REKLAMA

Czy kredyt „Rodzina na swoim” można przenieść do innego banku?

Michał Kisiel2012-10-05 09:37analityk Bankier.pl
publikacja
2012-10-05 09:37

W tym roku kończy swój żywot program dopłat do kredytów mieszkaniowych „Rodzina na swoim”. Cieszył się on sporym powodzeniem - tylko od początku 2010 roku z oferty tej skorzystało 100 tysięcy kredytobiorców. Część ze spłacających preferencyjne kredyty rozważa dziś refinansowanie i przeniesienie zobowiązania do banku oferującego lepsze warunki.

dom
Image licensed by Ingram Image

Kredyt z dopłatą jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż standardowa bankowa oferta. Przez pierwsze 8 lat spłaty kredytobiorca ponosi mniejsze obciążenia – nawet połowę odsetek płaci za niego sponsor programu. W długoterminowej perspektywie sytuacja może jednak wyglądać inaczej. Wszystko zależy od wysokości marży narzuconej przez bank. Jeśli jest ona znacznie wyższa niż aktualna przeciętna rynkowa stawka, to może okazać się, że refinansowanie kredytu to kusząca propozycja.

Niestety przeniesienie kredytu do innego banku i zachowanie dopłat nie jest możliwe. Bank, w którym refinansujemy kredyt, spłaci za nas zobowiązanie i w tym momencie stracimy prawo do spłaty połowy naliczanych odsetek. Nie będziemy musieli jednak zwracać pobranych wcześniej dopłat.

Najbardziej opłacalne będzie przeniesienie kredytu po 8 latach i maksymalne wykorzystanie przyznanych dopłat. Należy wówczas pamiętać, że bank, z którego się wyprowadzamy, może pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Warto zatem sprawdzić zapisy umowy oraz taryfę opłat i prowizji i uwzględnić ewentualne dodatkowe koszty w kalkulacji.

Dla niektórych kredytobiorców operacja kredytowej przeprowadzki może być opłacalna nawet, jeśli stracą prawo do pobierania dalszych dopłat. Jeszcze kilka lat tamu część instytucji udzielających kredytów z dopłatami narzucała bardzo wysokie marże (przekraczające 6%). Jeśli kredytobiorca jest dziś w lepszej sytuacji finansowej i może liczyć na standardowy kredyt na dobrych warunkach, to może okazać się, że refinansowanie będzie optymalnym wyjściem.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Raf
jemu chodzi o efektywne oprocentowanie już po tym jak mu się podatnicy dorzuca do raty :)

poczekamy jak skończą się dopłaty czy też będzie tak cwaniakował
~bolek
możliwe,możliwe.ja mam w pekao w pierwszych 8-latach 2,62%.
~specjalista
3,34 % to możesz mieć marżę, nie oprocentowanie. A do marży dolicz sobie WIBOR, na dzień dzisiejszy 4,90 %
~seth
nad refinansowaniem jak skończą się dopłaty.

PS. Ale ogólnie kredyty przez lata są w podobnej cenie, jak spada wibor to banki podnoszą marżę, jak wibor rośnie to banki schodzą z marży

Powiązane: Rodzina na swoim

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki