Biometria finger vein trafi na smartfony. Odcięty palec nie pomoże

analityk Bankier.pl

Pod terminem finger vein kryje się technologia wykorzystująca biometrię układu naczyń krwionośnych w palcu. Do tej pory mogliśmy się z nią spotkać na przykład w bankomatach. Wkrótce rozwiązanie to trafi na smartfony.

Technologię finger vein opracowała firma Hitachi. Jest to jedno z najbardziej skutecznych zabezpieczeń biometrycznych. Wykorzystuje bowiem układ naczyń krwionośnych w palcu, a nie sam odcisk palca. Każdy z nas posiada unikalny układ naczyń krwionośnych (nawet bliźniacy), którego nie da się podrobić. Nie da się też dokonać autoryzacji odciętym palcem, bo nie krąży w nim krew.

TouchID zastosowany przez Apple spopularyzował globalnie zastosowanie biometrii.
TouchID zastosowany przez Apple spopularyzował globalnie zastosowanie biometrii. (apple.com)

Technologia finger vein znalazła masowe zastosowanie w Japonii. Korzysta z niej ponad 200 banków i jest ona umieszczona w kilkudziesięciu tysiącach bankomatów. Jest obecna także w Polsce – gównie w sektorze banków spółdzielczych. W Polsce korzysta z niej ponad 28 banków. Na co dzień korzysta z niej ponad 35 tys. klientów banku BPS na samym Podkarpaciu.

Finger vein dla smartfonów

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, należy zarejestrować w placówce banku swoje dane biometryczne. Później za pomocą palca można autoryzować swoją tożsamość w placówce czy dokonywać wypłaty bez karty z bankomatu, który obsługuje taką technologię. Na rynku dostępne jest też konkurencyjne rozwiązanie biometryczne – technologia palm vein firmy Fujitsu. W tym przypadku odczytywany jest układ naczyń krwionośnych w całej dłoni.

Do tej pory biometria finger vein znajdowała zastosowanie głównie w czytnikach zainstalowanych w placówkach i w bankomatach. Firma Hitachi chce ją jednak udostępnić dla smartfonów. - Rozwiązanie wykorzystuje kamerę wbudowaną w smartfonie. Nie ma potrzeby korzystania z dedykowanego czytnika. W celu zapewniania odpowiedniego poziomu dokładności i bezpieczeństwa odczytywane są dane biometryczne z 4 palców na raz – tłumaczy w rozmowie z PRNews.pl Tadeusz Woszczyński, Country Manager w Hitachi. 

Rozwiązanie będzie alternatywą na przykład dla tradycyjnych metod logowania do aplikacji mobilnych banków. Ponieważ technologia wykorzystuje standardowy aparat wbudowany w telefonie, nie będzie też konieczna wymiana aparatu. - Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku. TouchID zastosowany przez Apple spopularyzował globalnie zastosowanie biometrii. Jak widać jednak zostaje on wycofywany z najnowszej wersji smartfona. Nasze rozwiązanie ma być uniwersalne i niezależne od producenta telefonu, jak również dużo bezpieczniejsze od innych rozwiązań biometrycznych w telefonach, takich jak biometria odcisku palca, twarzy czy też tęczówki oka – dodaje Woszczyński.

Firma przygotowuje się do udostępnienia technologii dla masowego odbiorcy. - Rozwiązanie wzbudza ogromne zapotrzebowanie na całym świecie. W Polsce mamy już klientów którzy zadeklarowali natychmiastowe wdrożenie tej technologii, jak tylko będzie dostępna – mówi Tadeusz Woszczyński.

Więcej o biometrii finger vein w dzisiejszym materiale PRNews.pl.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne