REKLAMA

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie, m.in. dla medyków, seniorów i nauczycieli

2021-09-23 15:43
publikacja
2021-09-23 15:43
Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie, m.in. dla medyków, seniorów i nauczycieli
Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie, m.in. dla medyków, seniorów i nauczycieli
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie, m.in. dla personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli, seniorów i pensjonariuszy DPS-ów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z sierpniowym rozporządzeniem ministra zdrowia z nieodpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw grypie będą mogli skorzystać pracownicy medyczni, farmaceuci, nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów, pracownicy inspekcji farmaceutycznej i pracownicy domów pomocy społecznej. Możliwość taką będą mieć również pracownicy szkół i przedszkoli, placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Z bezpłatnych szczepień mogą też skorzystać osoby urodzone nie później niż w 1946 r. i pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej i pensjonariusze domów pomocy społecznej.

Bezpłatnie szczepić się przeciw grypie mogą funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, straży gminnej (miejskiej) i członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni, a także rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia muszą złożyć oświadczenie na wzorze dostępnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype i w zakładce GRYPA Informacje.

Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień (nie ma zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem). Przy zapisie nie działa system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Na szczepienie należy się stawić zdrowym – bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna recepta na szczepionkę.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki