REKLAMA

Biedroń: Nie stać nas na to, żeby utrzymywać bogaty i rozdmuchany Kościół katolicki

2020-12-07 12:34
publikacja
2020-12-07 12:34
Biedroń: Nie stać nas na to, żeby utrzymywać bogaty i rozdmuchany Kościół katolicki
Biedroń: Nie stać nas na to, żeby utrzymywać bogaty i rozdmuchany Kościół katolicki
/ Parlament Europejski

Nie stać nas na to, żeby utrzymywać bogaty i rozdmuchany Kościół katolicki - mówił w poniedziałek lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń. Polityk zapowiedział, że Lewica będzie się domagać, aby nie zatrudniano w szpitalach kapelanów. Ponadto domaga się debaty w Sejmie ws. finansowania Kościoła.

Podczas konferencji Wiosny w Sejmie jej lider odnosił się do relacji państwo-kościół. "Kiedy Polki i Polacy w obawie przed koronawirusem przestrzegają różnego rodzaju obostrzeń, kiedy na masową skalę tracą pracę, kiedy ten lockdown ogólnopolski doprowadził do tego, że wszyscy boimy się o bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe naszego jutra, Kościół katolicki nie płaci za to żadnej ceny" - ocenił polityk i dodał, że "przyszła najwyższa pora, żeby uporządkować te relacje".

"Lewica i Wiosna uruchamia ogólnopolską akcję, w ramach której będziemy oczekiwali, że państwo polskie wbrew prawu nie będzie więcej już zatrudniało kapelanów w instytucjach opieki zdrowotnej" - poinformował.

Biedroń mówił też, że w większości szpitali kapelani są zatrudniani albo na umowę o pracę, albo na umowę zlecenie. "Kosztują nas każdego roku co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych" - podkreślił i dodał, że "pora z tym skończyć".

Ocenił też, że środki, które w ten sposób można zaoszczędzić, można przeznaczyć na opiekę zdrowotną, podwyżki dla pielęgniarek i lekarzy, czy na zakup sprzętu dla szpitali.

"Nie stać nas na to, żeby utrzymywać bogaty, rozdmuchany Kościół katolicki. Kościół, którego hierarchowie kryją pedofilię, którego hierarchowie nie znają umiaru finansowego" - mówił.

Biedroń przypomniał, że klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy o opodatkowaniu Kościoła katolickiego. "Tak, żeby księża, którzy nie płacą sprawiedliwie podatków, w końcu i nareszcie zaczęli te podatki płacić" - mówił. "Jako Lewica w najbliższych dniach będziemy się domagać, żeby w sprawie finansowania Kościoła katolickiego odbyła się także debata w parlamencie" - dodał i podkreślił, że domaga się nadania projektowi jego ugrupowania numeru druku sejmowego.

"Jeżeli mamy mieć budżet, który ma być sprawiedliwy dla wszystkich, najwyższa pora, żeby ta sprawiedliwości się gnała także biskupów, księży - tych, którzy nie płacą dziś w Polsce sprawiedliwie podatków" - mówił.

Poselski projekt Ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz zniesieniu ich przywilejów finansowych został złożony w czerwcu tego roku. Dotyczy określenia zasad ewidencjonowania, przekazywania i upubliczniania informacji o przychodach uzyskiwanych przez kościoły, związki wyznaniowe i inne kościelne osoby prawne oraz ograniczenia części zwolnień podatkowych i innego rodzaju przywilejów.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lelo1949
Z tym rozdmuchaniem to przesadził
nanader1
Nagłówek to jedno wielkie kłamstwo. Aż dziw, że jeszcze nikt nie pozwał Biedronia za jego oszczerstwa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki