REKLAMA
TYLKO U NAS

Ceny ropy w dół. Na rynkach obawy o wojnę handlową i Iran

2025-02-05 07:33
publikacja
2025-02-05 07:33

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po tym, jak Chiny nałożyły cła na amerykańskie towary, w tym ropę i skroplony gaz ziemny. W parze z obawami o wojnę handlową idzie też niepokój inwestorów o sankcje USA wobec Iranu - informują maklerzy.

Ceny ropy w dół. Na rynkach obawy o wojnę handlową i Iran
Ceny ropy w dół. Na rynkach obawy o wojnę handlową i Iran
fot. ALEXANDER MANZYUK / / Reuters

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 72,65 USD, niżej o 0,07 proc.

Brent na ICE na IV jest wyceniana po 76,05 USD za baryłkę, po zniżce o 0,20 proc.

W weekend prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.

Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc., oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin.

Na razie jest zawieszenie - na miesiąc - wprowadzenia ceł wobec Kanady i Meksyku.

Tymczasem Chiny nałożyły cła na szereg produktów z USA i ogłosiły dochodzenie ws. Google chwilę po tym, jak Donald Trump ogłosił nałożenie 10-procentowyh ceł na towary z Chin.

Władze w Pekinie nałożyły 15-procentowe cła m.in. na amerykański eksport ropy i skroplonego gazu ziemnego, a na amerykański sprzęt naftowy i rolniczy opłaty w wysokości 10 proc.

W parze o wojnę handlowa pomiędzy USA w Chinami idzie obawa inwestorów o sankcje USA wobec Iranu po tym, jak prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie o powrocie do polityki "maksymalnej presji" na Iran.

Trump powiedział, że dekret o sankcjach jest bardzo ostry wobec Iranu, ale dodał, że wolałby tego nie robić.

Choć tekst dokumentu nie jest jeszcze znany, polityka "maksymalnej presji" na Iran podczas pierwszej kadencji Donaldan Trumpa zakładała ostre sankcje przeciwko Teheranowi, w tym sankcje na obrót irańską ropą.

Trump powiedział, że nie chce być twardy wobec Iranu, ale musi, bo jest on zbyt blisko uzyskania broni jądrowej.

Amerykański prezydent wyraził jednak gotowość do rozmów z Teheranem i irańskimi przywódcami, lecz zaznaczył, że nie może pozwolić na pozyskanie broni jądrowej.

Prezydent odniósł się też m.in. do ceł nałożonych we wtorek na Chiny. Komentując chińskie cła odwetowe - m.in. na samochody, ropę naftową, gaz i węgiel - stwierdził, że to "w porządku".

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o tym, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem, Trump powiedział, że rozmowa odbędzie się "w odpowiednim czasie", ale zaznaczył, że "nie śpieszy się".

Analitycy wskazują, że ropa naftowa może szybko utracić wszystkie zyski, jakie zaliczyła od początku tego roku ze względu na obawy o globalny wzrost gospodarczy - w związku z cłami USA wobec partnerów handlowych.

Tymczasem w USA mocno rosną zapasy ropy - tak wynika z danych Amerykańskiego Instytut Paliw (API).

Zapasy tego surowca w USA zwiększyły się w ub. tygodniu o 5 mln baryłek - wyliczył API.

W hubie Cushing zapasy ropy były wyższe o 110 tys. baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły zaś w ub. tygodniu aż o 5,4 mln baryłek - podał API.

Maleją za to zapasy paliw destylowanych - o 7 mln baryłek - wynika z branzowego raportu API. (PAP Biznes)

aj/ pr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
_jasko
"Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 72,65 USD, niżej o 0,07 proc."

Pierwsze zdanie tytułu jest mocno na wyrost.

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki