REKLAMA

Chaos na brytyjskich lotniskach potrwa rok lub dłużej. Prognozuje szef Heathrow

2022-06-17 21:43
publikacja
2022-06-17 21:43
Chaos na brytyjskich lotniskach potrwa rok lub dłużej. Prognozuje szef Heathrow
Chaos na brytyjskich lotniskach potrwa rok lub dłużej. Prognozuje szef Heathrow
fot. HANNAH MCKAY / / Reuters

Przywrócenie normalnej sytuacji na lotniskach, które z powodu braków kadrowych nie są w stanie obsłużyć wszystkich zaplanowanych lotów, potrwa od 12 do 18 miesięcy - ocenił w piątek John Holland-Kaye, prezes największego brytyjskiego lotniska, londyńskiego Heathrow.

W rozmowie ze stacją Sky News odrzucił zarzut, że branża lotnicza nie poradziła sobie z powrotem do normalnego popytu po dwóch latach pandemii COVID-19.

"Nie powinniśmy być zaskoczeni wyzwaniami, przed jakimi stoi branża lotnicza. Przez dwa lata większość polityków i opinii publicznej wzywała do zamknięcia granic, co przyniosło druzgocące skutki. W całym sektorze zlikwidowano miejsca pracy dla bardzo wykwalifikowanych pracowników, co oznacza, że jako branża musimy ponownie zatrudnić pracowników i przeszkolić ich, aby byli w stanie obsługiwać pasażerów, a to wymaga czasu" - powiedział Holland-Kaye.

Podkreślił, że nie jest to problem tylko Wielkiej Brytanii. "W całej Europie przed pandemią 250 tys. osób było zatrudnionych jako obsługa naziemna. Dziś jest to około 120 tys., więc widać, jaka skala rekrutacji jest konieczna" - wskazał.

Braki kadrowe w służbach naziemnych lotnisk - w tym wśród pracowników zajmujących się obsługą bagaży, ochroną i sprzątaniem, jak również wśród załóg samolotów - są główną przyczyną trwających na wielu europejskich lotniskach protestów, czego efektem jest duża liczba odwoływanych i opóźnionych lotów.

"Potrzeba będzie od 12 do 18 miesięcy, aby branża odzyskała całą swoją przepustowość do poziomu sprzed pandemii, i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w całej Europie" - ocenił.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (4)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Trzeba jak najszybciej rozpętać nową plandemię. Wtedy ludzie znów nie będą latać bo wirus. Małpia ospa już stoi w blokach startowych. Może przyjdzie z pomocą tej branży?
jenak
Poskładam to do kupy.

Lewa ki strasznie nie lubią lotnisk, podróży ludzi, w ogóle turystyki. Nie lubią jeszcze wiele innych rzeczy, ale tych nie lubią pasjami.

Nie rok, czy dwa.

Nie będziemy latać i koniec. Nie można się daleko przemieszczać.

Ślad węglowy na Matuszce Ziemi się osadza.

To zbrodnia.
2kbb
Braki kadrowe widac w UK wszedzie. W budownictwie jest dramat. Stawki na niskim poziomie nie zapewniaja ludziom odpowiedniego poziomu dochodow przy wzrastajacych kosztach zycia. Wielka Brytania moim zdaniem jest nad przepascia. Wieloletnia polityka benefitow, utrzymywania bez pracy calych grup spolecznych zwykla korupcja na szczytach Braki kadrowe widac w UK wszedzie. W budownictwie jest dramat. Stawki na niskim poziomie nie zapewniaja ludziom odpowiedniego poziomu dochodow przy wzrastajacych kosztach zycia. Wielka Brytania moim zdaniem jest nad przepascia. Wieloletnia polityka benefitow, utrzymywania bez pracy calych grup spolecznych zwykla korupcja na szczytach wladzy i wyzszych stanowiskach a przede wszystkim Brewxit spowodowaly ze UK nie ma tanich pracownikow mieszkajacych w kilku na pokojach jak bylo standardem z Polakami po 2004. Dlatego Johnson na sile tak jezdzi na Ukraine bo chce znalezc nowy kraj jako ''dawce organow'' W ostatnich dniach i tygodniach widzimy spadki wartosci funta wobec PL i innych walut CEE. To jest bledne kolo bo Polakom zwykle nie oplaca sie juz przyjezdzac do UK i pracowac za 10-12 Funtow/godz przy obecnych kosztach utrzymania i zycia w UK...
jenak
Ale cię urabiają.

W Polsce dokładnie te same braki kadrowe.

A u mnie mnóstwo bezrobotnych, zrozpaczonych Polaków pojawia się codziennie i nie wie co dalej. Bo rachunki trza płacić.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki