REKLAMA

Bezpłatny odcinek A4 między Katowicami a Krakowem? Minister zabrał głos

2022-12-08 20:27
publikacja
2022-12-08 20:27

W 2027 r. kończy się koncesja na odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem; chcielibyśmy, by ten odcinek był bezpłatny dla kierowców - przekazał w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada rozbudowę tej trasy o dodatkowy pas ruchu.

Bezpłatny odcinek A4 między Katowicami a Krakowem? Minister zabrał głos
Bezpłatny odcinek A4 między Katowicami a Krakowem? Minister zabrał głos
/ Stalexport Autostrada Małopolska

Szef resortu infrastruktury, który był w czwartek gościem Polsat News na pytanie, czy rząd chce wprowadzić dodatkowe opłaty na istniejących autostradach, zapewnił że nie ma takich planów.

"Na tych istniejących autostradach nie ma takich planów. Przypomnę, że opłatami zajmuje się Minister Finansów. Często zwolnienie z opłat umożliwia przeniesienie dużej części ruchu na odcinek autostrady z dróg równoległych" - powiedział Adamczyk.

Dodał, że ma nadzieję, iż opłaty zostaną zniesione na odcinku autostrady A4 miedzy Katowicami a Krakowem. Przypomniał, że koncesja na użytkowanie tej autostrady kończy się w 2027 roku.

"Jestem przekonany (...), że autostrada ta stanie się na powrót autostradą zarządzaną przez GDDKiA i chcielibyśmy bardzo, aby ten odcinek między Katowicami a Krakowem, był odcinkiem autostrady bezpłatnej" - powiedział.

Szef resortu infrastruktury dodał, że planowana jest rozbudowa tej trasy o dodatkowy pas ruchu w każdą stronę. "To by pozwoliło skumulować ruch, zebrać go z dróg równoległych (do A4 - PAP) gdzie są olbrzymie problemy komunikacyjne" - wskazał.

Koncesjonariuszem autostrady jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). W lipcu br. podniesiono stawki za przejazd odcinkiem Katowice-Kraków z 24 do 26 zł dla samochodów osobowych. Dla samochodów ciężarowych ceny wzrosły z 70 zł do 80 zł. Z decyzją koncesjonariusza nie zgadzała się GDDKiA. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
przedsiebiorca30
Nawet w temacie drogowym widać wielu obrońców polityki PiS :). Może to tylko trolle, ale nawet oni bronią niemożliwego do obrony. Już widać wzmożony ruch pracowników poszukujących pracy. Kryzys, a w zasadzie recesja nadciąga i dobrobyt i bajzel po tek ekipie dosięgnie przede wszystkim tych najwierniejszych choć nie spodziewam się Nawet w temacie drogowym widać wielu obrońców polityki PiS :). Może to tylko trolle, ale nawet oni bronią niemożliwego do obrony. Już widać wzmożony ruch pracowników poszukujących pracy. Kryzys, a w zasadzie recesja nadciąga i dobrobyt i bajzel po tek ekipie dosięgnie przede wszystkim tych najwierniejszych choć nie spodziewam się po takich refleksji. Przynajmniej niech oni głównie zapłacą za te przeszło 7 lat ekscesów.
pozhoga
Tylko 26 zł za Kraków-Katowice? To tanio - obecni obrońcy demokracji i tej, no, praworządności przed kaczyzmem uszczęśliwili onegdaj Poznań najdroższą autostradą nowoczesnej Europy: 26 zł to kosztuje tu 50 km. Umowa jest bardziej tajna niż ta z Gazpromem swego czasu podpisana przez tą samą klikę. Dzisiaj ta klika nagania na wprowadzenie Tylko 26 zł za Kraków-Katowice? To tanio - obecni obrońcy demokracji i tej, no, praworządności przed kaczyzmem uszczęśliwili onegdaj Poznań najdroższą autostradą nowoczesnej Europy: 26 zł to kosztuje tu 50 km. Umowa jest bardziej tajna niż ta z Gazpromem swego czasu podpisana przez tą samą klikę. Dzisiaj ta klika nagania na wprowadzenie w Bulandzie ojro i ma łącznie ze 40% poparcia - strach się bać.
arzab
Nie kto inny tylko PiS-owcy w kampanii wyborczej w 2014r obiecywali odtajnienie umowy ze Stalexportem. Co im przeszkodziło, co było tak ważne, że woleli zrobić z gęby dude niż dotrzymać słowa ? Może wysokość danin zbieranych z tej umowy przez państwo ?
prawnuk
nieczęsto tam jadę. widac, że "płatność" nie idzie w parze z poziomem. Jest to jeden z najgorszych odcinków autostradowych.
ALE mamy problem i PAŃSTWO musi podjąć teraz jedną z 3 decyzji:
1. rozbudowa odcinka Kraków - Katowice drogą Olkuską na poziomie zbliżonym do ekspresowego.
2. dogadanie sie z konesjonariuszem
nieczęsto tam jadę. widac, że "płatność" nie idzie w parze z poziomem. Jest to jeden z najgorszych odcinków autostradowych.
ALE mamy problem i PAŃSTWO musi podjąć teraz jedną z 3 decyzji:
1. rozbudowa odcinka Kraków - Katowice drogą Olkuską na poziomie zbliżonym do ekspresowego.
2. dogadanie sie z konesjonariuszem i budowa 3 pasa
3. dogadanie się z koncesjonariuszem i realizowanie wszystkich prac remontowo-budowlantch, z dopłatą państwa z uwzględnieniem 3 pasa.

bo jesli ceny spadną z 13 zł na 2,5 zł (czyli tyle co Gliwice - Wrocław), to będzie to droga pełna aut. I robienie 3 pasa przy wielkim ruchu zablokuje drogę (np poszerzenie wiaduktów. wiadukt dla 3 pasów pozwala prowadzić ruch 2*2 z ograniczeniem prędkosci)
fre0n
PIS mówi ze za darmo,
to juz widze ze na drugi dzien po przejeciu autostraty kwota na bracme wzrasta o 30% potem o kolejne 20% i w ciagu roku jedna bramka bedzie kosztowała tyle co teraz dwie.
jas2
PiS gdyby chciał, zbierałby opłaty za wszystkie autostrady i drogi ekspresowe.

Obecnie istniejące nieliczne opłaty były wprowadzone przez poprzedników.
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada jas2
"Nieliczne" - ty wychodzisz czasem z domu? Zrobisz trasę Warszawa Berlin Warszawa x2 i zostawisz na bramkach więcej niż roczna winieta w Szwajcarii. A co do PiSu to oni ósmy rok rządzą. Gdyby chcieli, jak sam piszesz, to by też te opłaty znieśli.
katzpodola odpowiada polityka_to_nie_ekonomia
Jakbyś był inteligentny to bys wiedział która autostrada jest prywatna a która nie. No ale to trzeba jakąś szkołę skonczyć a nie tylko gimnazjum
kyjo
Zgadzam się z tobą. Tak będzie jak tylko tfusk z kolegami dobiorą się do władzy. Możesz być pewny , że opłaty autostradowe nie zmniejsza się, a na pewno ich nie zlikwidują. Prognozuje, że koncesje zostaną przedłużone a nawet więcej autostrad zostanie oddane ręce prywaciarzy.
cwany_lis
Pamietam A2 i kulczykow którzy nie robiąc nic zaczęli kasować pieniądze do Konina.
I dlatego SLD Kaczmarka i Pola powinno się szczegółowo rozliczyc w niezależnym Sadzie np ……w Szwajcarii

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki