REKLAMA

Mocne spadki cen paliw, ale tanio wciąż nie jest

Krzysztof Kolany2022-08-12 12:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-12 12:25
Mocne spadki cen paliw, ale tanio wciąż nie jest
Mocne spadki cen paliw, ale tanio wciąż nie jest
fot. Daniel Krason / / Shutterstock

Pierwsza połowa sierpnia przyniosła kontynuację lipcowych spadków cen na stacjach paliw. Przecena była zdecydowana, lecz w dalszym ciągu tankujemy drożej niż kiedykolwiek wcześniej przed marcem 2022 roku.

Mijający tydzień przyniósł zauważalne obniżki cen paliw w Polsce. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 6,78 zł/l i była o 22 gr/l niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Łącznie przez poprzednie cztery tygodnie paliwo to potaniało średnio o 99 gr/l i jest najtańsze od trzech miesięcy. Olej napędowy potaniał o 17 gr/l, osiągając przeciętną cenę 7,09 zł/l. Autogaz tankowano średnio po 3,25 zł/l, czyli o 5 gr/l taniej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Zatem mamy za sobą kolejny tydzień ulgi przy dystrybutorach. Po tym, jak tegoroczny sezon urlopowy rozpoczynaliśmy z paliwami drogimi jak nigdy wcześniej, od lipca ceny na pylonach systematycznie maleją i to w ostatnich dniach całkiem dynamicznie. Patrząc na spadające stawki, w rafineriach można oczekiwać dalszych przecen przy dystrybutorach. Na niektórych stacjach już są one widoczne. Przykładowo, we Wrocławiu można już zatankować Pb95 za mniej niż 6,60 zł.

Rosyjskie źródła drogich paliw

Nie zmienia to faktu, że wciąż jest horrendalnie drogo. Tak wysokich cen paliw w Polsce nie obserwowaliśmy nigdy wcześniej przed marcem 2022 roku. Jest też znacznie drożej niż rok temu, kiedy to również nie było już tanio. Benzyna jest średnio o 1,06 zł/ droższa niż w połowie sierpnia 2021 r., ON w rok podrożał o 1,67 zł/l, a LPG o 52 gr/l. W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę i zachodnich sankcji nałożonych na dostawy paliw z Rosji ceny na giełdach światowych osiągnęły nienotowane wcześniej poziomy.

Od połowy czerwca sytuacja na rynkach paliwowych zaczyna się normalizować. Na początku sierpnia notowania kontraktów na benzynę na nowojorskiej giełdzie towarowej powróciły do stanu z lutego. Niestety, część tego efektu została skonsumowana przez mocniejszego dolara, który obecnie jest o ok. 55 groszy droższy, niż był pół roku temu.

Ceny w hurcie najniższe od wiosny

Mimo to spadki cen na światowych rynkach dotarły także do cenników polskich rafinerii. 12 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 5 979 zł/m3, czyli po ok. 6,46 zł/l z uwzględnieniem 8% VAT-u. To najniższa stawka od końcówki kwietnia i o 22 gr/l niższa niż tydzień temu. Taka sytuacja pozwala oczekiwać dalszego, choć zapewne już nie tak dynamicznego, spadku cen detalicznych w nadchodzącym tygodniu.

W piątkowym cenniku Orlenu olej napędowy Ekodiesel oferowany był po 6 456 zł/m3, a więc po ok. 6,97 zł/l po dodaniu VAT-u. To najniższa cena od maja. To także o 10 gr/l mniej niż przed tygodniem i już o 99 gr/l mniej niż w połowie czerwca. Jednakże w przypadku ON jest mało prawdopodobne, abyśmy w najbliższych dniach zobaczyli ceny detaliczne z szóstką z przodu.

Warto też mieć na uwadze fakt, że ceny na stacjach paliw byłaby jeszcze wyższe, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która została przejściowo zredukowana z 23% do 8%. Przy 23-procentowym Vacie detaliczne ceny ON sięgałyby 8 zł/l, a Pb95 oscylowałyby w okolicy 7,5 zł/l.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny2
Cena benzyny jest wyższa niż w marcu. Wtedy było to 6,50 zł za litr. Ropa kosztowała 120$, a dolar był podobnej wartości co dzisiaj. Dziś ropa po 98$ a litr benzyny ok. 6,74 zł za litr. Jeśli wtedy na niej zarabiali, to dziś gola frajerów. No ale zysk Orlenu musi być wysoki. Ch*j z klientami.
jaho31
ceny wachy spadają szybciej od notowań Platformy Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
stawiam 18% w kolejnych wyborach
i zakończenie kariery gościa o mentalności lokaja na berlińskich salonach Tuska

nie_strajkuje
W Warszawie benzyna po 6,70zł/l.

ehud
Tymczasem ceny ropy w USA zmierzają do zaliczenia najmocniejszej zwyżki od kwietnia w ujęciu tygodniowym - jak wytłumaczą to ANALitycy?
ehud
Kto powiedział że ma być tanio w kraju bez zasobów ropy? Trocky vel. Bronstein?
bha odpowiada ehud
Lecz człeku swą nadpobudliwość non stop sapiąc za czyimiś plecami przypale bo to żałosny nawyk.
binokl
W końcu tytuł zawiera obiektywną wiadomość, nie mijająca się z prawdą. Noo :P
go_ral
moze ceny na stacjach nie najnizsze za to zyski Orlenu najwyzsze w historii
nie_strajkuje
I TVN nie powiedział Ci skąd się one wzięły? To nadal tkwij w nieświadomości.

Komentarz ekonomisty :(
Komentujesz nie znając zakresu działalności firmy - płytkie.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki