Bloomberg: Pompeo niechętnie przyznał, że Rosja chciała pomóc Trumpowi

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który w środę wystąpił przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, przyznał - jak pisze Bloomberg - niechętnie, że Rosja chciała pomóc Donaldowi Trumpowi wygrać wybory prezydenckie w 2016 roku.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Pompeo - pytany o to przez kongresmenów z komisji spraw zagranicznych - przyznał, że popiera ustalenia trzech agencji wywiadowczych - CIA, FBI i NSA - zawarte w opublikowanym przez nie w styczniu 2017 roku raporcie, dotyczące ingerencji Rosji w wybory.

Według raportu celem tych zabiegów Rosjan było zwiększenie szans Trumpa na wygranie, czemu służyły między innymi ataki na kandydatkę Demokratów w tym wyścigu Hillary Clinton.

Sekretarz stanu potwierdził, że zgadza się z takimi ustaleniami, zastrzegł jedynie, że pośród wniosków agencji wywiadowczych teza, iż prezydent Władimir Putin chciał pomóc Trumpowi, "była w najmniejszym stopniu potwierdzona".

Raport "dostarcza trudnych dylematów doradcom prezydenta ds. bezpieczeństwa, którzy starają się zachować lojalność wobec wywiadu, chociaż prezydent często dezawuuje toczące się śledztwo prokuratora specjalnego Roberta Muellera w sprawie Russiagate i nazywa je +polowaniem na czarownice+ oraz twierdzi, że Rosjanie tak naprawdę chcieli pomóc Clinton" - komentuje Bloomberg.

Na początku trwającego ponad trzy godziny wystąpienia przed komisją Pompeo w swym expose powiedział, że administracja Trumpa podejmie "stosowne środki zaradcze", aby skutecznie walczyć z "kontynuowanymi (przez Rosję) wysiłkami", które mają pozwolić jej wpłynąć na listopadowe wybory cząstkowe (midterm).

Przyznał, że USA jak dotąd nie zdołały opracować "efektywnych (metod) odstraszania", które powstrzymałyby Rosjan.

Środowe wystąpienie Pompeo przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów to jego pierwsza prezentacja w Kongresie od objęcia przez niego - pod koniec kwietnia - funkcji szefa amerykańskiej dyplomacji. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 heldbaum

Ajawaj! Pobudka! Budzimy się i do klawiatury! Dawaj!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil