Czy roboty mają szansę na społeczną akceptację?

2015-04-22 11:58
publikacja
2015-04-22 11:58
fot. Thinkstock / Bankier.pl

Chociaż w rankingach robotyzacji Polska poprawiła swoją pozycję i pnie się systematycznie w górę, to jednak cały czas pozostajemy w tyle za innymi krajami, nawet o niższym PKB od nas. Dlaczego tak się dzieje?Czy robotyzacja ma szansę zyskać aprobatę polskiego społeczeństwa?

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na roboty mające człowiekowi pomóc w czynnościach niebezpiecznych i żmudnych. Na co dzień systemy inteligentne, które w skrócie określają wszelkie sieci wyrafinowanych czujników oraz drony, roboty i systemy przetwarzania informacji, ułatwiają pracę wojska, nauki oraz szeroko pojętego przemysłu. Ale mimo to polskie społeczeństwo w dalszym ciągu ma ambiwalentny stosunek do robotyzacji i cyfryzacji.

"Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale do najważniejszych należy zaliczyć m.in. brak edukacji w zakresie korzyści, jakie wynikają ze stosowania systemów inteligentnych. Drugim kluczowym powodem są problemy prawne i społeczne funkcjonowania robotów w przestrzeni publicznej. Uznaliśmy, że naszą misją jest pozyskać społeczną akceptację dronów, robotów i systemów fuzji informacji. Tak powstał nasz fundacyjny program "Pięć żywiołów. Wolność - informacja - bezpieczeństwo", który zwieńczymy po raz drugi Paradą Robotów 19 - 20 czerwca 2015 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie" - tłumaczy Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji "Instytut Mikromakro", pomysłodawcy i głównego organizatora tego przedsięwzięcia (www.5zywiolow.pl).

Innymi słowy, Parada Robotów to debata społeczna na temat wyzwań jakie niesie za sobą rozwój robotyki - systemów inteligentnych. Ze względu na ich pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu instytucji odpowiedzialnych m.in. za bezpieczeństwo, ale także rozwój polskich przedsiębiorstw, potrzebna jest akceptacja społeczna. "Podczas finałowej konferencji programu - "Gospodarka czasu robotów" przedstawimy wpływ robotyzacji na rynek pracy i innowacyjność europejskiej gospodarki" - wyjaśnia Kosieliński. Konferencji towarzyszy konkurs dla akademickich kół naukowych na sposoby zaspokajania potrzeb informacyjnych kluczowych polskich firm i instytucji publicznych z wykorzystaniem dronów, robotów i analizy informacji oraz pokazy bezzałogowców w akcji (otwarta dla szerokiej publiczności impreza plenerowa).

Roboty inteligentne zyskały aprobatę społeczeństwa

Zapoczątkowana przez kraje wysokotechnologiczne rewolucja informatyczna nabiera coraz większego tempa, a tym samym wywiera bezpośredni wpływ na podejście Polaków do zastąpienia pracy człowieka systemami inteligentnymi. Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że w ostatnim czasie w naszym kraju zauważalny jest trend wzrostowy jeśli chodzi o wykorzystanie maszyn, m.in. w gałęziach przemysłu. Co więcej, z analizy ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika, że nastąpił wzrost podaży na nowoczesne maszyny w naszym kraju, a co za tym również idzie, zwiększyła się gęstość robotyzacji w gałęziach polskiego przemysłu. Co spowodowało, że społeczeństwo przechodząc od początkowej nieufności, obecnie zaczęło upatrywać w systemach inteligentnych potencjał? Powód jest prosty! Przedsiębiorstwa zaczęły poszukiwać możliwości redukcji kosztów produkcji oraz musiały dynamicznie zareagować na aktualne zapotrzebowanie ze strony klientów. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również fakt, że tego rodzaju systemy są wydajne i ekonomiczne. Należy również pamiętać, że systemy bezzałogowe odgrywają kluczową rolę także w sektorze publicznym, szczególnie w instytucjach odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

Dron w dom

Z analizy i przeprowadzonych badań wśród kluczowych przedstawicieli polskich przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych w ramach programu "Pięć żywiołów" wynika, że jesteśmy u progu skokowego wzrostu zapotrzebowania na systemy bezzałogowe. Taki popyt sygnalizują w przeciągu najbliższych trzech lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, czy też Lasy Państwowe. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest edukacja w tym zakresie obalająca mity i podkreślająca fakty o systemach bezzałogowych, które obecnie mogą usprawnić pracę człowieka w wielu zakresach. Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle!

harmoniquepr.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki