Czy recesja w USA właśnie stała się nieuchronna?

Krzysztof Kolany2019-07-08 22:26główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-07-08 22:26
fot. Krisana Antharith / YAY Foto

Model nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej wskazuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych wzrosło do niemal 33%. W ciągu ostatnich 50 lat taki sygnał był niemal pewnym zwiastunem nadchodzącej recesji.

Według stanu na 5 lipca szanse na to, że recesja w Ameryce zacznie się wciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosły do 32,88%. To najwyższy odczyt od 12 lat. W sięgającej niemal 60 lat historii tych danych tylko raz na osiem przypadków tak wysoki odczyt nie poprzedzał recesji w największej gospodarce świata.

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA implikowane z różnicy rentowności obligacji skarbowych. / NY Fed.

W pozostałych siedmiu przypadkach osiągnięcie progu 30% oznaczało rychły początek dekoniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Jaka jest szansa na to, że tym razem będzie inaczej? I że tak jak w roku 1968 recesję uda się odwlec aż o dwa lata?

Tego nie wiem. Ale model NY Fed przez poprzednie 36 lat ani razu nie pokazał nawet wartości 50%! A przypomnijmy, że w tym okresie wydarzyły się w USA trzy oficjalne recesje (tj. ogłoszone przez NBER).

Fedowski model bazuje tylko na jednym – za to do tej pory praktycznie niezawodnym – wskaźniku, jakim jest inwersja krzywej terminowej. Definiowanej jako sytuacja, gdy rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych przewyższa rentowność 10-letnich obligacji rządu USA. Obecnie z taką sytuacją mamy do czynienia od 23 maja – a więc od 46 dni. Inwersja amerykańskiej krzywej terminowej pojawiła się po raz pierwszy od 2007 roku, gdy poprzedziła wielką recesję, jaka nastąpiła po wybuchu kryzysu finansowego.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych niedawno ustanowiła nowy rekord długości. Nieprzerwany wzrost produktu krajowego brutto trwa od trzeciego kwartału 2019 roku, a więc od 10 lat. To najdłuższa bezrecesyjna seria od zakończenia II wojny światowej i prawdopodobnie w ogóle w historii USA.

Niemniej jednak od kilku miesięcy wzrost gospodarczy w Ameryce wyraźnie hamuje. Model prognostyczny Fedu z Atlanty szacuje, że w drugim kwartale PKB Stanów Zjednoczonych rósł w annualizownaym tempie ledwie 1,3% wobec 3,1% w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
etaurus1747
Przed wyborami prezydenckimi nie dupnie, nie ma bata
specjalnie_zarejstrowany1
Marzec 2020 wszystko dupnie. Kto chce sie ze mna zalozyc?
open_mind
Ja o to że do marca 2020 to będzie po dupnięciu.
and00
Tylko że z tego wykresu wynika że często najpierw była recesja, a dopiero potem wzrastało jej prawdopodobieństwo
silvio_gesell
Dokładnie. Dlatego należy patrzeć na różnicę dwulatek i dziesięciolatek, a to jest pod kontrolą.

https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y
jaffa
" od trzeciego kwartału 2019 roku, a więc od 10 lat"

Powinno być od 2009 roku.
zbyszek_
FED ustali sobie dolna granice S&P500 i rentownosc obligacji skarbowych usa na np 1%. I bedzie skupowac wszystko jak BOJ.

beda podnosic ilosc kontraktow bez pokrycia na zloto na Comex aby obligacje skarbowe USA byly bardziej 'atrakcyjne' niz zloto.

Wiec fizyczne zloto bedzie w dobrej cenie do zakupu. Trzymanie
FED ustali sobie dolna granice S&P500 i rentownosc obligacji skarbowych usa na np 1%. I bedzie skupowac wszystko jak BOJ.

beda podnosic ilosc kontraktow bez pokrycia na zloto na Comex aby obligacje skarbowe USA byly bardziej 'atrakcyjne' niz zloto.

Wiec fizyczne zloto bedzie w dobrej cenie do zakupu. Trzymanie kasy we FIAT'cie bedzie bezsensu jak w obecnej dekadzie.
warszawyak
dolar euiro frank PO 2 zł .
zbyszek_
najpierw spadki na wig i pln potem dodruk w ECB, FED, BOJ etc... I potem moze byc wzlot na emerging markets szczegolnie w grupie wyszehradzkiej. I wtedy wig up , moze usd po 2 .

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki