Częstochowa: za spłatę długu mieszkaniowego umorzą odsetki

Zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych w Częstochowie mogą liczyć na umorzenie odsetek od długu, jeśli go spłacą to założenie nowej oferty dla lokatorów borykających się z takim problemem.

(thetaXstock)

Zadłużenie lokatorów miejskich zasobów mieszkaniowych w Częstochowie to ok. 10 mln zł.

Jak podkreślano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Częstochowie, program to wyjście naprzeciw potrzebom osób, które borykają się z trudnościami materialnymi i zaległościami czynszowymi. Ma on przede wszystkim ułatwić spłatę zadłużenia z tytułu czynszu i opłat, a także zapobiegać zjawiskom bezdomności i wykluczenia społecznego osób zagrożonych utratą mieszkania.

"Utrata dachu nad głową to dramat, stąd nasza oferta pomyślana również pod kątem osób, których zadłużenie nie jest bardzo wysokie. Warto działać wcześniej" - powiedział PAP prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) TBS Paweł Konieczny.

Jeśli dłużnik spełni warunki do udziału w programie, a potem spłaci zaległości czynszowe, to zyskuje szansę na całkowite umorzenie odsetek. Jeśli spłaci dług częściowo, odsetki będą umarzane w proporcjonalnej wysokości. Skorzystanie z programu może też skutkować zawieszeniem prowadzonych wobec dłużnika procedur windykacyjnych.

To kolejny pomysł Urzędu Miasta oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie na wsparcie lokatorów zasobów komunalnych w spłacie zadłużenia. Od 2014 r. w mieście działa program Praca za czynsz, do którego do tej pory zakwalifikowało się 73 mieszkańców miasta. Wykonując różne prace w latach 2014-2017 w sumie spłacili ponad 0,5 mln zł zaległości czynszowych. Od 1 stycznia 2017 roku stawka godzinowa w programie Praca za czynsz wzrosła do 13 zł.

ZGM TBS cyklicznie przeprowadza także Akcję udostępniania ofert pracy najemcom lokali komunalnych i członkom ich rodzin oraz wszystkim osobom szukającym pracy. Tylko w pierwszej edycji tej akcji wzięło udział blisko 1700 lokatorów, którzy skorzystali z ponad 300 ofert udostępnionych przez Powiatowy Urząd Pracy w siedmiu punktach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Od roku w Częstochowie działa elektroniczna Wyszukiwarka zamiany mieszkań, która umożliwia dobrowolną zamianę lokali mieszkalnych osobom w trudnej sytuacji życiowej. Do września 2017 r. w systemie zarejestrowano 205 ofert. Tylko w ubiegłym roku dokonano 20 zamian na łączną kwotę 283 700 zł, w tym roku możliwych było 13 zamian, z których odzyskano 263 600 zł. Tylko przez ostatni rok stronę wyszukiwarki odwiedziło 133 279 osób.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 jendreka

No proszę, kolejny przekręt. Wychodzi na to że nie trzeba płacić przez 10 lat, zamiast tego lokować na jakiejś lokacie. Po 10 latach spłacić jednorazowo a odsetki z lokaty do kieszeni. A ja frajer cały czas płacę czynsz co do grosza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne