REKLAMA

Czechy tną podatek dochodowy. "To nasze helicopter money"

2020-11-20 11:00
publikacja
2020-11-20 11:00
fot. Ivan Serebryannikov / Shutterstock

W wyniku wejścia w życie reformy popartej przez niższą izbę parlamentu niższa stawka podatku dochodowego w Czechach spadnie z ponad 20 proc. do 15 proc. "To nasze helicopter money" - mówi premier Andrej Babisz. Opozycja oskarża go o populizm, a szef banku centralnego ostrzega przed dziurą w publicznej kasie.

Po 12 latach czeskie władze skończą z opodatkowaniem wynagrodzenia brutto-brutto, czyli pensji brutto powiększonej o składki na ubezpieczenia społeczne naliczane po stronie pracodawcy. Dotychczas od tej kwoty uiszczano podatek dochodowy w wysokości 15 proc., a od części wynagrodzenia przekraczającej 4-krotność średniej pensji (obecnie 139 340 koron, czyli ok. 23,6 tys. zł miesięcznie) pobierano dodatkową "daninę solidarnościową" rzędu 7 proc.

Od początku przyszłego roku PIT będzie wyliczany na podstawie wynagrodzenia brutto. W efekcie faktyczna niższa stawka spadnie z 20,1 proc. do 15 proc. Jak wylicza Monika Chorvátová, osoba zarabiająca na rękę 30 tys. koron miesięcznie (ok. 5 tys. zł) zyska ponad 1500 koron, czyli ok. 250 zł. "Danina solidarnościowa" zostanie zniesiona. Zastąpi ją druga stawka podatkowa wynosząca 23 proc.

Prawo musi zostać jeszcze zaakceptowane przez czeski senat oraz prezydenta.

Resort finansów szacuje, że cięcie podatków będzie skutkowało spadkiem dochodów państwa o 80 mld koron (ok. 14 mld zł). Ten aspekt reformy podkreśla zarówno opozycja, jak i przedstawiciele mniejszego koalicjanta w rządzie Andreja Babisza oraz szef banku centralnego. Ministerstwo wskazuje jednak, że obniżka będzie miała pozytywny wpływ na konsumpcję, więc wpływy budżetowe z tego tytułu będą wyższe.

"Chcę po prostu, by ludzie nie musieli się martwić o swoje dochody i mogli wydawać" - cytuje Andreja  Babisza Bloomberg. "To nasze helicopter money" - podkreśla premier. Z kolei minister finansów Alena Schillerova nazywa reformę "największym cięciem podatków" w najnowszej historii Czech i zaznacza, że z obniżki danin publicznych skorzysta 4,5 mln ludzi.

Pandemia koronawirusa uderzyła w Czechy szczególnie mocno. Po tym, jak liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców należała do najwyższych w Europie, na początku października władze zdecydowały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a potem kolejnych zmian wiążących się z licznymi restrykcjami, m.in. w funkcjonowaniu biznesu. W czwartek został on przedłużony do 12 grudnia. Bank centralny prognozuje, że w tym roku czeska gospodarka skurczy się o ponad 7 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (87)

dodaj komentarz
wrazicki
A u nas w czasie kryzysu podwyżki podatków.

No ale skądś trzeba mieć na telewizję, 14stki, administrację i limuzyny...

Jak ktoś myśli że państwo lepiej wyda jego własne pieniądze, które mu wcześniej zabrało, no to powinien to jeszcze trochę przemyśleć...
meryt
Spytaj się Niemców na co wydają podatki? :)

Ogólny stosunek podatków do PKB
40,3 % DE
36,1 % PL

"Zasiłek rodzinny Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko. W 2020 stawki kształtują się następująco:
204 euro na pierwsze i drugie dziecko
210 euro na trzecie dziecko
235
Spytaj się Niemców na co wydają podatki? :)

Ogólny stosunek podatków do PKB
40,3 % DE
36,1 % PL

"Zasiłek rodzinny Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko. W 2020 stawki kształtują się następująco:
204 euro na pierwsze i drugie dziecko
210 euro na trzecie dziecko
235 euro na każde kolejne dziecko"

"Kinderzuschlag jest świadczeniem, które przysługuje rodzinom o niewysokich dochodach i jest wypłacany razem z Kindergeld. W 2020 roku rodzice, którzy uzyskują dochody wystarczające na utrzymanie siebie, ale nie na utrzymanie swoich dzieci otrzymują pełną kwotę w wysokości 185 euro miesięcznie."

"W 2019 roku po niewielkiej podwyżce zasiłek Hartz IV wynosi:
424€ – dla osoby samotnej lub samotnie wychowującej dzieci
382€ – na osobę w przypadku par
339€ – dla osób niepracujących, poniżej 25 roku życia, które mieszkają z rodzicami ,
245€ – na każde dziecko w wieku 0 – 6 lat
302€ – na każde dziecko w wieku 6 – 14 lat
322€ – na każde dziecko w wieku 14 – 18 lat"


"Wohngeld – w dosłownym tłumaczeniu „pieniądze na mieszkanie” – to dodatek do czynszu lub kosztów utrzymania mieszkania, który mogą otrzymywać wszystkie osoby zameldowane w Niemczech o dochodach nieprzekraczających określonego pułapu rocznego.
Nie jest to zapomoga czy jałmużna od państwa, ale dofinansowanie, do którego mają prawy wszyscy, którzy spełniają podane wymogi."

"W przypadku rodzin otrzymujących dodatek mieszkaniowy i posiadających dzieci, na które wypłacany jest zasiłek rodzinny (das Kindergeld), istnieje możliwość otrzymania dodatkowej zapomogi na kształcenie i uczestnictwo dziecka w życiu szkoły, niem. Bildungs. – und Teilhabepaket."

"Świadczenie na kształcenie i uczestnictwo dziecka w życiu szkoły jest wypłacane na:
- Wycieczki szkolne, zarówno jedno- jak i kilkudniowe
- Wyposażenie szkolne w następujących ratach: w pierwszym półroczu 100 euro i 50 euro w drugim półroczu
- Przejazdy do szkoły
- Korepetycje, jeśli istnieje taka potrzeba
- Obiady (rodzic płaci tylko 1 euro składki za posiłek lub ryczałtową stawkę 16 euro za jeden miesiąc)
- Płatne zajęcia szkolne jak i pozaszkolne (sportowe, kulturalne, itp.) dla dzieci w wieku do 18 lat; w tym wypadku świadczenie wynosi 15 euro miesięcznie"
dlaczego_nie odpowiada meryt
Kowalski poseł PiS w Opolu.....
henk54
No niestety. Za czasów Zyty Gilowskiej to by mogło przejść. Ale teraz władze nastawiły się na walkę o elektorat roszczeniowy i populistyczne rozdawnictwo na kredyt. A tym, którzy uczciwie pracują, patrzą jak tylko coś zabrać.
henk54 odpowiada meryt
Nie porównuj do Niemiec, bo Niemcy są bogaci i nawet pomimo zlodziejstwa państwa, mogą dobrze żyć z tego co im zostało. A my mamy kwotę wolną na poziomie Ugandy czy Botswany.
meryt odpowiada henk54
"mamy kwotę wolną"

Zawiesiłeś się na jednym podatku, gdy drugie w Niemczech są znakomicie większe ;)

I tak Polacy płacą mniejsze podatki niż Niemcy :)

Ogólny stosunek podatków do PKB
40,3 % DE
36,1 % PL
meryt odpowiada henk54
henk54 "Niemcy są bogaci i nawet pomimo zlodziejstwa państwa, mogą dobrze żyć z tego co im zostało"

Państwo niemieckie jest bogate, bo są duże dochody z podatków, a dalej duża redystrybucja, która nie jest złodziejstwem :)
demeryt_69
Aferzysta czeski obniża Czechom podatki, a otumaniony lewcką agitką lud wolski bije brawo - amok!

"Od 1 października 2019 roku większość z nas płaci niższy podatek PIT (od dochodów osobistych). Obniżka podatków PIT z 18 do 17 proc. to spełnienie obietnicy rządu PiS. PIT w pierwszym progu podatkowym, czyli
Aferzysta czeski obniża Czechom podatki, a otumaniony lewcką agitką lud wolski bije brawo - amok!

"Od 1 października 2019 roku większość z nas płaci niższy podatek PIT (od dochodów osobistych). Obniżka podatków PIT z 18 do 17 proc. to spełnienie obietnicy rządu PiS. PIT w pierwszym progu podatkowym, czyli dla wszystkich zarabiających poniżej 85 528 zł brutto rocznie wynosi 17 proc. zamiast jak dotychczas 18 procent. Wzrosły także koszty uzyskania przychodu, płacimy więc podatek PIT od niższej kwoty. Na obniżce podatku PIT zyskali także zamożniejsi. Mimo że przy wyższych dochodach niż 7127,30 zł na miesiąc, podatek PIT w dalszym ciągu wynosi 32 proc. - płaci się go według tej stawki tylko od dochodu przekraczającego 85 528 zł rocznie. W sumie więc podatek PIT do zapłacenia będzie niższy."

https://gloswielkopolski.pl/pit-obnizka-podatkow-pit-za-2019-z-18-do-17-proc-nizszy-pit-ile-zarobi-pracownik-na-zmianach-podatkowych-wyliczenia-stawki/ar/c3-14296567
shadow_xx
Co Ci zrobił Babisz, że się tak uaktywniłeś? Jakieś 20% komentarzy jest od Ciebie. Nie masz życia prywatnego, że tak aktywnie się udzielasz? Czy jesteś botem jak meryt?
henk54
Dobrze że obniżyli nawet o ten 1%, ale tu trzeba znacznie więcej. Każdy pracujący oddaje aż 40% ze swojej wypłaty na dzień dobry.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki