REKLAMA
WEBINAR

Brak odcięcia dywidendy z kursu akcji PKO BP

Marcin Dziadkowiak2016-09-29 09:53zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2016-09-29 09:53

Akcje PKO BP powinny być dziś notowane bez dywidendy. Jednak ze względu na warunkowy charakter wypłaty dywidendy, zarząd GPW opublikował w środę wieczorem uchwałę, zgodnie z którą kurs akcji PKO BP nie zostanie w czwartek obniżony o wartość dywidendy.

Na czerwcowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy została podjęta uchwała o warunkowej wypłacie dywidendy. Akcjonariusze banku zdecydowali, że dywidenda w wysokości 1 zł na akcję zostanie wypłacona, ale tylko jeśli nie spełnią się łącznie dwa warunki.

Jeden warunek odnosi się do sytuacji, jak mówi uchwała, kiedy „PKO Bank Polski S.A. nie przejmie kontroli nad bankiem lub innym podmiotem sektora finansowego przez bezpośrednie lub pośrednie nabycie pakietu akcji ani nie nabędzie uprawnienia i nie zaciągnie obowiązku takiego przejęcia kontroli”.

fot. Underworld / / YAY Foto

Drugi z warunków zastrzega możliwość wypłaty dywidendy, o ile „nie nastąpią zmiany regulacyjne lub zmiany zaleceń nadzorczych wpływające na wymogi w zakresie funduszy własnych PKO Banku Polskiego S.A., które – według poziomu wskaźników adekwatności kapitałowej ujętych w sprawozdaniu finansowym PKO Banku Polskiego S.A. za 3. kwartał 2016 r. – spowodowałoby brak możliwości wypłaty dywidendy w zgodzie z wymaganiami regulacyjnymi i zaleceniami nadzorczymi”.

Mówiąc prostszym językiem, dywidenda zostanie wypłacona, jeśli PKO BP nie kupi innej firmy, lub nie będzie zmuszone przez KNF do utrzymania wyższych kapitałów.

Reklama

Uchwałę w sprawie stwierdzenia warunków wypłaty dywidendy lub jej braku musi podjąć zarząd banku najpóźniej w dniu 9 grudnia. Dzień nabycia praw do dywidendy został jednak wyznaczony na 30 września. To o tyle istotne, że zwykle wartość wypłacanej dywidendy jest odcinana od kursu akcji (kurs jest obniżany) dwa dni robocze przed datą nabycia praw. Dlatego dwa dni wcześniej, ponieważ rozliczanie transakcji akcjami przez KDPW następuje w trybie D+2. Szczegółowo jest to wyjaśnione w naszym zestawieniu dywidend.

Ze względu na tę nietypową sytuację zarząd GPW zdecydował we wczorajszej uchwale, że 29 września nie nastąpi odcięcie dywidendy od kursu akcji PKO BP. Zatem kurs odniesienia akcji banku nie zostanie skorygowany w dół o 1 zł, nie będzie także korekty (przeliczenia parametrów) indeksów, do których należy PKO BP. Jak dowiedzieliśmy się na GPW, w takiej sytuacji wszystko pozostawia się rynkowi i odcięcie dywidendy, nawet jeśli spółka zdecydowałaby o jej wypłacie już dzisiaj, nie nastąpi.

Samo odcięcie dywidendy jest to oczywiście tylko czynność techniczna, dla inwestora posiadającego akcje PKO BP nic się nie zmienia. Inwestorzy posiadający akcje PKO BP w dniu wczorajszym nabyli prawa do dywidendy, i otrzymają ją, o ile oczywiście zostanie ona wypłacona. 

Sporo wskazuje na to, że dywidendy z PKO BP faktycznie nie będzie. Bank podał bowiem 21 września, że otrzymał wyłączność negocjacyjną na zakup spółki Raiffeisen-Leasing Polska SA. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, brak będzie przesłanek do wypłaty dywidendy. Oczywiście na dzień dzisiejszy nie jest to do końca przesądzone. Sytuacja wyjaśni się najpóźniej 9 grudnia, o czym bank jest zobowiązany poinformować w komunikacie ESPI.

PKO BP pokazuje, jak nie dzielić się zyskiem

PKO BP jeszcze do niedawna można było zaliczyć do grona czołowych spółek dywidendowych. Teraz jednak bank w kwestii dzielenia się zyskiem może uchodzić za świetny przykład złych praktyk.

Ustalając dzień przyznania prawa do dywidendy na 30 września, warto by do 30 września kwestia warunkowości była już rozstrzygnięta. Zgodnie z postanowieniami WZA rozstrzygnie się ona jednak dopiero 8 grudnia. Pojawia się więc pytanie: po co PKO BP tak się z przyznaniem praw do dywidendy śpieszyło? Przecież nic nie stało na przeszkodzie, by - jako że sytuacja jest wyjątkowa - uczynić to później i oszczędzić wszystkim całego zamieszania z prawami widmo. Szczególnie, że na zaskakujące dywidendowe posunięcia spółek Skarbu Państwa inwestorzy są w ostatnim czasie szczególnie wyczuleni.

Ciekawa jest również postawa giełdy, która w takiej sytuacji kwestię wyceny akcji pozostawiła rynkowi. Skoro teraz sprawę tę można było pozostawić rynkowi, to czemu nie czynić tak zawsze? Jeden z argumentów za technicznym odcinaniem dywidendy mówi, że unika się w ten sposób gwałtownych spadków w dniu dywidendy. Warto jednak pamiętać, że spadki te i tak są widoczne na historycznych danych dotyczących spółki, a także na indeksach takich jak np. WIG20.

Adam Torchała
Redaktor
Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~kika
wstyd i hańba obiecanki były,ale się zbyły :(
~Lisek
No i dlatego jutro ten badziew sprzedam! Mam te akcje od początku i gdybym to wiedział,co teraz,to bym tego nigdy nie kupił! Tak kombinują ,tak kretaczą,żeby tylko sobie kasę napchać!
~Miś704
Ja też, zainwestowałem bo mieli wypłacać coroczną dewidendę, a oni jak cwani oszuści i złodzieje, moje pieniądze niby gdzieś zainwestowali, a gdzie dodatkowe akcje z tego tytułu dla mnie, więcej mnie nie nabiorą giełdowi złodzieje, grupa cwaniaków się pasie, a akcjonariusze bulą...
~d3
Dzien w dzień cudofixing na kontraktach. Dzisiaj to już skandal. Banda Misiewczów, która tylko w gębie mocna a rządząc od roku nie jest w stanie złapać żadnego z tych bandziorów, którzy manipuluja rynkiem.
~c2h2
Dlatego WIG 20 ma wartość dzisiaj 1720 pkt a nie 2500 jak w maju ub roku spółki nie zachęcają do kupna bo nie ma pieniędzy na dywidendy a sytuacja kadrowa jest niepewna i nie wiadomo co akcjonariusz większościowy wymyśli. Idziemy na minimum roczne1640 pkt. może wtedy trochę odbije
~Pieniacz
Redaktor nie chodził na Logikę
"jeśli nie spełnią się łącznie dwa warunki" - czyli w logice warunek 1 i warunek 2 - a później pisze
"jeśli PKO BP nie kupi innej firmy, lub nie będzie zmuszone przez KNF do utrzymania wyższych kapitałów" - czyli w logice warunek 1 lub warunek 2
Ns studiach dostałbym pałę...
~Gregypegy
Faktycznie dostałbyś pałę za "swoje" rozważania nie mające z logiką nic wspólnego.
Nie wiem, czy redaktor chodził na logikę, ale Ty na pewno nie. W użytej formule chodzi o negację: nieprawda, że warunek 1 i warunek 2 co jest równe: nieprawda, że warunek 1 lub nieprawda, że warunek 2. Redaktor napisał więc prawidłowo
Faktycznie dostałbyś pałę za "swoje" rozważania nie mające z logiką nic wspólnego.
Nie wiem, czy redaktor chodził na logikę, ale Ty na pewno nie. W użytej formule chodzi o negację: nieprawda, że warunek 1 i warunek 2 co jest równe: nieprawda, że warunek 1 lub nieprawda, że warunek 2. Redaktor napisał więc prawidłowo (być może intuicyjnie), a Ty kolego zakończyłeś cyba edukację na podstawówce, bo w gimnazjach już chyba tego uczą.
~WAGA odpowiada ~Gregypegy
Nikt nie chodził z Was do szkoły nawet średniej, bo nie znacie logiki. łącznik i mówi, że jedno i drugie, a łącznik lub mówi, że jedno albo drugie. Jeden z Was ma tylko racje, ale który? A który z Was jest żydem?
~lalala
chyba patro dostanie najwieksza

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki