REKLAMA

Co dziesiąty Europejczyk jest niesolidnym dłużnikiem

2018-05-29 09:29
publikacja
2018-05-29 09:29

Ponad 10 proc. mieszkańców Unii Europejskiej miało w 2016 r. nieuregulowane w terminie zobowiązania, informuje Eurostat. W najgorszej sytuacji są Grecy – prawie połowa populacji ma zaległości z tytułu kredytów, czynszu lub zakupów ratalnych. Polska należy do państw, w których odsetek dłużników mieszkaniowych jest najniższy.

Polska znalazła się w gronie krajów, w których odsetek mieszkańców mających problemy z terminowym regulowaniem należności mieszkaniowych (rat kredytów hipotecznych i czynszu) jest najniższy w całej Europie. Jak wynika z danych za 2016 r. opublikowanych przez Eurostat,  zaledwie 1,3 proc. Polaków ma zaległości tego rodzaju. Taki sam wynik odnotowała Chorwacja, a niższy wskaźnik zanotowano tylko w Rumunii.

fot. Vincent Kessler / / FORUM

Pozycja Polski, Chorwacji i Rumunii po części wynika ze specyfiki lokalnych rynków, na których kredyty hipoteczne są stosunkowo mało popularne, a znacząca część populacji posiada nieobciążone nieruchomości lub nie opłaca rynkowych czynszów – wskazuje Eurostat.

Najpoważniejsze problemy ze spłatą zobowiązań mieszkaniowych mają Grecy. W 2016 r. 15,3 proc. populacji tego kraju miało zaległości w płatnościach związanych z użytkowaniem nieruchomości. Drugie miejsce należy do Cypru (8,6 proc.), a trzecie – do Hiszpanii i Francji (5,2 proc.).

fot. / / Eurostat

W porównaniu z 2008 r. odsetek obywateli obciążonych przeterminowanymi długami mieszkaniowymi w Polsce wzrósł ponad dwukrotnie. W Grecji wzrost był wyjątkowo dynamiczny – wskaźnik niemalże potroił się (z 5,5 proc. do 15,3 proc.)

Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie typy zobowiązań regulowanych okresowo (w tym rachunki za media, zakupy ratalne), Polska mieści się blisko europejskiej średniej – zaległości ma co dziesiąty mieszkaniec. Najbardziej solidnymi płatnikami są Niemcy (4,2 proc. ma opóźnienie) oraz Czesi (4,4 proc.).

Najbardziej powszechne kłopoty z płatnościami są w Grecji, gdzie niemal połowa populacji ma opóźnienia. W europejskiej czołówce pod tym względem znalazła się również Bułgaria (34,2 proc.) oraz Cypr i Chorwacja.

MK

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do_niczego
Co chwila na Bankierze można przeczytać że POLACY są najlepsi w czymś.Najlepsi w emigracji na zachód,najszybciej rozwijająca gospodarka UE,najtańsza siła robocza w UE,najmniej długów mają, najwięcej tanich UKRAIŃCÓW sprowadzają,jeden drugiego patrzy wydymać by tylko się dorobić przykład idzie od POLITYKÓW. Ale Co chwila na Bankierze można przeczytać że POLACY są najlepsi w czymś.Najlepsi w emigracji na zachód,najszybciej rozwijająca gospodarka UE,najtańsza siła robocza w UE,najmniej długów mają, najwięcej tanich UKRAIŃCÓW sprowadzają,jeden drugiego patrzy wydymać by tylko się dorobić przykład idzie od POLITYKÓW. Ale MEDIA piorą mózgi SPOŁECZEŃSTWU które ma myśleć że jest NAJ.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki