REKLAMA
BADANIE

Chiny skupują kluczowe nieruchomości w Wielkiej Brytanii

2023-01-28 12:44
publikacja
2023-01-28 12:44

Chiński państwowy fundusz inwestycyjny, poprzez sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych, jest właścicielem ponad kilkuset nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o magazyny i centra dystrybucji żywności - ujawnił w sobotę dziennik "The Guardian".

Chiny skupują kluczowe nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Chiny skupują kluczowe nieruchomości w Wielkiej Brytanii
fot. Andrew Linscott / / Shutterstock

Według przeprowadzonej przez "The Guardian" analizy rejestru nieruchomości będących w posiadaniu zagranicznych podmiotów, China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów, choć jak zaznacza gazeta, prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, bo część rejestrów jest niekompletna.

Dziennik wskazuje, że choć sam fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany, to dane z rejestrów rzucają nowe światło na skalę i charakter tych zakupów. Wynika z nich, że CIC, działając poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man, skoncentrował się na takich obiektach jak centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe i podobne, które są kluczowe dla łańcuchów dostaw. Wiele z tych wykupionych nieruchomości znajduje się w południowo-wschodniej oraz środkowej Anglii.

Konserwatywny poseł Iain Duncan Smith, szef parlamentarnego zespołu ds. Chin i zawzięty krytyk władz w Pekinie, powiedział, że niepokojące jest to, iż tak wiele z inwestycji było ukryte poprzez firmy zarejestrowane w jurysdykcjach, które pozwalają zachowywać w tajemnicy ich prawdziwych właścicieli. Porównał to z niedawną próbą przejęcia brytyjskiej firmy technologicznej Newport Wafer Fab, w którą miała zainwestować firma holenderska, ale okazało się, że jej właścicielem jest podmiot chiński. Ostatecznie brytyjski rząd zablokował transakcję ze względów bezpieczeństwa.

"Czasami trzeba cofnąć się o kilka ogniw, aby odkryć, kto faktycznie jest właścicielem firmy. Jeśli mogą kupić tak wiele - i to wszystko wygląda na ważne części łańcucha dostaw - to nasuwa się pytanie, dlaczego to robią. To sprawia, że musimy przeprowadzić audyt całkowitej kwoty chińskiego finansowania w kluczowych obszarach Wielkiej Brytanii, w tym na uniwersytetach, w sektorze technologicznym i łańcuchów dostaw. Jesteśmy zdecydowanie zbyt otwarci na interesy chińskich firm" - skomentował.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak się szacuje, CIC zarządza aktywami o wartości 1,2 biliona dolarów i jest pod tym względem trzecim największym państwowym funduszem inwestycyjnym na świecie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
monuz
Po prostu bogaci Chińczycy uciekają z kasa na zachód i tworzą sobie azyle, bo wiedzą, że w Chinach nie znają dnia gdy ktoś każe im łeb uciąć. To samo wcześniej robili rosyjscy oligarchowie z tego samego powodu (ci którzy się zapóźnili albo spadali ze schodów albo wylecieli przez okno).
and00
No, 580 mln funtów
robi wrażenie
tyle to kosztuje kilka ładnych domów na Kensingtonie
darius19
dyzurny z farmy "zoomek" nie wytlumaczyl dlaczego Chiny robia to po cichy i nie transparentnie? Jak swego czasu Gazprom u Niemcow. Niebezpieczny kraj. Przypomne ruskiemu, niech na globus spojrzy. Co jest na polnoc od Chin?
zoomek
Chiny muszą się pozbyć bilionów śmiecia który FED wydrukował/wyklikał. Dziwicie się?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki