REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Czerwień na indeksach GPW. Kurs KGHM-u pod presją negatywnych informacji

Michał Kubicki2023-05-24 17:17redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-24 17:17

W środę handel na GPW zdominowany był przez podaż, która ściągnęła w dół zdecydowaną większość kursów spółek z głównego parkietu. Na WIG20 przecena zatrzymała się okolicach niedawno pokonanych oporów pełniących obecnie rolę wsparcie. Szerokość i głębia spadków może świadczyć o realizacji części zysków, jakie na przestrzeni ostatnich tygodni udało się wypracować na największych spółkach. Serię negatywnych informacji dyskontowali inwestorzy KGHM-u.

Czerwień na indeksach GPW. Kurs KGHM-u pod presją negatywnych informacji
Czerwień na indeksach GPW. Kurs KGHM-u pod presją negatywnych informacji
fot. Krystian Maj / / FORUM

Już wtorkowe rozdanie na Wall Street sugerowało, że nastroje inwestycje ulegają pogorszeniu w związku z impasem rozmów między Republikanami i Demokratami w sprawie limitu zadłużenia USA. Jeszcze we wtorek nieznaczne cofnięcia indeksów giełd bazowych, w środę nabrały rozpędu na DAX-ie czy CAC40 przekraczających 2-proc. skalę zniżek. Przecenę obserwowano także na rynku miedzi, będącej pod presją zawahania o popyt ze strony chińskiej gospodarki.

Na te czynniki zewnętrzne rodzimy rynek nie pozostał obojętny i w silnej korelacji z Zachodem na WIG20 doszło do realizacji zysków, które dynamicznie rosły przez ostatnie tygodnie. Impuls zewnętrzny spowodował więc korektę, która objęła większość spółek z portfela, ale której głębokość sięgnęła tylko do poziomu obecnego wsparcia w rejonie 1955 pkt.

WIG20 stracił 2,27 proc., WIG był niżej o 1,99 pros. W podobnej skali zniżkował mWIG40 ze spadkiem o 2,29 proc., a relatywnie najsilniejszy okazał się sWIG80 ze zniżką o 0,07 proc. Obroty sięgnęły 1,05 mld zł, z czego 852 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W ujęciu sektorowym na plusie były budownictwo (0,74 proc.), paliwa (0,33 proc.), leki (0,28 proc.) i nieruchomości (0,25 proc.). Najmocniej zniżkowała odzież (-5,27 proc.), górnictwo (-3,31 proc.), oraz gry (-3,54 proc.) i banki (-3,15 proc.)

„Ogólny spokój wokół negocjacji limitu zadłużenia może przynajmniej chwilowo zostać zastąpiony nerwowością. Dokładnie takie zachowanie Wall Street widzieliśmy wczoraj. Kolejny dzień bez porozumienia oraz publiczne kwestionowanie przez ważnych Republikanów tego, czy 1 czerwca to faktycznie "dzień X”, jak zaczęły go określać amerykańskie media, wywołały wyraźną korektę" - napisał w porannym komentarzu Kamil Cisowski z DI Xelion.

W WIG20 najwięcej stracił kurs LPP (-5,82 proc.), ale pod większą presją były także notowania CD Projektu (-5,5 proc.) i KGHM-u (-4,77 proc.). Poza spadkami cen miedzi, górnicza spółka podała rozczarowujące dane operacyjne za kwiecień. Z kolei PAP podał informacje, że JP Morgan obniżył rekomendację dla KGHM do "niedoważaj" z "neutralnie". Cena docelowa akcji została wyznaczona na 95 zł.

Na KGHM-ie odbył się też drugi największy obrót przekraczający 118 mln zł. Więcej, 147 mln przehandlowano tylko na Allegro (-2,81 proc.). To spadki tych dwóch kursów najmocniej ciążyły indeksowi, wspomagane przez banki i CD Projekt.

W dół poszedł cały obecny w portfelu sektor bankowy, w którym spadki wynosiły lub przekraczały 3 proc. w przypadku Aliora, PKO i Santandera oraz 2 proc. w przypadku pozostałych.

Wyniki po publikacji wcześniejszych szacunków pokazała PGE (-1,51 proc.), gdzie zysk wyniósł w pierwszym kwartale 2023 roku 1,724 mld zł wobec 1,022 mld zł zysku rok wcześniej.

W przypadku dwunastu spółek z WIG20 przecena przekroczyła 2 proc. Na plusie znalazły się tylko notowania JSW (3,77 proc.), która w poniedziałek pokazała wyniki za I kwartał oraz PKN Orlen (0,41 proc.), który wyniki pokaże w czwartek. Lepsza postawa Orlenu mogła być związana ze wzrostem cen ropy, jaki nastąpił po publikowanych w ciągu dniach danych o spadających zapasach surowca w USA.

W drugiej linii tylko 6. spółek zanotowało wzrosty, a najlepsze były kurs Grupy Pracuj (6,71 proc.) i odbijająca cena akcji Ten Square Games (3,8 proc.). Największej przecenie uległ kurs PKP Cargo (-6 proc.). W tym segmencie warto zwrócić uwagę na Bumech (-1,86 proc.), który poinformował, że chce wypłacić 2 zł dywidendy na akcję. Dywidendowe plany zdradził także Eurocash (-0,34 proc.) - zarząd rekomenduje wypłatę 0,36 zł na akcję w formie dywidendy.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (11)

dodaj komentarz
langdon25
Koniec rządów pisu coraz bliżej …
simonsoft8
uwaga, czy wezmą się za GUS i dane wyssane z palca
zwyciestwo_doskonale
Inteligentnym ludziom nie trzeba dużo mówić bo sami potrafią wyciągać wnioski. Na to liczę... Niestety pewien odsetek ludzkiej populacji jest po prostu maltretowany, np. przez choroby. Wiekszości żyje się dobrze, mają swoje plany i spełniają marzenia. Jak to "maltretowanie" jest ważne w pełni uświadamiasz sobie dopiero Inteligentnym ludziom nie trzeba dużo mówić bo sami potrafią wyciągać wnioski. Na to liczę... Niestety pewien odsetek ludzkiej populacji jest po prostu maltretowany, np. przez choroby. Wiekszości żyje się dobrze, mają swoje plany i spełniają marzenia. Jak to "maltretowanie" jest ważne w pełni uświadamiasz sobie dopiero wtedy kiedy tobie coś złego się przytrafi. Wtedy raczej jest już za późno, nie masz siły, aby coś zadziałać. Maltretowany marzy tylko o jednym, aby to się już skończyło. Jak wspaniale by było gdyby jutro rano obudzić się w raju lub nawet po prostu przestać istnieć. Co do nieistnienia, jeśli taka jest ostateczna prawda to ona i tak się dokona, nie mamy na to żadnego wpływu. Jaki to byłby cud dla takich ludzi, jaki wspaniały prezent, gdyby ludzkość opuściła ziemię i rankiem wszyscy obudzilibyśmy się w raju. To byłoby oddanie życia dla innego człowieka. Najwspanialszy dar jaki można zaofiarować. Rozsądnie myśląc wcale dużo by nas to nie kosztowało. Po prostu trochę wcześniej przeszlibyśmy na drugą stronę, czyli tam gdzie wszyscy i tak musimy przejść. Zapewne taka śmierć byłaby idealna, bez najmniejszego cierpienia, bez długotrwałej choroby czy brudzenia pampersów w hospicjum. To najlepsza śmierć z możliwych, a przecież wszyscy musimy umrzeć. Nikt z nikim się nie rozstaje bo wszyscy odchodzimy razem i już o nikogo nie musimy się martwić bo nikogo tutaj nie zostawiamy. Przy okazji kończymy wszelkie spory i zmagania, całą tą ziemską rywalizację o dobrobyt, o szczęście. Najprawdopodobniej wszyscy osiągamy najwyższe szczęście w wieczności, najwyższe bogactwo, spełnienie wszystkich marzeń. Taki przynajmniej jest potencjał naszej świadomości. Ludzie tkz. oświeceni osiągają stan ponadczasowej doskonałości już tutaj na ziemi, a więc każda świadomość jest do tego zdolna. Zapewne każdy może osiągnąć ten stan idealny, legendarny raj. To może oznaczać czysta świadomość bez materialnej powłoki cielesnej. To może być korzystne także z wojskowego punktu widzenia. Prace nad idealną śmiercią mogą być bardzo interesujące dla wojska. Potencjalnie wszyscy wygrywamy, od miliardera do bezdomnego, wygrywa nawet komar. Trudno w to wierzyć, ale może jesteśmy jak ten kanarek w klatce, który od urodzenia przebywa w pułapce, i który nie potrafi uwierzyć, że można sobie latać po bezkresnym niebie. Szczęśliwy miliarder, ale też bezdomny, szczęśliwa kobieta, ale też jej facet, wszyscy szczęśliwi, nawet kanarek, uwolniony z klatki, wolny jak ptak. Albo wszyscy będziemy szczęśliwi i bezpieczni, albo to nie ma sensu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wszyscy wygrywamy. Zwycięstwo Doskonałe.

P.S.: Jak można "ZABIĆ" własne dziecko nawet dla szczytnego celu przerwania wszelkich cierpień? To psychologia, mechanizm obronny naszego organizmu, miejmy tego świadomość z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. Zauważmy, że jeśli świadomość jest wieczna to dziecko zostanie tylko pozbawione powłoki cielesnej i przeniesione do wyższego wymiaru. Nasze dziecko osiągnie całkowite bezpieczeństwo, wolność i szczęście, na zawsze.
typowyznawca
Przykre jest to, że wy, płatni redaktorzy i wielu innych podobnych! Kolejny raz pomogliście naboc drobnych inwestorów w butelkę. Ale co tam niepierwszy raz! Co nie ? Szkoda ze ci malutcy nie potrafią się zgadać! Bo z pewnością by wtedy zakłócili wasze manipulacje. Rynek nie jest łatwy, niestety. Nie ma co płakać i robić z tego artykułu Przykre jest to, że wy, płatni redaktorzy i wielu innych podobnych! Kolejny raz pomogliście naboc drobnych inwestorów w butelkę. Ale co tam niepierwszy raz! Co nie ? Szkoda ze ci malutcy nie potrafią się zgadać! Bo z pewnością by wtedy zakłócili wasze manipulacje. Rynek nie jest łatwy, niestety. Nie ma co płakać i robić z tego artykułu tragedia! Wręcz można powiedzieć że jest hurraoptymistyczny! Jak ktoś tylko ma shorty.....
simonsoft8
mogłabyś zdefiniować podmiot lityczny swej blyskotliwa wypowiedzia
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmudd
jak polska będzie emitentem "waluty rezerwowej ".....to tez sobie nadrukujecie "wzrosty"....150-500%........LMAO.......na razie musicie "uwierzyć w rękę rynku".....LOL
simonsoft8 odpowiada talmudd
widzialna ręka rynku, ta rzecz swojska, to podmiot liryczny, jakiś udawacz która - uwaga- wie co robić, najczęściej interes

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki