REKLAMA

Paliwa na wakacje drogie jak nigdy. Będzie taniej?

Krzysztof Kolany2022-06-24 11:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-24 11:30
Paliwa na wakacje drogie jak nigdy. Będzie taniej?
Paliwa na wakacje drogie jak nigdy. Będzie taniej?
fot. Agata Wojciechowska / / Bankier.pl

To będzie najdroższy sezon urlopowy na stacjach paliw. Pomimo korekty na rynku ropy naftowej ceny przy dystrybutorach utrzymały się blisko najwyższych poziomów w historii. Niemniej jednak w najbliższych dniach istnieje przestrzeń do kilkugroszowych obniżek.

Jest już w zasadzie przesądzone, że podczas tegorocznych wakacji będziemy tankować nominalnie najdroższe paliwo w historii. W wigilię sezonu urlopowego ogólnopolska średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Pb95 wynosiła 7,95 zł/l i była o grosz niższa niż tydzień temu – wynika z danych BM Reflex. Rzecz jasna to tylko średnia. Znajdziemy zarówno stacje, na których ceny przekraczają 8 zł/l, jak i takie, gdzie da się zatankować za ok. 7,85 zł.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Drugi tydzień z rzędu skokowego wzrostu cen doświadczyli posiadacze „:diesli”. Olej napędowy podrożał o kolejne 13 gr/l (czyli tyle samo co w poprzednim tygodniu) i kosztował przeciętnie 7,92 zł/l. O 3 gr/l obniżyła się za to średnia cena autogazu, która zeszła do poziomu 3,54 zł/l.


Po drakońskich podwyżkach z maja i czerwca detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz ON zatrzymały się tuż poniżej 8 zł/l. W przypadku benzyn są to najwyższe średnie stawki w historii. Natomiast olej napędowy droższy niż obecnie był tylko na początku marca, w kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Benzyna Pb95 jest obecnie o 2,50 zł/l droższa niż rok temu, a ON kosztuje o 2,55 zł/l więcej niż pod koniec czerwca 2021 r. Ceny autogazu przez ostatni rok wzrosły o 1,23 zł/l.

Lekka ulga na rynkach hurtowych

Rekordowo wysokie ceny paliw w Polsce są efektem ekstremalnie wysokich cen gotowych paliw obserwowanych na giełdach w Londynie czy Nowym Jorku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Skąd się biorą rekordowo wysokie ceny benzyny?”. Ale od połowy czerwca na rynkach światowych obserwujemy spadkową korektę.

Galon benzyny na giełdzie nowojorskiej potaniał z przeszło 4,32 USD do 3,66 USD. Niestety, bez większych zmian pozostały ceny oleju napędowego. Mocno spadły za to notowania ropy naftowej.  W przypadku ropy Brent mówimy o spadku ze 125 USD za baryłkę w połowie czerwca do nieco ponad 106 USD/bbl w piątek przed południem.

Odzwierciedleniem cen na giełdach światowych są ceny hurtowe w polskich rafineriach. 24 czerwca PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 7 115 zł/m3, czyli po ok. 7,68 zł/l z uwzględnieniem 8% VAT-u. To o 8 gr/l taniej niż tydzień temu i już o 44 gr/l mniej niż na początku czerwca, gdy ceny w hurcie były rekordowo wysokie. Taka sytuacja w najbliższych dniach daje szanse na obniżki detalicznych cen benzyny Pb95 w granicach 10 gr/l. Zresztą taką kilkugroszową korektę kilka dni temu publicznie zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nie będzie to jednak żadna „promocja” ze strony Orlenu, lecz reakcja na zmianę warunków rynkowych.

Dobrych wieści nie ma za to dla posiadaczy aut z silnikiem wysokoprężnym. W piątek płocka rafineria oferowała olej napędowy Ekodiesel po 7 274 zł/m3, czyli ok. 7,86 zł/l. To co prawda o 10 gr/l taniej niż tydzień temu, lecz wciąż jest to poziom raczej wykluczający istotne obniżki cen detalicznych w najbliższym czasie.

W perspektywie kolejnych tygodni i miesięcy wszystko zależy od sytuacji na globalnych rynkach paliwowych i walutowych. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się recesji w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, co w ostatnich dniach przełożyło się na spadek notowań ropy naftowych jednakże przy utrzymaniu bardzo wysokich cen gotowych paliw.

W polskich warunkach dodatkowo martwi nas słabość złotego oraz siła dolara amerykańskiego, co przekłada się na wyższe ceny paliw wyrażone w PLN. W piątek przed południem dolar kosztował prawie 4,47 zł – był więc wyceniany blisko najwyższych poziomów od 20 lat. Pamiętajmy też, że wchodzimy w okres urlopowych wyjazdów w Europie i Ameryce Północnej, co historycznie prowadziło do sezonowego wzrostu cen benzyny. Wzorzec historyczny jest tu taki, że paliwa średnio drożeją do 30. tygodnia roku, czyli mniej więcej do końca lipca.  

Warto też mieć świadomość, że sytuacja na stacjach paliw byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie lutowa obniżka stawki podatku VAT, która została przejściowo zredukowana z 23% do 8%. Przy 23-procentowym vacie detaliczne ceny oleju napędowego zbliżałyby się do 9 zł/l, a benzyna kosztowałaby ponad 8,75 zł/l.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
POZNAJ NOWE BMW X1

POZNAJ NOWE BMW X1

Komentarze (16)

dodaj komentarz
arces
W wakacje będą mieli największy zarobek, nie sądzę, żeby odpuścili. W tym roku jadę na urlop pociągiem, a na co dzień poruszam się po mieście elektryczną vespą. Zawsze to jakaś oszczędność w skali miesiąca.
koperytko
Mam pytanie do te.pej lemingozy. dlaczego ON i PB na BP kosztuje drożej niż na Orlenie ????
interstellar
W Smardzowie (okolice Oleśnicy) na BP paliwa kosztują mniej niż na sąsiednim Orlenie. Trzeba porównywać te same lokalizacje, bo stacje ponoszą różne opłaty za różne grunty.

To teraz ja zapytam: dlaczego pisowski Orlen w ostatnim kwartale (czyli tylko przez 3 miesiące) zarobił 2,8 MILIARDA zł? Muszą aż tak wydzierać pieniądze Polakom??
koperytko odpowiada interstellar
no i napisaleś poważny bląd. Orlen dziala w kilku krajach i np z samych Niemczech na paliwie zarobil tyle samo co w Polsce. Dodatkowa rzecz to produkcja chemi którą sprzedaje na rynkach światowych po cenach światowych, a także energi ktora sprzedaje na rynku w Polsce.
Interesowaales sie ile zarobiła BP w Polsce ?
interstellar odpowiada koperytko
Nie kłam. Orlen Deutschland (Niemcy) zarabia ułamek tego co Orlen w Polsce i można to sobie sprawdzić w raportach spółki za poszczególne lata.

Nie interesuje mnie zarobek BP, bo to jest komercyjna spółka nastawiona wyłącznie na zyski. A nie po to mamy państwowy Orlen, żeby z nas zdzierał, tylko żeby nam służył.
interstellar odpowiada (usunięty)
Powtórzyłeś kłamstwa i nic nowego nie dodałeś.
Podaj oficjalne linki do wartości Orlenu za "obecny okres" w Niemczech i Polsce to pogadamy.

Nie będzie linków to nie będzie dalszej rozmowy, bo szkoda mi czasu na dalsze odpowiadanie na kłamstwa.
alberto2020
Było 5,50 a jest 8. Obajtek obniży teraz na 7,70 i powie, że jest promocja
demeryt_69
Nie trzeba być ANALitykiem, żeby trybić wieloletnie trendy wzrostu cen paliw w okresie letnim - kolejna, dość żałosna wierszówka o niczym!
bha
Cóż... Są rynkowe preteksty, wymówki, jest okazja w zamęcie rynkowym do wzrostu jak w kalejdoskopie obłędu bez umiaru cen surowców, walut, rosnącej inflacji etc. - to doją wszyscy wszędzie gdzie się da do bólu i ile się tylko da i uda udając przy tym nie bez celu,, jarząbka''. Obłudna nienasyconą zachłanność do potęgi N.Cóż... Są rynkowe preteksty, wymówki, jest okazja w zamęcie rynkowym do wzrostu jak w kalejdoskopie obłędu bez umiaru cen surowców, walut, rosnącej inflacji etc. - to doją wszyscy wszędzie gdzie się da do bólu i ile się tylko da i uda udając przy tym nie bez celu,, jarząbka''. Obłudna nienasyconą zachłanność do potęgi N. Brak więcej słów na ten krótkowidzący amok.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki