emitowanych podczas spalania NOx. Latem głównymi emitentami są samochody oraz spalanie dla potrzeb gospodarczych czyli głównie gaz do CWU.

Małe sprostowanie
Gdyby tak było na Saharze nie dałoby sie żyć. Ale to nie jest prawda, poza pogodą potrzebne są prekursory. Najważniejszy jest dwutlenek azotu który powstaje z emitowanych podczas spalania NOx. Latem głównymi emitentami są samochody oraz spalanie dla potrzeb gospodarczych czyli głównie gaz do CWU.

Małe sprostowanie - 3m3 gazu odpowiadają setce przejechanej dieslem, wbiło mi się jedno zero za dużo.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki