REKLAMA

Co zrobić, gdy policja zarekwiruje komputer?

2016-10-29 14:24
publikacja
2016-10-29 14:24

Policja ma prawo zarekwirować komputer użytkownikowi sieci, którego podejrzewa o popełnienie przestępstwa. Taka sytuacja może spotkać internautów, jeśli rozpowszechniają filmy czy inne utwory w internecie. Mogą to robić również nieświadomie, korzystając z takich programów, jak BitTorrent, opartych na protokole o identycznej nazwie i modelu komunikacji peer-two-peer.

Co zrobić, gdy policja zarekwiruje komputer? / YAY Foto

Osoba korzystająca z takiego oprogramowania nie tylko pobiera film, ale również go udostępnia, co jest przestępstwem. Jak podkreśla radca prawny Michał Wołoszański, konsekwencje za tego typu działanie zależą, od tego, czy zrobiliśmy to nieumyślnie - "wtedy może być orzeczona kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku." Inaczej będzie jeśli film był rozpowszechniany świadomie - wtedy grozi nam kara do dwóch lat więzienia. Najbardziej surowo karze się osoby, które nie tylko rozpowszechniają utwory w sieci, ale czerpią z tego tytułu zyski. "Jeśli uczynimy sobie z tego stałe źródło przychodu, to mamy nawet karę do 5 lat więzienia" - informuje Michał Wołoszański.

Prokuratura w trakcie postępowania namierza podejrzanych za pomocą adresu IP komputera. To wystarczy, żeby policja mogła zapukać do drzwi i poprosić o wydanie sprzętu na podstawie postanowienia lub zatrzymania, jeżeli ktoś odmówi dobrowolnego wydania. Część internautów obawia się, że tego rodzaju działania to w praktyce zabieranie sprzętu na długie miesiące nawet osobom niewinnym. Radca prawny Witold Chomiczewski z kancelarii Lubasz i Wspólnicy przyznaje, że w takich sprawach pomyłki mogą się zdarzyć. "Często jest tak, że listy adresów IP, które są przedstawiane w prokuraturze, nie są weryfikowane, to znaczy nie jest ustalane, w jaki sposób zostały one pozyskane." Zdaniem Witolda Chomiczewskiego, ważne jest sprawdzenie pod kątem niezawodności oprogramowania, które zostało wykorzystane w trakcie namierzania .

Prawnicy przekonują, że jeśli faktycznie jesteśmy niewinni, to nie pozostajemy bezbronni. Na zajęcie komputera przysługuje nam prawo złożenia zażalenia, czy wniosku o odszkodowanie za poniesione straty. Według radcy prawnego Michała Wołoszańskiego, warto wszystko dobrze dokumentować i zbierać rachunki, na przykład za zakup drugiego komputera. "Kiedy organy ścigania dojdą do wniosku, że nasz komputer nic nie zawierał, to w tym momencie jesteśmy uprawnieni do dochodzenia odszkodowania z tytułu bezprawnego zajęcia" - podkreślił prawnik.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Damian Kordykiewicz zapewnia, że śledczy starają się pracować w sposób najmniej uciążliwy dla podejrzanego. "Jeżeli się zdarzy, że sprzęt zostanie zabrany informatykom, czy grafikom komputerowym, to tego rodzaju przypadki zawsze są oceniane indywidualnie" - powiedział rzecznik. Dodał, że osoby, które wykorzystują sprzęt do pracy lub innych ważnych celów, powinny w momencie zatrzymania poinformować o tym funkcjonariuszy. Wtedy śledczy mogą wykonać kopię binarną samego dysku.

IAR/Dawid Grygorcewicz/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~hanna
Pamiętacie jak Tusk i PO na siłę chciało wprowadzić ACTA i cenzurę internetu po zaaresztowaniu gościa od "antykomor.pl" . Dzisiejsza władza wraca do starych pomysłów PO i Tuska.
~niepelnosprawny_org
jak przychodzi pan z nakazem na pewno, bez nakazu sadowego nie ma mowy, ani prawa, moze przekonać słownie...
~as
Łącze P2P oznacza: peer-to-peer! A to to już jest prawniczy hit: "poprosić o wydanie sprzętu na podstawie postanowienia lub zatrzymania". Co to znaczy??? Postanowienie prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania rzeczy - to jeszcze bym zrozumiał...
~jerzy
Jeżeli można zrobić kopię to dlaczego odbierać sprzęt?Dodatkowo właściciel nie ma nad nim kontroli.Nie chciał kiedyś współpracować a teraz znajdą na kompie film porno z dziećmi.
~Rooo
Przeciez prokuratura i policja nie wie co to IP. Biegli to tez zazwyczaj nieudacznicy bo ktory informatyk z wiedza chcial by sobie gitare tym zawracac jak moze zarobic 150 do 250 zl za godzine
~Zdzicho
Pamietam czasy gdy milicja rekwirowala samochody , za rozwozenie nielegalnej literatury .Historia zatoczyla kolo i jestesmy w punkcie wyjscia .
~tak_się_zastanawiam
Jakim trzeba być durniem żeby narażać się korzystając z sieci P2P?
~drit
Czyżby prokuraturze i psiarni aż tak się nudziło? (Przyjdzie taki czas że zeżrecie te swoje złote blachy.)
A gdzie domniemanie niewinności?
A gdzie podstawa prawna do umieszczania przez bandytów filmu -podpuchy na torrentach?
I tak małymi kroczkami historia zatacza koło - i po jaką cholerę pariasom było ruszać
Czyżby prokuraturze i psiarni aż tak się nudziło? (Przyjdzie taki czas że zeżrecie te swoje złote blachy.)
A gdzie domniemanie niewinności?
A gdzie podstawa prawna do umieszczania przez bandytów filmu -podpuchy na torrentach?
I tak małymi kroczkami historia zatacza koło - i po jaką cholerę pariasom było ruszać starą komunę?
Nic innego jak spiknąć się w necie poszkodowanym przez państwowych bandytów i złożyć pozew zbiorowy o odszkodowania.
~autor
nie bojcie sie prokuratorow i policji. To sa normalni ludzie zwykli pracownicy ktorzy nie stoja ponad prawem a jedynie moga robic to na co im prawo pozwala.
Pamietajcie ze kazdego mozecie pozwac za wszelkie niedogodnosci.

Czasy milicji czy rezimu tuska minely. Teraz kazdy sie boi bo jak pokazal stonoga wsadzic mozna kazdego.
~drit
@autor
Panu R.Klusce to napisz. Dostał On takie odszkodowania że Bogu dziękuje że nie odwiedził go w celi seryjny samobójca.
Państwo pseudo polskie to bandytyzm od fundamentu aż po dach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki