Broker FXGM na liście ostrzeżeń KNF

Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znalazł się kolejny broker forex. Oskarżane o działalność niezgodną z prawem Depaho to cypryjska spółka, znana w Polsce pod marką FXGM.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

W piątek 15 marca na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisany został nowy podmiot: Depaho Ltd (działający pod marką FXGM). Podejrzenia dotyczą możliwego popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, co oznacza wykonywanie działalności maklerskiej w zakresie doradztwa inwestycyjnego bez zezwolenia KNF. Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Spółka Depaho podlega regulacjom cypryjskiego organu nadzoru (CySEC), a w Polsce jest znana pod marką FXGM (pl.fxgm.com). Jak sama nazwa platformy wskazuje, głównym obszarem działalności jest oferowanie handlu na rynku walutowym. W ofercie znajdują się jednak również m.in. instrumenty na towary czy kontrakty CFD na akcje.

„Jeżeli jesteś nowy na naszej platformie, twoich 10 pierwszych transakcji jest chronionych. Jeśli stracisz na pierwszych 10 transakcjach, otrzymasz zwrot pieniędzy, a jeśli wygrasz, zachowujesz zyski!” – tak brzmi jeden z chwytów marketingowych spółki. Doświadczenie pokazuje, że do tego typu inwestycji „bez ryzyka” należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Za jedną z szokujących praktyk stosowanych przez FXGM można uznać naliczanie 100 USD opłaty miesięcznej w przypadku braku aktywności handlowej klienta przez okres trzech miesięcy. Gdy ktoś zatem otworzy tam konto i o nim zapomni lub na nieco dłuższy czas przestanie z niego korzystać, to może go to bardzo słono kosztować.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia, wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,06% 3,9257
2020-02-28 10:44:00
EUR/PLN 0,35% 4,3366
2020-02-28 10:44:00
EUR/USD 0,41% 1,1047
2020-02-28 10:44:00
CHF/PLN 0,55% 4,0773
2020-02-28 10:44:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil