WEBINAR

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” zakorkował banki. Ekspert radzi: zachowajmy cierpliwość, sytuacja się poprawia

Wojciech Boczoń2023-09-18 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-18 06:00

Rząd chce, by do końca tego roku banki obsłużyły 50 tys. wniosków dotyczących „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Na razie, od lipca, udało się wydać około 6 tys. decyzji. W mailach do redakcji pytają Państwo, dlaczego banki tak długo analizują wnioski. Ekspert radzi, by uzbroić się w cierpliwość i wskazuje, z czego wynikają kolejki.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” zakorkował banki. Ekspert radzi: zachowajmy cierpliwość, sytuacja się poprawia
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” zakorkował banki. Ekspert radzi: zachowajmy cierpliwość, sytuacja się poprawia
fot. SmartPhotoLab / / Shutterstock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to nowe rozwiązanie, w ramach którego młodzi ludzie (do 45 r.ż.) mogą otrzymać finansowanie na preferencyjnych warunkach. Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł w przypadku singli i 600 tys. w przypadku par. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Rządowa propozycja cieszy się dużą popularnością, ale z maili przesyłanych do redakcji wynika, że banki się „zakorkowały”.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych!

04.10.2023, godz. 12:30 Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu
Jeśli zastanawiasz się nad kredytem i nie możesz liczyć na "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", to tu dowiesz się jakie wybrać oprocentowanie, jak wnioskować o kredyt, jak zadbać o zdolność kredytową i jak przygotować się na spotkanie z bankiem.
Jeśli spłacasz już kredyt hipoteczny, to podpowiemy czy opłaca się nadpłacać kredyt i jak to zrobić, co warto zrobić z wolnymi środkami, kiedy refinansować "hipotekę".

04.10.2023 godz. 14:00 „Bezpieczny Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Eksperci podsumują pierwszy kwartał programu, opowiedzą o pułapkach, czekających na wnioskujących o kredyt z dopłatami, wskażą różnice pomiędzy ofertami banków oraz odpowiedzą na pytania Uczestników.

Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czemu banki tak długo analizują wnioski?

- 4 lipca złożyłem wniosek do dwóch banków - PKO BP i Pekao SA. W Banku Pekao nasz wniosek jest analizowany w centrali przez doradców, natomiast w PKO BP nawet nie rozpoczęli go analizować. Dostaliśmy jedynie smsa po 2 miesiącach, że analiza naszego wniosku przedłuży się ze względu na duże zainteresowanie. Tymczasem znajomi, którzy złożyli wniosek 3 tygodnie później już dostali informację o przyznanym kredycie. Z czego to wynika? – pyta pan Marcin (imię zmienione).

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do firmy Expander, która pośredniczy w udzielaniu tego typu kredytów. Jej ekspert Grzegorz Granda, dyrektor Oddziału Expander w Lublinie wyjaśnia, że analiza wniosków trwa długo z uwagi na ogromne zainteresowanie programem połączoną z ograniczoną liczbą banków.

- Od początku lipca wnioski przyjmowały tylko 3 duże ogólnopolskie banki, a chętnych było bardzo dużo. Z uwagi na krótki czas od ogłoszenia Ustawy do wejścia w życie Programu, banki na początku były też gorzej przygotowane. Mam na myśli procedury, procesy informatyczne, szkolenia pracowników. Dodajmy do tego sezon urlopowy i mamy pełną odpowiedź, z czego to wynika – mówi Granda.

Sytuacja się poprawia, zachowajmy cierpliwość

Jego zdaniem dzisiaj sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Do systemu dołączyły kolejne banki, a prekursorzy powoli „odkopują się” z nawału wniosków. Większość decyzji dla wniosków z lipca już została wydana. Każdy bank ma swoje procedury i wg nich analizuje wnioski.

- Różne banki „korkują się” na różnym etapie procesu. Stąd czasami wygląda, że jeden bank zaczął szybciej i wydał decyzję finansową, ale zatory ma na zabezpieczeniach i pisaniu umów. W ramach jednego banku czasy procesowe też mogą się różnić z bardzo wielu powodów. Np. decentralizacja części decyzji powoduje, że w różnych obszarach Polski ten sam bank ma różne długości kolejek – mówi ekspert.

Zwraca uwagę ponadto na kwestię kompletności wniosku i dokumentacji. – Według mnie to  najważniejsza sprawa - najwięcej czasu marnowane jest na uzupełnienia i poprawki. Dodatkowo dochodzi poziom skomplikowania decyzji - dla przykładu: singiel z umową o pracę bez zmiennych składników wynagrodzenia zajmie mało czasu, ale już dwie osoby z pięcioma różnymi źródłami dochodów o dużej zmienności w poszczególnych miesiącach/latach mogą wymagać rozszerzonej analizy lub dodatkowego szczebla decyzyjnego. W każdym razie słowo klucz to: cierpliwość – mówi Granda.

Więcej banków w programie "BK2%"

Obecnie "Bezpieczny kredyt 2 proc." oferują następujące banki:

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jpelerj
Zabawny artykuł, bez danych liczbowych. "Wniosków jest dużo", "czeka się długo", "złożyłem wnioski w dwóch bankach". Spam, nie warto.
szprotkafinansjery
Warto czekać, zaraz masowe obniżki cen nieruchów, cięcie marż i paniczna wyprzedaż!
sibidi odpowiada szprotkafinansjery
Mój kumpel czekał rok temu na spadki cen, jak ja kupowałem mówił że drogo, teraz po roku masz to samo 200 tys drożej, ciekawe ile spadnie 20 tys?

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki