REKLAMA

Captor Therapeutics ogłosił nowe cele molekularne oraz postępy w projektach badawczych

2023-03-28 07:28
publikacja
2023-03-28 07:28

Captor Therapeutics ujawnił cele molekularne oraz wyniki badań wspierających dalszy rozwój programów CT-01, CT-02 oraz CT-05 - podała spółka w komunikacie.

Captor Therapeutics ogłosił nowe cele molekularne oraz postępy w projektach badawczych
Captor Therapeutics ogłosił nowe cele molekularne oraz postępy w projektach badawczych
/ Captor Therapeutics

W projekcie CT-01, w ramach wcześniejszych badań spółka ogłosiła dwa cele molekularne: białka GSPT1 i SALL4, a obecnie wskazany został trzeci.

Jak podano, kandydat na lek, CPT-6281, skutecznie degraduje również białko NEK7, zapewniając w ten sposób unikalny profil degradacji trzech białek i został opracowany jako pro-lek aktywowany przez enzym obecny w podwyższonych ilościach w stanach zapalnych w wątrobie, płucach i niektórych nowotworach przewodu pokarmowego, co daje dodatkowe potencjalne korzyści w leczeniu nowotworów tych narządów, a także zwiększa okno terapeutyczne dla kandydata na lek. W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych w kierunku raka wątrobowokomórkowego (HCC).

Z kolei celem projektu CT-02 jest selektywna degradacja białka NEK7, która znajdzie istotne zastosowanie w leczeniu kilku chorób autoimmunologicznych.

"Przeprowadzone przez nas badania wykazały wiele przełomowych wyników związanych z NEK7 w projekcie CT-01 oraz CT-02. Przede wszystkim mamy potwierdzenie skutecznej jego degradacji w układach in vitro i ex vivo. Dodatkowo potwierdziliśmy, że jego degradacja jest skorelowana z odpowiedzią zapalną w układach in vitro. Co jednak najważniejsze zidentyfikowaliśmy drugą serię związków chemicznych zdolnych do pokonywania bariery krew-mózg, co umożliwi dalszy rozwój cząsteczek w obszarze chorób neurodegeneracyjnych" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Michał Walczak, Chief Science Officer i członek zarządu spółki.

W ramach CT-05 celem molekularnym jest białko PKC? (PKC theta).

"W projekcie tym związki małocząsteczkowe indukujące selektywną degradację PKC? mogą być wykorzystane w terapii szeregu zarówno chorób autoimmunologicznych, jak i onkologicznych. Degradacja kinazy PKC? stanowi wysoką wartość terapeutyczną, a dotychczasowe podejście oparte o klasyczne inhibitory, cechowało się dobrą efektywnością u pacjentów, ale równocześnie licznymi skutkami ubocznymi wynikającymi z hamowania innych izoform białka PKC, a także innych, niezidentyfikowanych celów molekularnych. Zastosowanie celowanej degradacji PKC? pozwala uniknąć tych ograniczeń" - napisano.

"Zastosowanie technologii TPD, a szczególnie użycie degraderów bifunkcjonalnych, umożliwiło opracowanie cząsteczek o najwyższej selektywności w klasie. Jest to szczególnie obiecujące, zwłaszcza że cel cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego, o czym może świadczyć na przykład niedawna transakcja dotycząca udzielenia licencji inhibitora tego białka firmie BMS przez Exscientia" - dodał prezes Tom Shepherd.

Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem leków opartych o celowaną degradację białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD). (PAP Biznes)

doa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki