Chiny ogłaszają nowy wyścig zbrojeń?

Próba konwencjonalnego pocisku manewrującego o zasięgu ponad 500 km, dokonana w niedzielę przez USA, doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń – ocenił we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang, wzywając Waszyngton do porzucenia „zimnowojennego myślenia”.

(fot. Bobby Yip / Reuters)

Była to pierwsza amerykańska próba pocisku o zasięgu większym niż 500 km od czasu wystąpienia USA z układu z Rosją o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, znanego jako traktat INF. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Według rzecznika chińskiej dyplomacji próba „w pełni pokazała, że prawdziwą przyczyną wystąpienia USA z traktatu była chęć uwolnienia się spod ograniczeń i rozwoju nowoczesnych rakiet w dążeniu do jednostronnej dominacji wojskowej”.

„Ten krok USA wywoła kolejną rundę wyścigu zbrojeń, doprowadzi do eskalacji sporów militarnych i wywrze poważny negatywny wpływ na bezpieczeństwo międzynarodowe i regionalne” - ocenił Geng na briefingu w Pekinie.

„Radzimy stronie amerykańskiej, aby porzuciła zimnowojenne myślenie i przestarzałą koncepcję gry o sumie zerowej oraz okazała wstrzemięźliwość w zbrojeniach” - dodał rzecznik chińskiego MSZ.

USA zarzucają Rosji, że nie przestrzegała traktatu INF i wbrew jego zapisom rozmieściła pociski manewrujące SSC-8 (w rosyjskiej nomenklaturze wojskowej – 9M729). Moskwa zaprzeczała tym oskarżeniom i sama również wycofała się z układu.

Urzędnicy w Waszyngtonie zwracali uwagę, że układ nie obejmował Chin, które mogły w związku z tym w nieskrępowany sposób budować własną potęgę rakietową. Pekin odrzuca możliwość wzięcia udziału w rozmowach dotyczących nowej wersji traktatu INF, który dotyczyłby również Chin.

USA oskarżają Chiny o "taktykę zastraszania" na Morzu Południowochińskim

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oskarżył we wtorek Chiny o stosowanie „taktyki zastraszania” na Morzu Południowochińskim, wodach bogatych w zasoby naturalne.

"Chiny ostatnio wzmogły wysiłki, aby zniechęcić inne kraje z tego regionu do wykorzystywania ich zasobów w Morzu Południowochińskim. To jest niepokojące" - napisał na Twitterze Bolton. Dodał, że "Stany Zjednoczone zdecydowanie opowiadają się po stronie tych, którzy sprzeciwiają się praktykom będących zagrożeniem dla pokoju w regionie”.

Agencja AFP wyjaśnia, że Chiny uzurpują sobie prawo do większości obszaru Morza Południowochińskiego. W kwestii tej spierają się z Wietnamem, Filipinami, Malezją i Brunei, które także mają dostęp do tego akwenu. Pekin oskarżany jest o nieprzestrzeganie szlaków morskich w tym rejonie, militaryzację Morza Południowochińskiego i tworzenie punktów wojskowych na tamtejszych wysepkach.

Obecnie Chiny okupują Wyspy Paracelskie, do których pretensje roszczą sobie również Wietnam i Tajwan. Także o Wyspy Spratly spór toczą cztery kraje - Chiny, Filipiny, Malezja i Brunei.

Wypowiedź Boltona to kolejny element słownych przepychanek USA i Chin, które od wielu miesięcy są w trakcie przeciągających się negocjacji handlowych, a ostatnio weszły w dyplomatyczny spór w kwestii Hongkongu. Dwa dni temu prezydent USA Donald Trump stwierdził, że obawia się powtórki wydarzeń z placu Tiananmen w 1989 roku, na co chińskie MSZ wezwało USA, by „zabrały z Hongkongu swoje czarne ręce”. 

Z Kantonu Andrzej Borowiak

zm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 po_co

Na zdjęciu tylu młodych chłopaków z agresją w oczach i czemu to ma służyć ? Zabiciu takiego samego chłopaka tylko urodzonego kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów dalej.

Faktycznie ludzkość posunęła się niesamowicie do przodu od czasów plemiennych.

! Odpowiedz
6 10 ajwaj

Pytanie za 1 bitkoina :)
Wymien odpowiednik Vietnamu, Libii, Syrii, Afganistanu, Iraku, Jugoslawii itd. spowodowane przez Chiny

! Odpowiedz
1 0 zenonn

Prawdziwy patryiota najpierw strzela do króla, prezesa, jenerała co kazał mu zabijać.
Jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka

! Odpowiedz
17 3 tindala

Jak to co wybuchło - wańka bo się opił gorzałką z prochem

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ajwaj

przeciwne regulaminowi
IQ bankier.pl > 69 (tabela)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iloraz_inteligencji

! Odpowiedz
50 34 ajwaj

Wyjscie z INF to kolejny strzal nie w kolano (bo postrzelane), ale wyzej kal-bojów
Rosja ma bron do której Jankesi dojda ca za 10 lat (byc moze)

A w/w morze to Morze Południowochińskie i jak nazwa wskazuje jest chnskie,
komu sie nie podoba, nie spróbuje je zabrac. Po gadac latami

! Odpowiedz
22 31 detektorjusia

Oj marzycielu :) czyżbyś pisał o tej ruskiej broni atomowej co wybucha przed startem na terenie kraju..? Może faktycznie za 10 lat USA dojdzie do tego poziomu.

! Odpowiedz
6 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 5 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil