Czym się różni pożyczka od kredytu?

Wiele osób bardzo często używa wymiennie pojęć pożyczki i kredytu. Są to jednak różne określenia (choć oba stanowią formę zaciągniętego długu) i warto wiedzieć, co je różni. Taka wiedza jest przydatna, zwłaszcza że obecnie kredyt i pożyczka są jednymi z najbardziej popularnych produktów bankowych.

Kredyt jest to forma zarezerwowana wyłącznie dla banków, szczegółowo określona przez ustawę Prawo bankowe. Bank nie udziela jednak kredytów ze środków własnych, lecz na ogół wykorzystuje do tego celu środki zdeponowane przez swoich klientów.

Umowa kredytowa, która powinna być sporządzona w formie pisemnej, zawsze określa termin zwrotu zaciągniętego kapitału wraz z odsetkami w ściśle określonej formie rat. Umowa kredytu jest odpłatna, a ceną kredytu są tu opłaty, prowizje i odsetki. Środki pieniężne z kredytu nie stają się własnością kredytobiorcy i zawsze muszą zostać zwrócone. Ponadto bank nigdy nie udziela kredytu w formie gotówkowej, a jedynie poprzez „zapisanie” odpowiedniej kwoty pieniędzy na koncie klienta. I sprawa najistotniejsza: bank udziela kredytu na ściśle określony we wniosku kredytowym cel. W przypadku wykorzystania przez kredytobiorcę środków niezgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, bank może zażądać ich natychmiastowego zwrotu.

Pożyczka w odróżnieniu od kredytu może być udzielona przez osobę fizyczną. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony jest to, że pieniądze muszą być własnością pożyczkodawcy. Umowę pożyczki regulują przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego zapisem umowa taka musi być sporządzona w formie pisemnej dopiero w przypadku, gdy jej kwota jest wyższa niż 500 zł. Jednocześnie nie ma obowiązku określenia ani terminu zwrotu, ani ceny pożyczki, czyli w przeciwieństwie do kredytu może być nieodpłatna. Ponadto kwota pożyczki może zostać przekazana w postaci fizycznej, w gotówce. Dodatkowo pożyczkobiorca może swobodnie dysponować pożyczonymi pieniędzmi, gdyż w momencie ich udzielenia stają się one jego własnością.


Maciej Potocki, Money Expert SA / www.prnews.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~biuten_paten

Pożyczka pozabankowa będzie droższa od kredytu, gdyż udzielający jej ponosi większe ryzyko. Co ważne, to to, by sprawdzić reputację firmy. Z reguły sprawdzone firmy wyróżniają się większą elastycznością w podejściu do klienta (m.in. speed cash polska)

! Odpowiedz
1 1 ~glos_rozsadku

buahahhahaa "Bank nie udziela jednak kredytów ze środków własnych, lecz na ogół wykorzystuje do tego celu środki zdeponowane przez swoich klientów. "

Bank wyczarowuje pieniądze zwyczajnie dopisując cyferki na koncie - taka jest prawda.

! Odpowiedz
0 4 ~moralez14

w końcu się dowiedziałem. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
10 2 ~gość

nic sie z tego nie dowiedziałem

! Odpowiedz
0 15 ~ki

napisane prosto i normalnie jak ktos jest glupi to i tak niezrozumie

! Odpowiedz
8 2 ~Miłosz_fede

aha dzięki nie przydało się

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne